UWAGA!

Zabytki to nie zbytki, a pieniędzy mało

 Elbląg, Ratunku wymaga także willa przy ul. Pułaskiego, ale akurat ten budynek należy do miasta
Ratunku wymaga także willa przy ul. Pułaskiego, ale akurat ten budynek należy do miasta (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Ponad 850 tysięcy złotych na renowację potrzebują w sumie właściciele trzynastu zabytkowych nieruchomości . To kilka razy więcej niż pula, jaką przeznaczyło na ten cel miasto. Decyzja w sprawie dofinansowania remontów powinna być znana w kwietniu.

Wnioski do samorządu w sprawie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w obiektach wpisanych do rejestru zabytków złożyło trzynaście instytucji i osób. Wśród nich są wspólnoty mieszkaniowe przy: al. Grunwaldzkiej 45 i 57, Zamkowej 15-16, Pocztowej 3, Trybunalskiej 17, Poczta Polska, a także parafie: prawosławna przy ul. Sadowej, polskokatolicka przy ul. Warszawskiej, greckokatolicka przy ul. Traugutta i katolicka przy ul. Agrykola, a także parafia w Łęczu (dotacja na kościół w Próchniku). O dotacje wystąpili także: PTTK Elbląg oraz prywatny inwestor, który chce odnowić były dworek przy ul. Witkiewicza.
       W sumie zgłosili wnioski na łączną kwotę dofinansowania ponad 850 tysięcy. Tymczasem miasto na tel cel przeznaczyło... 180 tysięcy złotych. - W marcu ma się odbyć spotkanie komisji powołanej przez prezydenta, która oceni wnioski. Propozycje będą zatwierdzone przez prezydenta, a następnie w kwietniu trafią pod obrady Rady Miejskiej – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. POco dbać o zabytki jak lepiej się nachapać!
 • Lepiej wydać pieniądze na ratowanie zabytków niż na imprezy promocyjne z których nie wiele pozostaje dobrego dla miasta
 • jeśli to jest zabytek to chyba niemieckiego bezguścia i szmiry, architektonicznie ten budynek wygląda koszmarnie, jest niebywale brzydki, wręcz przerażająco obrzydliwie, nie rozumiem, dlaczego taka szmira i to nie mająca nic wspólnego z Polską ma byc za nasza kasę remontowana? czego to ma byc świadectwo? niemieckiego prymitywizmu? niedługo dojdzie to tego, że będziemy musieli odmalowywac jelenie na rykowisku ( bardzo często przyozdobiające nawet obecnie niemieckie domy)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  28
  zburzyctoizagrabić(2016-02-15)
 • A ja w przeciwieństwie do przedmówcy, wydałbym wszystkie swoje oszczędności aby odbudować ten zabytek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Bumer(2016-02-15)
 • Nikt Ci nie zabrania a swoją drogą włąśnie tamten przedmówca ma rację ! Totalna szmira i bezguście jakiegoś pruskiego dorobkiewicza, już lepiej ratować żuławkie domy podcieniowe których jeszcze trochę zostało a wołają o ratunek, one przynajmniej przedstawiają jakiś lokalny styl.
 • Szmira czy nie szmira, budynek jest na swój sposób wyjątkowy. Chociażby ze względu na wiek i wartość historyczną, warto go odbudować. Rozbiórka byłaby szczytem głupoty i nie mieści mi się w głowie, że można mieć takie pomysły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  Bumer(2016-02-15)
 • ile lat jeszcze będzie się dyskutować i obserwować rozkład tego budynku. To jest skandal i kryminał. Ktoś kto czuwa nad stanem tego obiektu powinien pójść siedzieć. Nie tylko dla przykładu, choć i to wskazane. Bo to wygląda na swiadomą dekapitalizację, zrujnowanie.
 • Na kościoły dla klechów to kasa jest a na nasze zabytki prawie zero
 • wstyd dla miasta 180 tysięcy, gdyby urząd miejski chciał to kasa by się znalazła, a na nierobów ze straży idą miliony!
 • racja po co pomagać dbającym o zabytki niech się zawali, a na tych pracusiów ze straży miejskiej pieniądze płyną strumieniem, żenada
 • Tak niewiele u nas zabytków w porównaniu do innych miast, więc warto ratować to co jeszcze jest do uratowania !
 • Jest o tym obszerny artykuł. Wciśnij klawisz Alt + F4.Miłej lektury :)
Reklama