UWAGA!

Zagraj o 100 tysięcy dla miasta

 Elbląg, Autorem projektu Centrum Gier i Sportów Dawnych jest Wojciech Ławrynowicz
Autorem projektu Centrum Gier i Sportów Dawnych jest Wojciech Ławrynowicz (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Elbląg ma szansę wzbogacić się o miejsce, w którym rozrywkę znajdą zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już 13 sierpnia na Wyspie Spichrzów powstanie Centrum Gier i Sportów Dawnych. To, czy tak się stanie, zależy od głosowania mieszkańców.

Elbląscy Wikingowie wpisali się już w krajobraz naszego miasta. Zapaleńcy na wszelkie możliwe sposoby chcą ożywić wikińskie tradycje Truso. Jednym z ostatnich pomysłów jest powstanie Bursztynowego Centrum Gier i Sportów Dawnych na Wyspie Spichrzów. Będzie tam można mile spędzić czas, oddając się rozgrywkom w kubba i inne historyczne (i nie tylko) gry. Kubb to średniowieczna gra pochodząca ze Szwecji. Zawodnicy rzucają drewnianymi pionami, aby wyeliminować najpierw piony obrońców, a na końcu króla drużyny przeciwnej.
       Chcemy stworzyć miejsce, gdzie elblążanie będą mogli przyjść i się dobrze bawić – mówi Wojciech Ławrynowicz, pomysłodawca projektu i lider elbląskich Wikingów. - A docelowo mają przyjeżdżać turyści.
       Organizatorzy planują zbudowanie wikińskiej chaty. – Trzcina i drewno na budowę są już zaklepane – mówi Wojciech Ławrynowicz. Oprócz tego plansze i piony do chińczyka, kręgli, hnefnatafl i innych gier w wersji powiększonej, stanowiska do rzutów podkową, mini tor łuczniczy. Do tego stanowisko do grilla i wydzielone miejsce na ognisko. Większość przedmiotów będzie zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych i przekazów historycznych.
       - Elbląg jest potęgą w historycznych grach, elblążanie stworzyli dwie gry nawiązuje do historii miasta. Zbigniew Tomaszewski grę „Piekarczyk", a Piotr Adamczyk z muzeum grę planszową o Elblągu na 777-Lecie naszego miasta. - elbląski wiking zdradza niektóre atrakcje, które mogą zagościć w Centrum.
       Takie miejsce to też okazja do tego, aby wikińskie klimaty zadomowiły się w Elblągu na dłużej, niż tylko podczas wakacyjnego Festiwalu Wikingów. Pomysłodawcy planują cykliczne zawody w kuub, a nawet zorganizowanie miejskiej ligi. - Chcemy, aby było tu życie. Obiekty tego typu, w których się nic nie dzieje, są po prostu martwe – dodaje Wojciech Ławrynowicz
       Aby to wszystko się ziściło, potrzebna jest pomoc elblążan. Do 4 czerwca trwa głosowanie na stronie ogólnopolskiej akcji jednego z browarów. Dotację w wysokości 100 tys. zł dostanie pięć projektów, które uzyskają największą liczbę głosów internautów. Głosować można (a nawet trzeba) codziennie. - Bardzo proszę elblążan o głosy! - apeluje Wojciech Ławrynowicz.
       Bursztynowe Centrum Gier i Sportów Dawnych ma być uzupełnieniem ogromnego projektu elbląskich Wikingów: Bursztynowego Portu, który również ma powstać na Wyspie Spichrzów. Na razie elbląski projekt zajmuje ósme miejsce w rankingu konkursu.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • eh tylko Elbląga żal, a kompromitacji końca nie widać?! Dlaczego, nie powstanie replika piramidy Cheopsa lub kosmodrom równie dobry pomysł? Do dzisiaj czy ktoś w końcu poda wysokość nad poziomem może rzekomej osady Truso? Inna spraw dlaczego wciąż tworzymy repliki kiedy 10 km od Elbląga znajdowała się rzekomo osada. To tam powinno powstać to cóś z parkingiem i restauracjami. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  20
  Kat.Na,Idiotów(2016-05-06)
 • na wyspie TRZEBA odbudować spichlerze a nie przaśny dysneyland !
 • Całe szczęście nie ma najmniejszych szans i fundusze miękkie nie zostaną skonsumowane. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  11
  c.ieciorka(2016-05-06)
 • mesaja3 A dlaczego wy jestescie tak na nie, cokolwiek ktoś chciałby zrobić to źle. Malkontenci. Nie lepiej oddać głos i stworzyć szansę na zrobienie czegoś. Nie lepiej wiecznie narzekać, że nic nie robią, że Elbląg taki czy siaki.
 • Znowu pomysły rodem z Pcimia. Wyspa Spichrzow powinna zostać zrekonstruoowana, a szczególnie spichrze na nabrzeżu.
 • przedmówcy do dlaczego nie weźmiecie się za robotę tylko bezproduktywnie paplacie najłatwiej bo nie trzeba nic robić wystarczy tylko głupoty wypisywać w internecie a niech któryś z was weźmie się za robotę i sam napisze projekt pierwszy będę klaskał
 • to tego wyżej masz rację niech się weźmie do roboty bo pisać tylko projekty i nic z tego nie wynikaj ce dokumenty to za mało chyba co? Prawdą jest, że niektór4zy jak dzieci chcieliby sie bawić przez całe życie ale niech to robią na własny koszt!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  NIE.dla.bzdur(2016-05-06)
 • Fajnie, że ktoś działa w Elblągu i ma chęć coś zrobić, nie ma co się przejmować malkontentami, mam wrażenie że to mniejszość niemiecka niezadowolona z faktu że Elbląg jest polskim miastem, albo też prowodyrzy rosyjscy, albo zwykłe nieudaczniki, którzy nie zdołali wyjechać z miasta bo nie reprezentują nic sobą na rynku pracy dużych miast a w Elblągu też nie zdołali niczego osiągnąć i dziś piszą na forach internetowych dzięki swoim rodzicom, którzy opłacają im neta bo oni jeśli już mają pracę to za max 2 tys. Ja głosuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  wujek(2016-05-06)
 • Brawo ty u góry to pomysłodawca według ciebie wpisuje się w twoją charakterystykę? Dobre!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Dowujek.hu...ek(2016-05-06)
 • i DZIĘKI takim TĘPYM DZIDOM jak ty mam w najładniejszym miejscu Elbląga, wymarzonym do dzielnicy domków jednorodzinnych- mamy dzielnicę przemysłową z dala od szlaków komunikacyjnych Modrzewina - JAK COŚ ROBIĆ TO Z GŁOWĄ !
 • Zaglosowane, centrum gier jest już na piątym miejscu - siła mediów i ludzi dobrej woli. Tak trzymać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  wspólnedobro(2016-05-06)
 • hej szczekacze ile wam płacą za opluwanie czyjejś kreatywności też bym chciał zarobić gdzie mam się zgłosić???
Reklama