UWAGA!

Zamek w Lidzbarku Warmińskim (Na spacer z portEl.pl, odc. 20)

 Elbląg, Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim (fot. Aleksandra Niziołek)

Tym razem odwiedziłam zamek, w którym jako biskup warmiński rezydował Ignacy Krasicki. Wewnątrz znajdują się bogate ekspozycje związane z architekturą, sztuką sakralną, a także dostępny od niedawna dla zwiedzających wyjątkowy obraz.

Bitwa pod Heilsbergiem

Jednym z ciekawszych eksponatów, jaki można zobaczyć na zamku, jest obraz autorstwa Antona Hoffmana, który przedstawia bitwę pod Lidzbarkiem Warmińskim w 1807 roku. Obraz został namalowany na 18 metrach kwadratowych płótna, i co ciekawe został odnaleziony wiele lat po II wojnie światowej, kiedy to został zrabowany. Włodarze zamku wciąż mają nadzieję, że uda się także odnaleźć inne dzieło przedstawiające tę jedną z największych bitew napoleońskich, z tym że namalowaną przez Kossaka.

 

Dzieje zamku

Budowana samego zamku zakończyła się na początku XIV wieku. Aż do II pokoju toruńskiego był w posiadaniu Krzyżaków. Zamek po włączeniu do ziemi polskich zaczął pełnić raczej rolę ośrodka kulturowego, przewinęli się przez niego choćby Mikołaj Kopernik. Ignacy Krasicki, który był ostatnim rezydującym tu biskupem, a opuścił zamek w 1794 roku. Budynek przez jakiś czas pełnił rolę sierocińca i szpitala. Stopniowo niszczał, aż podjęto decyzję o jego odbudowie.

 

Ignacy Krasicki

To właśnie jego postaci i twórczości poświęcona jest spora część ekspozycji. Znany z bajek i satyr był krytykiem sarmatyzmu - życia ponad stan. Jednym z jego ważniejszych utworów jest “Hymn do miłości Ojczyzny”, który w czasie rozbiorów pełnił rolę hymnu narodowego. Według jednej z legend, inspiracją do jego napisania był wypadek, podczas którego woźnica Krasickiego, kiedy spieszyli na obiady czwartkowe, potrącił żołnierza Ten przed śmiercią mówił o miłości do ojczyzny, bliznach i poświęceniach.

 

 

Sztuka sakralna

  Elbląg, Zamkowe wnętrza
Zamkowe wnętrza (fot. Aleksandra Niziołek)

Duża część ekspozycji jest poświęcona sztuce sakralnej. Są tu bogato zdobione przedmioty, które z pewnością zwrócą uwagę nawet tych, którzy średnio interesują się taką tematyką. Cóż można powiedzieć - biedy i skromności w tym na pewno się nie zobaczy.

 

Zwiedzanie zamku

Samo zwiedzenie zamku zajęło mi ok. 1,5 godziny. W czwartki wejście na wystawy stałe jest bezpłatne. Warto, będąc tu, podejść też pod piękny budynek Oranżerii, w którym obecnie mieści się biblioteka. A bulwar nad Łyną to dobre miejsce na spacer.

 

Aleksandra Niziołek

 

"Na spacer z portElem" to cykl artykułów, przybliżający turystyczne atrakcje naszego regionu. Opowiada o nich Aleksandra Niziołek, pochodząca z Krakowa, która od ponad roku mieszka w Elblągu. Mamy nadzieję, że jej turystyczne odkrycia pozwolą Wam poznać nasz region na nowo. Zapraszamy do lektury w każdą sobotę i wybrania się na spacer opisywanymi trasami.

Zapraszamy też do śledzenia bloga pani Aleksandry http://poprostutuiteraz.pl/


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Sam Lidzbark Warmiński, mimo dużych zniszczeń w czasie ostatniej wojny i odbudowy w PRLowskim stylu jest miastem urokliwym, warto się po nim przejść. Zaś po drodze z Elbląga pomiędzy Lidzbarkiem a Ornetą koniecznie trzeba się zatrzymać przy lesie i mieć ze sobą spory kosz na grzyby. Jeśli ktoś lubi zbierać, to powodzenie gwarantowane. O tej porze najwięcej będzie podgrzybków brunatnych ale innych też tam nie brakuje.
 • I co mnie obchodzą szuwarów zamki Malbork to coś znaczy.
 • Jak już pojechała pani do Lidzbarka to trzeba było odwiedzić Smolajny. Wprawdzie tam do zwiedzania jest tylko park... ale za to nie wiadomo jak długo obiekt będzie dostępny w taki sposób. Niezbadane są plany personelu naziemnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  GłębokaMyśl(2022-09-24)
 • Monopolowy jest lepszy
 • Czy jest sens męczyć kręgosłup jeżdżąc dacią, pomijając koszty...
 • bylam zwiedzałam cały lidzbark jest wart pobytu w tym mieście a hotel jest wyśmienity a kaczka w hotelowej restauracji to rarytas a z lidzbarka jedziemy do żytkowa to piękna osada w której jest wiecej gniazd bocianich i bocianow niż mieszkańców a mieszkańcy bardzo gościnni. wycieczkowiczka
 • Jeszcze Dobre Miasto i Głotowo można po drodze zwiedzić
 • Lidzbark Warmiński to piękne miasto Jestem tam kilka razy w roku Przeszłam w szerz i wzdłuż
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Grażyna Filip(2022-09-25)
 • Polscy Prusowie żądają odszkodowania od mafi watykansko krzyżackiej za wymordowanie połowy narodu i za ograbienie ich ziem
 • Czekam na relację ze stacji paliw i artykuł o hot-dogach
Reklama