UWAGA!

Zamiast CKU – CKZiU

 
Elbląg, Z dniem 1 września 2013 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego, zasadnicza szkoła zawodowa oraz technikum zostaną połączone w zespół szkół pod nazwą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu
Z dniem 1 września 2013 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego, zasadnicza szkoła zawodowa oraz technikum zostaną połączone w zespół szkół pod nazwą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu (fot. AD)

Na dzisiejszej (11 marca) sesji Rady Miejskiej radni najpierw powołali nową, trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową i nowe technikum, a następnie połączyli je z istniejącym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Kierunki kształcenia w nowych szkołach zostaną wkrótce ustalone.

Nowa szkoła zawodowa i technikum
      
Od 1 września tego roku zacznie działać trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa w strukturach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Będzie to szkoła dla absolwentów gimnazjum. Jej ukończenie i zdanie egzaminu zawodowego umożliwi uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i dalsze kształcenie, począwszy od klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.
       Również w strukturach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego od 1 września tego roku zacznie działać czteroletnie technikum (dla absolwentów gimnazjum). Jego ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów zawodowych oraz świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.
       „Utworzenie i włączenie tych szkół do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poszerzy ofertę edukacyjną tej placówki, a także umożliwi kształcenie zawodowe na różnych poziomach i w różnych formach. Dyrektor szkoły ustali kierunki kształcenia zawodowego w porozumieniu z organem prowadzącym i po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej i powiatowej rady zatrudnienia co do zgodności z potrzebami rynku pracy” – czytamy w uzasadnieniu obu uchwał.
      
       Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
      
Z dniem 1 września 2013 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego, zasadnicza szkoła zawodowa oraz technikum zostaną połączone w zespół szkół pod nazwą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu. W skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wchodzą: Centrum Kształcenia Ustawicznego (składa się z: gimnazjum dla dorosłych, zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych, liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, szkoły policealnej dla dorosłych, technikum dla dorosłych, technikum uzupełniającego dla dorosłych) i nowo utworzonych zasadniczej szkoły zawodowej oraz technikum.
       Do zadań Centrum należeć będzie prowadzenie edukacji młodzieży i dorosłych, prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych, prowadzenie działań w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, współpraca z pracodawcami i organizacjami pracodawców.
       W uzasadnieniu uchwały czytamy:
       „W skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego powinna wchodzić co najmniej jedna szkoła prowadząca kształcenie zawodowe. W nowej strukturze szkół ponadgimnazjalnych nie przewiduje się funkcjonowania szkół prowadzących kształcenie zawodowe dla dorosłych, z wyjątkiem szkół policealnych. Oferta szkół policealnych adresowana jest wyłącznie do osób posiadających wykształcenie średnie. Dla osób dorosłych nieposiadających wykształcenia średniego organizowane będą natomiast kwalifikacyjne kursy zawodowe i kursy kompetencji ogólnych, ukończenie których stanowić będzie podstawę do przystąpienia do egzaminu zawodowego oraz maturalnego.
       […] Utworzenie Centrum poszerzy ofertę edukacyjną w naszym mieście oraz stworzy zainteresowanym szansę podwyższenia lub zmiany kwalifikacji zawodowych. Rozległość i złożoność zadań Centrum stanowić będzie realizację koncepcji uczenia się przez całe życie i zintegrowanie edukacji dorosłych z systemem oświaty, a także zwiększy wśród osób dorosłych świadomość istnienia różnych możliwości bezpłatnego podwyższania kwalifikacji, a tym samym szybkiego odnalezienia się na rynku pracy.”
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • :) super
 • jak coś jest od wszystkiego to znaczy że jest do niczego. ..
 • Za czasow 5 lo ten budynek mial dusze, teraz zostala tam melina w ktorej udaja ze sie ucza bezmozgie lyse karki w wieku 14-30 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  Czytelnik_MOBI_5007(2013-03-11)
 • Czas V LO to najgorszy czas dla tej szkoły. Na szczęście już skończony.
 • O tak wygląda POlityka PO w lokalnie, czyli. .. utrudnianie młodziezy dostępu do nauki, którą gwarantuje Konstytucja RP. Łączenie szkół a POtem likwidacja. Bo tępym narodem łatwiej sterować. Skąd my to znamy?PRL-BIS mamy ?14 kwietnia 2013r. pogońmy tych oszustów z Nowaczykiem na czele i całą radę leśnych dziadków. REFERENDUM, ELBL ĄZANIE DO URN, NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ OSZUSTOM W GARNITURACH IWYPEŁNIONYMI ICH USTY FRAZESAMI !!!
 • Chodziłam do CKU 10 lat temu do Szkoły Policealnej - to były wspaniałe czasy. Chętnie wrócę na jakiś kurs kwalifikacyjny.
 • A pamiętacie lata 90-te? Korytarze pełne słuchaczy, tętniące życiem. Sesje niedospane ale udane i grzmiącego tubalnym głosem p. Gorzelańczyka?
 • Co ty bredzisz, VLO i dusza!!!!! Chodziłem do tej szkoły i codzienne śni mi się ten koszmar. Na szczęście już za mną
 • Oj potrafią nasi "mądrzy" władcy bić pianę, wydawać pieniążki, ( nie swoje), dopisali jedną literkę i już się kręci. Wymiana pieczątek, tabliczek, powiadomienia do prasy, instytucji. .. ..
 • Może znów CKU zatętni życiem jak kiedyś. Pamiętam czasy kiedy trudno było przejść korytarzem, bo tak było ciasno. Ale do tego potrzeba mądrych decyzji władz, żeby ludzie nie uciekali z Elbląga i żeby mogli i chcieli się uczyć
 • To nie chodzi o dodanie jednej literki ale o poszerzenie oferty szkoły, o rozwój szkolnictwa zawodowego bo absolwenci z LO to kolejna rzesza bezrobotnych.
 • dlaczego nie będzie możliwości skończenia szkoły zawodowej zaocznie. .. ? Ludzie którzy skończyli ogólniak lub technikum siedzą na bezrobociu bo nic nie potrafią a tak to by chociaż dokształcili się w danym zawodzie. Zamiast tego śmiesznego EUHE albo PWSZ powinni postawić na bardzo dobrą szkołę zawodową a wtedy elbląg byłby wylegarnią wspaniałych fachowców, którzy stworzyliby pewnie niejedno miejsce pracy zamiast tych marnych studentów którzy i tak skończą na kasie w biedronce albo Mc Donald's.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zdesperowany(2013-03-12)
Reklama