UWAGA!

Zamkowa baszta do remontu

 Elbląg, Zamek z Pasłęku,
Zamek z Pasłęku, fot. Michał Skroboszewski

Pod nadzorem konserwatora zabytków przeprowadzony zostanie remont zachodniej baszty pasłęckiego zamku, której dach pilnie wymaga naprawy. Prace mają zakończyć się w połowie sierpnia bieżącego roku.

Władze Pasłęka ogłosiły przetarg na remont zachodniej baszty zabytkowego, miejskiego zamku.

- Dachówki są popękane, w niektórych miejscach w ogóle ich brak, a stalowe iglice wieńczące pokrycie dachowe są skorodowane - czytamy w ogłoszeniu przetargowym. Firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 29 maja 2020 roku, prace przy remoncie baszty mają zakończyć się już w połowie sierpnia. Obejmą między innymi: wymianę dachówki i łacenia dachu, wzmocnienie istniejącej konstrukcji więźby, wymianę hełmu i iglicy baszty na miedzianą oraz wymianę odgromienia. Przypomnijmy, że na jesieni minionego roku wyremontowano dach na baszcie wschodniej zamku.

Zamek krzyżacki w Pasłęku został wybudowany przez Krzyżaków w XIV wieku na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów. W 1543 roku wielki pożar miasta nie oszczędził również i tego obiektu. Odbudowa z XVI wieku nadała zamkowi oblicze znane nam do dzisiaj. Dobudowano dwa skrzydła, tworząc zamknięty czworobok, zaś wieżom nadano nowy, bardziej zgodny z duchem renesansu kształt okrągły.

Na początku XIX wieku zamek znajdował się w całkowitej ruinie. Wschodnie skrzydło zostało przebudowane na wozownię, składy i kaplicę gminy ewangelickiej, natomiast w zachodnim znajdowały się składy wojskowe. Skrzydło północne w latach trzydziestych XIX wieku było wykorzystywane jako szkoła. Na przełomie XIX i XX wieku we wszystkich budynkach zamku znajdowały się więzienia. W 1945 zamek, podobnie jak pobliski ratusz i większość miejskiej zabudowy, został spalony przez Armię Czerwoną. W latach 50. i 60. XX wieku zamek odbudowano. Obecnie jest tu siedziba władz Pasłęka,  a także biblioteki, domu kultury oraz kina. W baszcie znajdują się aktualnie pomieszczenia użytkowe.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama