UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zamkowa baszta do remontu

 
Elbląg, Zamek z Pasłęku,
Zamek z Pasłęku, fot. Michał Skroboszewski

Pod nadzorem konserwatora zabytków przeprowadzony zostanie remont zachodniej baszty pasłęckiego zamku, której dach pilnie wymaga naprawy. Prace mają zakończyć się w połowie sierpnia bieżącego roku.

Władze Pasłęka ogłosiły przetarg na remont zachodniej baszty zabytkowego, miejskiego zamku.

- Dachówki są popękane, w niektórych miejscach w ogóle ich brak, a stalowe iglice wieńczące pokrycie dachowe są skorodowane - czytamy w ogłoszeniu przetargowym. Firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 29 maja 2020 roku, prace przy remoncie baszty mają zakończyć się już w połowie sierpnia. Obejmą między innymi: wymianę dachówki i łacenia dachu, wzmocnienie istniejącej konstrukcji więźby, wymianę hełmu i iglicy baszty na miedzianą oraz wymianę odgromienia. Przypomnijmy, że na jesieni minionego roku wyremontowano dach na baszcie wschodniej zamku.

Zamek krzyżacki w Pasłęku został wybudowany przez Krzyżaków w XIV wieku na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów. W 1543 roku wielki pożar miasta nie oszczędził również i tego obiektu. Odbudowa z XVI wieku nadała zamkowi oblicze znane nam do dzisiaj. Dobudowano dwa skrzydła, tworząc zamknięty czworobok, zaś wieżom nadano nowy, bardziej zgodny z duchem renesansu kształt okrągły.

Na początku XIX wieku zamek znajdował się w całkowitej ruinie. Wschodnie skrzydło zostało przebudowane na wozownię, składy i kaplicę gminy ewangelickiej, natomiast w zachodnim znajdowały się składy wojskowe. Skrzydło północne w latach trzydziestych XIX wieku było wykorzystywane jako szkoła. Na przełomie XIX i XX wieku we wszystkich budynkach zamku znajdowały się więzienia. W 1945 zamek, podobnie jak pobliski ratusz i większość miejskiej zabudowy, został spalony przez Armię Czerwoną. W latach 50. i 60. XX wieku zamek odbudowano. Obecnie jest tu siedziba władz Pasłęka,  a także biblioteki, domu kultury oraz kina. W baszcie znajdują się aktualnie pomieszczenia użytkowe.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama