[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zdążą przed wyborami?

Elbląg, Elblążanki w Sejmie.
Elblążanki w Sejmie.

Kilkadziesiąt elblążanek i mieszkanek regionu było wczoraj (18 lutego) w Sejmie na pierwszym czytaniu tzw. projektu ustawy parytetowej. Pod projektem w całym kraju, w tym w naszym regionie, zebrano ponad 150 tysięcy podpisów. Młode dziewczyny – uczennice elbląskich szkół średnich, a także panie w różnym wieku i z różnych środowisk miały okazję z sejmowego balkonu wysłuchać prezentacji projektu, stanowisk klubów i kół poselskich oraz pytań posłów.

Projekt ustawy o zmianie ordynacji wyborczej do Sejmu, Senatu, rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz Parlamentu Europejskiego powstał z inicjatywy Kongresu Kobiet. Wprowadza on parytet płci na listach wyborczych.
       Projekt przedstawiła w Sejmie prof. Małgorzata Fuszara, pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. – We współczesnym świecie kwoty lub parytety jako rozwiązanie prawne włączone są do prawa wyborczego lub/i konstytucji w ponad 40 krajach. Kwoty oraz inne strategie wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w wyborach są uważane za umacniające demokrację, bo oddają w ręce wyborców decyzję, czy reprezentować ma ich kobieta, czy mężczyzna – mówiła prof. Fuszara.
       Prezentacji przysłuchiwały się współautorki projektu: prof. Magdalena Środa i prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” Henryka Bochniarz.
       – Nie ma takiej ilości głupich uwag, jakie były w roku, w którym marszałek Olga Krzyżanowska [była w Sejmie także wczoraj wraz z grupą osób popierających projekt - red.] czytała pierwszy taki projekt. Wtedy niezrozumienie było pełne, śmiechu było mnóstwo, choć temat niezwykle poważny. Natomiast, patrząc z punktu widzenia akademickiego, to strasznie męczy mnie merytoryczny poziom tej debaty. Niektórzy posłowie nie mają elementarnej wiedzy ani o demokracji, ani o konstytucji, ani o równości, ani o własnym społeczeństwie. Zadają pytania głupiutkie i naiwne – oceniała prof. Magdalena Środa. – W konstytucji jest dużo zapisów gwarantujących i równość, i wolność. Kobiety w Polsce mają równe prawa, trzeba mieć tego jasność, natomiast nie mają równych szans i możliwości. Dam przykład: każde dziecko w kraju ma takie samo prawo, jak te z Warszawy, do studiowania na Uniwersytecie Warszawskim, ale nie każde ma na to takie same szanse i możliwości. I nie jest to związane z pojedynczą wolą, tylko z czymś, co jest zupełnie od tego dziecka niezależne. Kobiety są w takim samym położeniu. Były wykluczone z pewnych praktyk politycznych, nie były dopuszczane do sfery publicznej i pracy w polityce. Ta ustawa ma teraz na celu wyrównanie tych nierówności – „wkluczenie” tych, którzy byli wykluczeni. Nie ma nic wspólnego z żadnym przywilejem. Chodzi o to, by demokracja, która opiera się nie tylko na wolności, ale również na równości, stała się faktem – dodała prof. Środa.
       Henryka Bochniarz podkreśla, że debata o parytecie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia porządku demokratycznego w Polsce.
       – Teraz przed nami wielka praca nad tym, by projekt nie ugrzązł w czasie prac w komisji, ale mamy już cały program działania. Chcemy m.in. zorganizować debaty konstytucjonalistów, bo tutaj powoływano się na ekspertyzy, które mówią, że to jest niezgodne z konstytucją. Jesteśmy przekonane, że ustawa jest zgodna z konstytucją. Pisał ją prof. Piotr Winczorek, jeden z autorów konstytucji, więc trudno, żeby napisał coś, co jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Ale myślę, że taka debata powinna się odbyć i mam nadzieję, że nieprzekonani zostaną przekonani, iż ustawa jest absolutnie zgodna z konstytucją. Mamy nadzieję, że terminy posiedzeń komisji zostaną ustalone też nie w jakimś odstępie czasowym, który by sprawił, że nie mogłaby ta ustawa obowiązywać w najbliższych wyborach samorządowych, bo bardzo nam na tym zależy.
       Uczestniczki elbląskiej delegacji są jednomyślne w ocenie projektu ustawy o parytecie.
       – Popieram. Uważam, że jak najwięcej kobiet, przede wszystkim młodych, powinno brać udział w życiu publicznym – powiedziała nam jedna z pań. – Nie spodobały mi się wypowiedzi niektórych posłów, bo według mnie obrażały one kobiety. Mam 20 lat i chciałabym mieć lepsze perspektywy na przyszłość. Chciałabym, żeby zaczęto nas szanować jako kobiety.
       – Tak, jak Bóg stworzył kobietę i mężczyznę, tak powinno być i w Sejmie. Jeśli w Sejmie podejmowana jest decyzja i na dziesięć osób jest ośmiu mężczyzn, a tylko dwie kobiety, to jest jasne, że mężczyźni będą mieli większe prawo głosu – dodała inna.
       Treść wystąpienia prof. Małgorzaty Fuszary, a także wypowiedzi posłów można znaleźć w stenogramie z wczorajszego posiedzenia Sejmu oraz na stronie internetowej Kongresu Kobiet.
      
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zajmuja sie bzdurami i tematami zastepczymi zamiast wziasc sie za KRUS, ZUS, obnizanie podatkow, dekomunizacje i upraszczanie prawa. a pomysl jakichs parytetow jest idiotyczny. moze wprowadzmy tez parytet ze 5% Sejmu to maja byc przestepcy, a nastepne 15% to dzieci? w koncu spoleczenstwo tez sie z nich sklada. lewactwo szuka glosow za wszelka cene zamiast wziasc sie do roboty. jesli nie ma pan an listach wyborczych to znaczy ze sie nie garna do polityki i nie ma coi na sile ich tam umieszczac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-02-19)
 • To jest niezgodne z Konstytucja i nie przejdzie. Pomysł parytetu łamie zasadę równości praw obu płci. Niby dlaczego kobiety maja byc bardziej uprzywilejowane, skoro w populacji i tak jest ich wiecej niż mężczyzn? Nie mam nic do kobiet i juz kilkakrotnie głosowałem na kobiety przy okazji różnych wyborów, ale pomysł z parytetem jest po prostu niesprawiedliwy i zły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  znafca(2010-02-19)
 • Arnold UPR to głupek frajer i oszołom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  UPR - Unia p...ch rozpapranców(2010-02-19)
 • ostatni wpis typowego lewackiego idioty, ktory nie ma zadnych argumentow wiec obraza innych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-02-19)
 • My geje też chcemy parytetu, ostatecznie jest nas jakiś procent w społeczeństwie, jak kobiet i za to władza się nam należy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chłopak(2010-02-19)
 • my chodowcy krolikow tez chcemy parytetu i lepszych szans w przyszlosci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chodowcamerynosow(2010-02-19)
 • a co z pieniędzmi na Żuławy, gdzie one są, kiedy będą realizowane te wielkie projekty- firmy specjalistyczne plajtują, są bez robót, dalej nie ma ogłaszanych przetargów, co robią Zarządy Melioracji- chyba nic i cała reszta urzędów, ale na bzdury sa pieniądze i czas !!!!
 • Jestem ciekaw jak w tej sytuacji będzie wyglądał lista wyborcza partii kobiet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2010-02-20)
 • bzdurami się zajmują, poważne tematy stoją, gdzie pieniądze na Żuławy, gdzie nasi posłowie, co robią ?
 • Tzn może ze być nie za mądra aby była kobietą ? żenada
 • kobiety go roboty do kopalni - jak 50 procent to 50
 • a w szkołach uczy wiecej bab niz mezczyzn ! protestujemy
Reklama