UWAGA!

Zebraliśmy 960 kg elektrośmieci

Elbląg, Zebraliśmy 960 kg elektrośmieci

W piątek (11 grudnia) na boisku przy ul. Kasprzaka odbyła się akcja Zielonej Nici Porozumienia pn. „Mikołajkowy prezent dla Ziemi”. Organizatorzy – Szkoła Podstawowa nr 18 i Spółdzielczy Dom Kultury „Zakrzewo” – zaprosili do udziału w niej mieszkańców osiedla Zawada oraz okoliczne przedszkola i szkoły. Celem akcji była zbiórka elektrośmieci. Zobacz fotoreportaż.

Elektrośmieci to zużyte, stare lub niepotrzebne komputery, telefony komórkowe, odtwarzacze video, elektryczne maszynki do golenia, świetlówki (w tym świetlówki kompaktowe potocznie nazywane żarówkami energooszczędnymi), lodówki, pralki, wiertarki, zabawki elektryczne i wszystkie inne urządzenia działające wcześniej na prąd lub na baterie. Wyrzucone do śmietnika lub porzucone gdzieś w lesie bezpośrednio zanieczyszczają środowisko, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Znajdujące się w nich szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub samodzielnie zdemontowanych, zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych i przez wiele lat sieją spustoszenie w świecie przyrody i zagrażają zdrowiu wszystkiego, co żyje.
       Przez trzy godziny uzbieraliśmy 960 kg elektrośmieci! Każdy z przyniesionych sprzętów mógł wylądować na śmietnisku, a – całe szczęście – wylądował w podstawionym przez elbląski Zakład Utylizacji Odpadów pojemniku. Widać, że świadomość szkodliwości elektrośmieci jest, bo inaczej tyle byśmy tego nie uzbierali. Może warto pomyśleć o innej formie zbiórki tych sprzętów, np. podczas elbląskich wystawek (już popularnych).
       Podczas akcji przypominaliśmy też mieszkańcom, gdzie w Elblągu można za darmo pozbyć się elektrośmeci, rozdając ulotkę ZUO. Tłumaczyliśmy, że punkty zbierania elektrośmieci w Elblągu obsługiwane są przez Zakład Utylizacji Odpadów.
      
       Adresy punktów zbierania elektrośmieci i godziny otwarcia:
      
Zakład Utylizacji Odpadów, ul. Mazurska 42 – poniedziałek-piątek, godz. 6-20.
       Elblągdis, ul. Żeromskiego 2 – codziennie, godz. 9-21.
       Stacja paliw Falco, ul. Rawska 22/24, codziennie, 24 godz.
       Stacja paliw Ciach, ul. Warszawska 124, codziennie, 24 godz.
       Stacja paliw Lotos, ul. Teatralna 1, codziennie, 24 godz.
       Stacja paliw Shell, ul. Płk. Dąbka 132, codziennie, 24 godz..
      
       Akcji „Mikołajkowy prezent dla Ziemi” towarzyszył kiermasz rzeczy używanych „Pozbądź się klamotów”, Kiermasz ciasta domowego z gorącą herbatką”, przygotowany przez panie z Klubu Seniora SDK „Zakrzewo” oraz „Zielone gry i zabawy” prowadzone przez harcerzy Hufca Elbląg, który dał się na dobre opleść zieloną nicią i stał się niciowym partnerem SP 18 i SDK „Zakrzewo”.
       Mimo zimna wszystkim humory dopisywały. Pozdrawiamy i zapraszamy na kolejną „niciową” imprezę w styczniu lub lutym (wszystko zależy od pogody). Będzie to akcja promująca oszczędzanie energii elektrycznej „Energia zaklęta jest w kolorach”.
      
      
      
Magdalena Lemańczyk, Dorota Życzkowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No jak można takie skarby wyżucać ??? Jak dawałem ogłoszenia że przyjmę stary i uszkodzony sprzęt to zero chętnych.
 • zbieraj je w domu, potem bedziesz w programie "uwaga"
 • "zbieraj je w domu, potem bedziesz w programie "uwaga"" A to niby dlaczego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ttttttttttttt(2009-12-13)
 • Taaa wywalają komputery a wystarczy pomyśleć i rozkręcić parę komputerów i poskładać od nowa jeden kompletny i ze starego komputera jeszcze może być dobra maszyna edytorska oraz do nauki dla biednego dziecka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wk..ny(2009-12-13)
 • florek A nie lepiej, wzorem studentów z Olsztyna, drobny i duzy sprzęt zebrać chociażby raz w tygodniu, jeśliby wymagał drobnej naprawy -naprawić, a rozprowadzeniem tego sprzętu naprawionego mógłby się zając np. MOPs po uprzednim rozeznaniu zapotrzebowania biedniejszym, ktorych akurat nie stać na nową lodówkę, komputer, telewizor itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-12-13)
 • Dzieciaki są ma medal i oczywiście ci wszsycy , którzy tego rodzaju akcje organizują. W nagrodę pewnie ... Śnieg pada, śnieg pada, cieszą się dzieci :) razemztoba.pl
 • Drodzy przedmówcy, SP 18 to szkoła podstawowa. Możemy, nie utylizować tylko naprawiać!!!! Sami tego nie zrobimy, więc zapraszamy do współpracy!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  belfer z SP18(2009-12-14)
Reklama