UWAGA!

Zegar, który kołem odmierzy czas

 Elbląg, To koło będzie użyte do konstrukcji zegara, obecnie znajduje się na terenie pochylni Buczyniec
To koło będzie użyte do konstrukcji zegara, obecnie znajduje się na terenie pochylni Buczyniec (fot. arch. prywatne Sławomira Dylewskiego)

Gdyby nie Georg Jacob Steenke, pruski inżynier, nie byłoby ani kanału łączącego Elbląg z Ostródą, ani systemu pochylni. I to właśnie jego postać upamiętni specjalna trasa, a jednym z jej punktów ma być zegar słoneczny, ustawiony w rejonie rzeki Elbląg. Co ciekawe jednym z jego elementów, według założeń, będzie koło z pochylni.

Koło z maszynowni, będące częścią pochylni, o średnicy 270 centymetrów i wadze około czterech ton, które zostało przekazane Stowarzyszeniu Miłośników Kanału Elbląskiego "Navicula", ma stać się podstawą zegara słonecznego, tzw. zegara równikowego.
       - To koło wielkie bliźniacze, największy element maszyny wyciągowej na pochylni. Zostało ono nam przekazane nieodpłatnie, przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, w celu wykonania zegara – wyjaśnia Sławomir Dylewski, prezes Stowarzyszeniu Miłośników Kanału Elbląskiego "Navicula", pomysłodawca tego przedsięwzięcia. – Zegar to fragment większej całości, ponieważ tworzymy trasę tematyczną, poświęconą Georgowi Jacobowi Steenke [konstruktorowi systemu pochylni na Kanale Elbląskim – red.]. Elbląg jest początkiem tego szlaku, który łącznie ma sześć punktów.
       Według planów zegar ten miałby zostać postawiony w rejonie rzeki Elbląg.
       - Obecnie trwa poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji. Planuje się, że przedsięwzięcie to zostanie zrealizowane w 2018 r. - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

  Elbląg, Koło wskazane strzałką w kompletnej, pracującej maszynie
Koło wskazane strzałką w kompletnej, pracującej maszynie (fot. arch. prywatne Sławomira Dylewskiego)

Pomysłodawcy upamiętnienia tego pruskiego inżyniera i konstruktora pochylni w Elblągu chcą również w najbliższym czasie złożyć do Rady Miejskiej wniosek o nazwanie imieniem Georga Jacoba Steenke skweru, znajdującego się pomiędzy placem Wolności (dawniej nosił on nazwę Am Lustgarten i to tam mieszkał Steenke) a ul. Giermków, Rycerską oraz Janowską.
       - Układ alejek nie zmienił się od czasów założenia tego parku, na początku XIX wieku – wyjaśnia Sławomir Dylewski. - Nie będzie to również niosło ze sobą kosztów, dotyczących na przykład wymiany dokumentów, ponieważ w parku nikt nie mieszka.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sorry ale bzdura. .. no i żeby tego zegara nie postawili w zaciemnionym miejscu jak tego na placu dworcowym. .. Proszę mi jeszce powiedzieć ilu na 100 osób będzie w stanie odczytać godzinę?!
 • Znając ich wyobraznie to pewnie masz racje ze wybiorą najciemniejsze miejsce w miescie. Taki los spotkal instalacje kinetyczną japońskiego artysty ktory w prezencie dla elbląga podarował swoją prace a oni postawili w ją w ciemnosciach na modrzewinie. Pare krokow do biura technologicznego skąd moznaby zasilic iluminacje ale gdzie tam. Wstyd mi za to przed tym gosciem z japoni ze tak go potraktowano.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  wrażliwy(2017-12-29)
 • Widać, ze niektórym komentującym zaszkodziły świąteczne potrawy. Kiedyś mawiano tyle wiesz co zjesz, ale przejedzenie też ma negatywne skutki. Lepiej by bylo aby nie komentowac spraw, o ktorych niewiele wiesz lub w ogole masz brak wiedzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Zegarowy(2017-12-29)
 • Zawsze można się takiej umiejętności nauczyć. Jestem pewny, że ciekawość dzieci wiele z nich pchnie do nauki czytania tego zegara :)
 • Absurdem można nazwac to że Elbląg nic nie ma do powiedzenia w sprawie kanału i pochylni. A te koło powinno być ustawione w Elblągu.
 • Do 'Zegarowy" sorry ty chcesz ze mą porozmawiać o zegarach, zegarkach i czasomierzach super nr tel lub mail ułatwi kontakt może w końcu czegoś się nauczysz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  PCdriver(2017-12-29)
 • @PCdriver - myślę, że każdy kto zobaczy dzień i zna liczby od 1 do 12
 • i to jest klasyczny przykład przglupieho elbląskiego myślenia , zegarek,...szkiełko, konfetii, bibułka,...kiedy z Elbląga będzie można rowerem pojechać nad Druzno przez lornetkę z wieży zobaczyć migracje ptaków? kiedy pojechać nad kanał elbląski trasą bez samochodów? kiedy powstanie bulwar nad rzeką po obu stronach tak, że można będzie biegać i spacerować ?grubasy cuiłajace kasę na trumny nic nie wykombinują mają takie rzeczy w d...,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Rudy gify(2017-12-29)
Reklama