UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zegary wrócą na wieżę

 
Elbląg, Trwa remont wieży na budynku przy ul. Fałata
Trwa remont wieży na budynku przy ul. Fałata (fot. Anna Dembińska)

Blisko 100 tysięcy złotych kosztować będzie odbudowa wieży z zegarami na zabytkowym budynku przy ul. Fałata. Prace, w połowie finansowane przez miasto, mają zakończyć się w grudniu.

Tak było
       Budynek przy ul. Fałata 29-31/33 powstał w 1928 r., jako siedziba schroniska młodzieżowego dla chłopców i dziewcząt. Wyróżniał się na planie miasta ze względu na szczególne ukształtowanie bryły architektonicznej i bramy przejazdowej z wieżą. Budynek został adresowo związany z ulicą Fałata, natomiast brama zaprojektowana została nad osią ulicy Pionierskiej. Ze względu na charakterystyczną formę był nazywany „domem wieżowym”. Po 1945 r. pełnił funkcję mieszkalną.
       Górna część wieży była pierwotnie nakryta dachem 4-spadowym. W połaciach dachowych od wschodu i zachodu umieszczone były tarcze zegarowe. - Po 1945 r., w wyniku napraw zniszczeń wojennych, zmieniono tę formę zwieńczenia obiektu – rozebrano dach i przykryto wieżę płaskim stropodachem, zniknęły też tarcze zegarowe – informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

  Elbląg, Schronisko młodzieżowe Heimstaetten
Schronisko młodzieżowe Heimstaetten


      
       Tak jest
       Budynek przy ul. Fałata jest wpisany do rejestru zabytków. W 2013 r. został wykonany jego remont – wymieniono ceramiczne pokrycie połaci dachowych, przemurowano kominy i odnowiono wystawki. Miasto przekazało na ten cel dotację w wysokości ponad 48 tys. zł.
      
       Tak będzie
       Jak informuje Andrzej Zalewski, prezes Zarządu Nieruchomości Mieszkalnych i Użytkowych, wieżyczka z zegarami ma zostać odnowiona jeszcze w tym roku. – Planujemy skończyć prace w okolicy świąt Bożego Narodzenia – wyjaśnia zarządca. – Zegary nie będą atrapą. Będą pokazywały rzeczywisty czas. Koszt odbudowy wieży, to prawie 100 tys. zł. Na remont miasto przyznało dofinansowanie w wysokości 50 proc. tej kwoty. Staramy się również o dofinansowanie ze Skarbu Państwa na remont elewacji całego budynku – kończy Andrzej Zalewski.
      

K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama