UWAGA!

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

 Elbląg, Kierowca, który pozostawi auto w miejscu wyznaczonym dla osoby niepełnosprawnej możne zostać ukarany mandatem
Kierowca, który pozostawi auto w miejscu wyznaczonym dla osoby niepełnosprawnej możne zostać ukarany mandatem (fot. AD)

Od 4 września zaczęły obowiązywać zmienione przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to w praktyce, że np. za nieprawidłowe parkowanie na drodze osiedlowej lub też za postawienie auta na miejscu wyznaczonym dla osoby niepełnosprawnej - można zostać ukaranym mandatem. Do tej pory znaki drogowe na drogach wewnętrznych, (jeżeli nie było tam strefy zamieszkania), miały jedynie charakter porządkowy, a ich lekceważenie nie było wykroczeniem. Teraz ma się to zmienić.

W Dzienniku Ustaw Nr 152 poz. 1018 opublikowana została Ustawa z dnia 22 lipca 2010r. o zmianie przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Dotychczas przepisy Prawa o ruchu drogowym stosowało się do ruchu odbywającego się na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania oraz na innych drogach w zakresie niezbędnym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wprowadzone zmiany, które zaczęły obowiązywać od 4 września 2010r., rozszerzyły zakres stosowania przepisów ustawy o tak zwane „strefy ruchu”
      
       Teraz strefa ruchu to „obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone będą odpowiednimi znakami drogowymi”. W chwili obecnej nie został jeszcze określony wzór znaku określającego „strefę ruchu”. Zostanie on określony w znowelizowanym rozporządzeniu w sprawie „znaków i sygnałów drogowych (…). Dotychczas to do właściciela terenu należało zapewnienie porządku na drogach wewnętrznych, które nie są położone w strefach zamieszkania. Po wprowadzeniu zmian egzekwowaniem przepisów porządkowych w ruchu drogowym w strefach ruchu zajmie się policja i straż miejska/gminna.
      
       Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania, należało będzie do pomiotu zarządzającego tymi drogami (właściciel lub zarządca terenu). Ustalając organizację ruchu na tych drogach należało będzie stosować znaki i sygnały drogowe oraz zasady ich umieszczania wynikające z ustawy i jej przepisów wykonawczych. Koszt oznakowania drogi wewnętrznej ponosił będzie podmiot zarządzający drogą. Dostosowanie oznakowania dróg wewnętrznych do wprowadzonych zmian przez podmioty zarządzające nimi powinno nastąpić w ciągu 24 miesięcy od dnia, w którym te zmiany zaczną obowiązywać.
      
       Do wojewody, tak jak to miało miejsce dotychczas, należy nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach: wojewódzkich, powiatowych, gminnych i drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu i w mieście stołecznym Warszawa, a ponadto, nadzór ten został rozszerzony na drogi wewnętrzne położone w strefach ruchu lub w strefach zamieszkania.
      
       Ponadto, uczestnicy ruchu drogowego zostali zobowiązani do przestrzegania znaków i sygnałów drogowych, które są umieszczone na drogach publicznych i drogach wewnętrznych. W tym przypadku ustawodawca nie określił czasu przejściowego do wejścia w życie tych przepisów, dlatego zaczęły one obowiązywać od dnia 4 września.
      
       Do tak zwanego „słowniczka pojęć ruchu drogowego”, które są określone w art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zostały wprowadzone definicje pojęć „drogi publicznej” i „drogi wewnętrznej”, poprzez odwołanie się do tych definicji w brzmieniu określonym w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych Dz. U. z 2007r. nr 19, poz. 115, z późn. zm. (art. 1 – definicja drogi publicznej, art. 8 ust.1 – definicja drogi wewnętrznej – „drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi „).
      
       Zmianie uległa również dotychczasowa definicja „skrzyżowania”. Po wprowadzeniu zmian „skrzyżowania” stanowić nie będzie „przecięcie, połączenie lub rozwidlenie drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną”. Przypominamy, że jako „skrzyżowanie” przepisy definiują „przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia”.
      
       Jeżeli pojazd został czasowo wycofany z ruchu w (w trybie art. 78a ustawy Prawo o ruchu drogowym), właściciel, posiadacz lub podmiot, któremu powierzono pojazd przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną został zobowiązany do zapewnienia postoju tego pojazdu poza drogą publiczna, strefą zamieszkania i strefą ruchu.
      
       Wprowadzone także zostały zmiany do przepisu określającego usuwanie pojazdów z drogi (art. 130a). W przypadku, kiedy pojazd przekracza wymiary, dopuszczalną masę całkowitą lub naciski osi określone w przepisach ruchu drogowego, nie zostanie on usunięty z drogi, jeżeli będzie istniała możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu”.
      
       Pojazd zostanie także usunięty z drogi, jeżeli będzie nieoznakowany kartą parkingową i pozostawiony w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej. Zgodnie z taryfikatorem, w przypadku nałożenia mandatu karnego, wysokość grzywny wynosi 500 zł. Taka sama sytuacja (dotycząca usuwania pojazdów z drogi) będzie miała miejsce także wtedy, gdy pojazd pozostawiony zostanie w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela. Dyspozycje usunięcia pojazdu z drogi, w wyżej wymienionych przypadkach, wydać może policjant oraz funkcjonariusz straży miejskich/gminnych.
      
KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W końcu zajęli się chamstwem na podwórkach. Koniec z "tu se zaparkujem i so mi pan zrobisz" :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca(2010-09-05)
 • to połowa szczęścia. .. . druga połowa to miejsca postojowe. .. . pozdrawiam.
 • Ciekawski bo sie z lenistwa, dupy nie chce ruszyc i podejśc kilka kroków. Chetnie by samochodzik " kierowcy " zabrali ze soba do domu lub do sklepu gdyby mogli. Druga sprawa, gdy tylko zacznie sie weekend, "wilczym spędem " pędzą "do koryta " pod market, sklep, nie zważając na ludzi. W miescie za wiele zieleni nie ma, a trawniki poniszczone, bo "on /ona musi "postawic swa "super brykę ". Jestem za karaniem takich pseudo-kierowców. I to cholerne nagminne blokowanie miejsc dla niepelnosprawnych. UWAGA !Przepis ma sie tak samo do terenow parkingowych przy marketach, ma takie same dzialanie, tam tez juz mozna "zarobic " od 100 do 500 zl mandatu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-05)
 • Kilku chamom z Ogólnej 50 odechce się stawiać na trawnikach mimo wolnych miejsc na parkingu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wróg Chamów(2010-09-05)
 • ojojoj i gdzie ja teraz swoją bryczke postrawię?
 • bez znaku strefa ruchu straż miejska zezwala na parkowanie wedle własnego uznania na drogach osiedlowych. Jak wygląda te znak. Mimo ustaw parkujmy, gdzie chcemy.
 • Mam nadzieję że wraz z wejściem tych przepisów o parkowaniach zobaczymy wreszcie naszą dzielną S T R A Ż MIEJSKĄ w akcji bo tylko potrafią wystawić śmietnik /fotoradar/ ewentualnie codziennie punktualnie podwożą swoje pociechy do przedszkola a żony do pracy --za nasze P O D A T K I. --nic tylko gratulować trafności powołania czegoś takiego do działania i wyrzucaniu kasy w błoto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  matti01(2010-09-05)
 • co sie podniecacie, i tak wszystko zostanie po staremu, Policja i tak nie ruszy tyłka, twierdząc, że ma inne ciekawsze zajęcia (np. ustawka na McDonald's), SM też nic nie zrobi, bo woli ciepłe ustawki np. na ul. Nitschmanna, gdzie ludzie sami podjeżdżają po mandaty. Policja nie reaguje, gdy się dzwoni, że jeden burak z drugim parkują na chodniku tak, że nie ma możliwości przejść np. Przychodnia przy ul. 1000-lecia (oddalona od głownej siedziby Policji jakieś 50m). Patrole piesza czasami widać jak sie poruszają po mieście, tyle tylko, że ich widać, ale oni nic nie widzą, często zastanawiam się, czy oni są na służbie czy na spacerze. Przejdą obok zaparkowanych samochodów na chodniku lub ścieżce rowerowej i zero reakcji, cały czas rozmawiają (np. ścieżka rowerowa przy kantorze Slivant, chodnik przy Biedronce na 12-lutego, gdzie karki udają się na rytualne ćwiczenia w stękaniu)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szukający_sprawiedliwosci(2010-09-05)
 • Oj, to na Rodziny Nalazków na Zawadzie, POzamiatają, a wtedy pójdziemy do Rady Nadzorczej o zapłacenie mandatów skoro się nie chciało pobudować parkingu.
 • ja marudzicie jak stare baby, jestem za mandatami za nie prawidlowe parkowanie, ale najpierw aby ukarać to musii być miejsce parkingowe wolne a delikwent zaparkował z boku to tak. wiadomo dużo osób wyjżdza za granicę pracują kupją auta i pyytanie się nasówa gdzie postawić oczywiście pod domem, niech najpierw zrobią miejsca parkingowe a potem karaja za nieprzepisowe parkowanie
 • ZOMO bedzie moglo se nabic statystyki. ciekawe czy jak bede mial swoj tor wyscigowy to MO wlepi mi mandat za przekraczanie preskosci na nim?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-09-06)
 • Straż Miejska została powołana, żeby te sieroty, których usunięto z Milicji miały pracę. Banda nierobów!
Reklama