UWAGA!

Znajdźcie miejsce na Centrum Krwiodawstwa

Elbląg, Elżbieta Gelert
Elżbieta Gelert (fot. PD).

Elbląskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bema ma być zlikwidowane, a w krew elbląskie szpitale będą zmuszone zaopatrywać się w odległym Olsztynie. Z prośbą o pomoc w znalezieniu nowej siedziby dla Centrum do Prezydenta Elbląga wystąpiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej radna PO i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Elżbieta Gelert.

- Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieści się przy ul. Bema, a ten lokal nie spełnia żadnych standardów, w związku z czym Regionalne Centrum w Olsztynie chce nasze Centrum zamknąć - wyjaśnia Elżbieta Gelert. - W tej chwili elbląskie Centrum Krwiodawstwa częściowo przetwarza i przechowuje krew potrzebną do operacji i zabiegów. Konsekwencje likwidacji byłyby takie, że w Elblągu będzie tylko możliwość pobierania krwi, nie będzie możliwości jej przetwarzania, a w lecznictwie większe zastosowanie ma krew przetworzona, preparaty krwiopochodne. W przypadku, kiedy po wszystko trzeba będzie jeździć do Olsztyna, narażamy zdrowie i życie pacjentów wszystkich elbląskich szpitali. To spora odległość. Pewne rodzaje krwi przetworzonej są zdatne do użytku tylko dwie godziny, inne dobę, jeszcze inne cztery doby. Krwi, tej o wydłużonej przydatności, nie możemy brać na zapas, bo nie podlega ona zwrotowi do Regionalnego Centrum, nie można jej też przekazywać innemu szpitalowi. Nadwyżki trzeba będzie utylizować
     - Dziękuję za zgłoszenie tego problemu, nie wiedzieliśmy o tym - odpowiedział na interpelację Elżbiety Gelert prezydent Elbląga Henryk Słonina. - Gdy Centrum Krwiodawstwa było przenoszone ze Szpitala Miejskiego do budynku przy ul. Bema, adaptując budynek uwzględniliśmy wszystkie stawiane Centrum wymagania. Dobrej współpracy ze strony Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie tak naprawdę nigdy nie było. Cieszę się, że ten temat wyszedł, na następnej sesji podejdziemy do niego szerzej.
     Prezydent Słonina dodał, że rozważa przeniesienie elbląskiego Centrum pod zwierzchnictwo Regionalnego Centrum w Gdańsku. Gdańskie Centrum inaczej niż olsztyńskie - nie centralizuje usług. W województwie pomorskim jest kilka terenowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, m.in. w Malborku, Słupsku, Starogardzie Gdańskim i Kościerzynie.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zgadza sie, precz z Olsztynem
 • A najbardziej zainteresowane osoby?siedza cicho. .. moze ich znów ominie przesiewka p. Kuli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piguła(2008-07-02)
 • Olszytyn = wiocha i dziadostwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ten co krew oddaje(2008-07-02)
 • JASNOŚĆ Ci z Olsztyna już sobie przywłaszczyli sprzęt ze stacji krwiodawstwa która mieściła sie w szpitalu wojskowym ! bo podobno było zakupione przez FFZ warmińsko mazurki a g. .. prawda szpital wojskowy należy do branżowej NFZ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JASNOŚĆ(2008-07-02)
 • Jak zwykle osoby zainteresowane nie robią nic, to fakt. Popieram w zupełności podłączenia się pod centrum Gdańsk.
 • piga2-pewnie się znamy. .. Ha, ha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piguła(2008-07-02)
 • popieram piguły obie i chylę przed nimi czoło oraz powtarzam ich pytanie pytanie czy znowu przesiewka ominie p. Kulę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Leon 50(2008-07-02)
 • a ja znam takie miejsce to RATUSZ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bartuś(2008-07-03)
 • Czyli oddawać krew będzie też można tylko w Olsztynie? Bez saensu. ..
 • Ajax przeczytaj artykuł, krew będziesz mógł oddawać w Elblągu
 • No nieźle ich po...lo! W telewizji kampanie na rzecz oddawania krwi, płaczą, że mało, że dużo wypadków, żeby oddawał kto może a z 2 strony co robią? Zniechęcają człowieka do pomocy takimi bezsensownymi decyzjami. Jeśli do tego dojdzie i krew faktycznie będzie sie "utylizowało" to ja przestaje oddawać, nie pozwolę, żeby moja krew była marnowana! Brawa dla [...] trzymających władzę! Nażryjcie się kasy do woli i dalej miejcie w d... dobro ludzi i kraju! Polska przez wszelkich rządzących złodziei powoli pada na kolana (o ile już na nich nie jest)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zasłużony honorowy dawca krwi(2008-07-03)
 • To że Olsztyn chce być metropolią nie znaczy że ma się to odbyć naszym kosztem!!!!! To wstyd żeby w takim miescie jak Elbląg nie było stacji krwiodastwa!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jaaaaa(2008-07-03)
Reklama