UWAGA!

Żołnierze Niezłomni mają swoje rondo

 
Elbląg, Rondo Żołnierzy Niezłomnych "Wyklętych"
Rondo Żołnierzy Niezłomnych "Wyklętych" (fot. arch. WS)

Mimo sporów, co do miejsca upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych, dziś (6 marca) elbląscy radni zdecydowali, że ich imieniem zostanie nazwane rondo u zbiegu ulic: Kościuszki, Chrobrego, Agrykola. Nie byli jednomyślni.

Projekt tej uchwały był już wielokrotnie dyskutowany i komentowany przez radnych. Podczas dzisiejszej sesji emocji również nie zabrakło. Za tym, by rondo u zbiegu ulic: Kościuszki, Chrobrego, Agrykola nosiło nazwę Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych opowiedzieli się radni Prawa i Sprawiedliwości.
       Radni Platformy Obywatelskiej nie odmawiali idei uczczenia i upamiętnienia żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, ich walki i ofiary, a także cierpienia, jakiego doznawali w latach PRL, ale...
       - Klub radnych PO jest gorącym zwolennikiem upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Proponowaliśmy jednak inny, bardziej godny teren po to, by stanowił miejsce spotkań kombatantów i mieszkańców Elbląga w chwilach ważnych historycznych wydarzeń – mówiła radna Małgorzata Adamowicz. - Wskazana przez nas lokalizacja umożliwiała również zorganizowanie odpowiedniego miejsca edukacyjnego, zawierającego elementy dydaktyczne do przeprowadzenia ciekawych lekcji historii. Teren ten pozwalałby na organizację takich spotkań bez konieczności zamykania ruchu drogowego. I jednocześnie dodała: - Jesteśmy za uszanowaniem zasad i obyczajów naszych poprzedników którzy podjęli decyzję by ronda nazywać imionami miast partnerskich Elbląga.
       Podobne stanowisko zajęli radni KWW Witolda Wróblewskiego i proponowali: - Uważamy, że bohaterskie czyny zasługują na większe wyróżnienie, ale godniejsze miejsca nie znalazły uznania w oczach prezydenta Elbląga – stwierdził radny Marek Burkhardt. - A była m.in. możliwość nadania imienia Żołnierzy Niezłomnych Gimnazjum nr 5 i utworzenie tam Izby Pamięci. Można było również nazwać w ten sposób zielone skwery przy ul. Kościuszki bądź zmienić nazwę ul. Spacerowej. Jednak Rada Kombatantów wskazała tylko rondo – kontynuował radny. - Zauważamy zaangażowanie środowisk kombatanckich i mieszkańców w tej kwestii, dlatego szanując ich wolę nasz klub poprze proponowaną uchwałę.
       Zdecydowane „nie” zabrzmiało ze strony radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
       - Czy Elbląg jest pustynią historyczną bez upamiętnienia historii zbrojnej? - pytał radny Ryszard Klim i wskazywał: - Skąd zatem nazwy 21 ulic i 3 szkół związanych z latami 1939-45 i późniejszymi, pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy AK, tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze ci zostali również uhonorowani ulicami: Maciej Kalenkiewicz, żołnierz AK; gen. Aleksander Krzyżanowski, komendant Okręgu Wileńskiego AK, gen. Leopold Okulicki, ostatni komendant główny Armii Krajowej czy gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Jest też skwer rotmistrza Pileckiego. Nie oceniamy czy to dużo czy mało. Ale przypomnijmy, nie było pojęcia Żołnierzy Wyklętych”, które z czasem stało się słowem-kluczem. A ma ono nawet nie rysy, a poważne pęknięcia. A całą ta dyskusja to temat zastępczy – stwierdził radny Klim. - Za to, ile czasu poświęcamy tej uchwale, zamiast rozwiązywaniu problemu bezrobocia, jesteśmy coraz bardziej krytykowani.
       Ostatecznie 13 radnych zagłosowało za nazwaniem ronda imieniem Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych, 4 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 4 nie brało udziału w głosowaniu.
       Łamiącym się głosem za taki wybór dziękował Jerzy Julian Szewczyński, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, koło w Elblągu: - Za uszanowanie głosu kombatantów, ale także za spełnienie mojego ostatniego życzenia – zakończył 92 – letni żołnierz polskiego podziemia.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To teraz tylko czekać na rondo Lecha Kaczyńskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  8
  wrrrrr(2014-03-06)
 • Kto po za radnymi PIS głosował za?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  5
  Ancymon(2014-03-06)
 • bo kombatantów problem bezrobocia nie dotyczy i już ich nie obchodzi. Na racjonalne argumenty takie jak bardziej dogodne do obchodzenia rocznic itp. miejsce też najlepiej tupnąć nogą i się uprzeć dla zasady. Łamiącym się głosem niejeden bezrobotny też może podziękować za wiele rzeczy i też mogą to być jego ostatnie podziękowania.
 • Ostatnie życzenie spełnione - już czas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  7
  Kostucha(2014-03-06)
 • Pewnie różowym i czerwonym komuchom to nie w smak, co? Możecie u siebie w domu nazwać pomieszczenia imionami różnych czerwonych ćwoków. Np. salon im. Breżniewa, kuchnia im. Dzierżyńskiego, balkon im. Stalina. Będzie git! A o symbolice wolnej Polski i jej bojowników się nie wypowiadajcie bo nie macie z tym nic wspólnego. Z partyjnym pozdrowieniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  33
  Budowniczy_Przekopu(2014-03-06)
 • do Budowniczy_przekopu - módl się o zdrowie bo o rozum to już za późno
 • kolejne rondo nazwać imieniem ofiar katastrofy w Lasku Kabackim!!! fakt, że nikt z ofiar nie strzelał po wojnie do rodaków ale zginęli za Komuny więc śmiało można przyjąć za myśleniem PiS, że zabili ich komuniści hahahahahaha
 • Oczywiście. Przecież samolot był radziecki. Budowniczy_Przekopu łyknij nerwosol, bierz szpadelek i biegnij na mierzeje przekop robić. ruscy i bram, nie zostało ci mało czasu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  tiruriru(2014-03-06)
 • Za głosowali 2 od Malinowskiego i Gawroński z PO.
 • A kto łamiącym się głosem wspomni 200 000 POLAKÓW wymordowanych przez bestialswa upowski bandytów? Były to przewaznie kobiety i dzieci. .. bez broni, kałachów, siekier i wideł. .. Np bo bohaterowie wyklęci mieli broń i nie tylko przedstwicileli było nie był Państwa Polskiego, ale i całe rodziny Bogu ducha winnego wyżynali! Panie kapitanie rezerwy WP Julianie Szewczyński, kiedy Pan wyda chociaż głos sprzeciwu wobec LUDOBÓJSTWA?
 • Nie uważacie iż to dziwne: że Zwiazek Ukraińców ma lokale, swoich idoli, ich czci, Zwiazek Ludnosci Niemieckiej ma wierne grono uczestników, i swoje obchody i wieczornice, nasi wspaniali historycy penetrują wszystkie cudowności niemieckiej do czasów zakończenia II wojny, nawet 100 lecie budynku szkoły nr. 4-tej między Bogiem, a Partią. .. rośnie ilość kombatantów AK, są już przyczułki kolonii chińskiej i koreańskiej, a normalnych potrzeb zwykłego POLAKA się nie dostrzega. .. .ten be tamten cacy. .. .aby przywalić ruskim. .. to nic że niszczy się jedność POLAKÓW. Protestuje się o życie nie narodzone, a co z tym narodzonym, tych pomordowanych co nie z tej akurat na topie i stołkach grupy( nie pisze partii, bo to za duze słowo). Czy tylko strzelać umiemy do siebie?
 • tak umiecie strzelać do siebie ranić słowem narzekać obgadywać jeden drugiego jątrzyć. .. a i jeszcze czekać aż samo spadnie z nieba albo, ,na pandę, ,pan da, pan da pan da. ..
Reklama