UWAGA!

Zorza polarna nad Elblągiem i regionem

 Elbląg, Zorza polarna nad Elblągiem i regionem
(fot. Włodzimierz Wawro)

W nocy z poniedziałku na wtorek w wielu miejscach w kraju można było podziwiać zorzę polarną. Zobaczcie, jak wyglądało to zjawisko widziane z Modrzewiny i regionu.

W Polsce minionej nocy panowały dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej. Najlepiej była ona widoczna w północnej części kraju. Włodzimierz Wawro, elbląski fotograf, uchwycił to wyjątkowe zjawisko na Modrzewinie, fotografując je z perspektywy nowej betonowej drogi, biegnącej od al. Jana Pawła II.

Jak podaje Wikipedia, powstawanie zjawiska zorzy polarnej związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Słońce stale emituje strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Podczas rozbłysków Słońce wyrzuca większe ilości takich cząstek. W pobliżu Ziemi tory lotu tych cząstek są odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Schwytane przez ziemską magnetosferę cząstki poruszają się po torze o kształcie helisy wzdłuż linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne, powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a skutkiem tego jest świecenie zorzowe.

Nasza redakcja otrzymała także zdjęcia od facebookowego profilu Info Meteo Północ PL. Jedno z nich prezentujemy poniżej, pozostałe w linku w fotoreportażu.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Widzialna tylko za Elblągiem na długim czasie naświetlania. I nie było to nad Elblągiem..... Wawro niedługo to logo dasz na całe foto
 • Po co wciskać logo, które można w każdej chwili wymazać, w Lightroom. Dwa telefonem mam lepsze zdjęcia wykonane, w innym kraju co prawda, ale to wygląda słabo. Widziałem lepsze zdjęcia, które wrzucano wczoraj.
 • Chyba ktoś tu zazdrości
 • @pawEL456 - Zazdrościc? Nie rozśmieszaj mnie. Nie ma czego. Są lepsze zdjęcia. Wystarczy wejść na info meteo Elbląg i setki innych prywatnych profili. Zazdrościc? No może tego logo które zaraz będzie zasłaniało to co ma być widoczne na foto.
 • "Fala magnetyczna, czyli tak zwany wiatr słoneczny, dociera do Ziemi pod postacią pasm światła, " Czy redakcja nie wstydzi się zamieszczać takich żenujących farmazonów wyssanych z brudnego palucha u lewej nogi ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  4
  GłębokaMyśl(2023-02-28)
 • Ten prąd to komuś w redakcji śliznął się po szarej lekko zwapniałej masie, która niegdyś służyła jako mózg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  pocałuj mnie w nos(2023-02-28)
 • Nieco przerysowane kolorystycznie, ale poza tym OK. Zjawisko ciekawe, acz gołym okiem nie udało mi się go wczoraj dostrzec, tylko foto.
 • może luna, bo kaczka w końcu spadła?
 • Tyle jadu i zawiści w komentarzach nie ma nigdzie indziej, czy w Elblągu żyją sami pluciciele jadem? Nic wam się nie podoba, logo za duże, ja robię lepsze zdjęcia, Zenek to złodziej bo ma mercedesa, za szybko jechali i to ich wina... Ludzie co z wami się dzieje? Anonimowość w sieci wyzwala w was najgorsze cechy a wy do tego przywykliście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21
  5
  Od niedawna Elblążanin(2023-02-28)
 • @Od niedawna Elblążanin - To dlatego w naszym rejonie tak dobrze przyjął się PiS, ludzie zawistni są bardzo podatni na manipulacje, a wspólny cel"żeby innym było gorzej" jednoczy. Smutne, jednak to tłumaczy dlaczego Polska zniknęła na tyle lat z map europy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15
  4
  Zenon Mieszkaniec(2023-02-28)
 • Zakompleksiony konusie, wsadź sobie te lepsze zdjęcia tam gdzie światło nie dochodzi.
 • @Od niedawna Elblążanin - Zamiast się cieszyć to ludzie są okrutni. Zawiść nimi rządzi.
Reklama