
W nocy z poniedziałku na wtorek w wielu miejscach w kraju można było podziwiać zorzę polarną. Zobaczcie, jak wyglądało to zjawisko widziane z Modrzewiny i regionu.
W Polsce minionej nocy panowały dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej. Najlepiej była ona widoczna w północnej części kraju. Włodzimierz Wawro, elbląski fotograf, uchwycił to wyjątkowe zjawisko na Modrzewinie, fotografując je z perspektywy nowej betonowej drogi, biegnącej od al. Jana Pawła II.
Jak podaje Wikipedia, powstawanie zjawiska zorzy polarnej związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Słońce stale emituje strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Podczas rozbłysków Słońce wyrzuca większe ilości takich cząstek. W pobliżu Ziemi tory lotu tych cząstek są odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Schwytane przez ziemską magnetosferę cząstki poruszają się po torze o kształcie helisy wzdłuż linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne, powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a skutkiem tego jest świecenie zorzowe.
Nasza redakcja otrzymała także zdjęcia od facebookowego profilu Info Meteo Północ PL. Jedno z nich prezentujemy poniżej, pozostałe w linku w fotoreportażu.