UWAGA!

"Piątka Morawieckiego" na wybory

 Elbląg, Jerzy Wilk i radni PiS ruszają do boju o miasto
Jerzy Wilk i radni PiS ruszają do boju o miasto (fot. Michał Skroboszewski)

Kanał przez Mierzeję, reaktywacja Kolei Nadzalewowej, efektywniejsze korzystanie z programów rządowych, to tylko niektóre tematy, jakie Prawo i Sprawiedliwość chce wykorzystać w kampanii wyborczej. Jerzy Wilk przedstawił rządowe propozycje dla województwa warmińsko - mazurskiego.

Jerzy Wilk, występując tym razem w podwójnej roli: pełnomocnika wyborczego Prawa i Sprawiedliwości na województwo warmińsko – mazurskie i kandydata na prezydenta Elbląga - przedstawił rządowe plany dotyczące naszego województwa. Czego dotyczą? Najważniejszą inwestycją jest oczywiście budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
       - Prace rozpoczną się późną jesienią tego roku. Dodatkowo, dla pełnego komfortu, zostanie wybudowany most obrotowy w Nowakowie. Inwestycja ta znalazła się na liście 21 mostów w najbliższym czasie wybudowanych w Polsce - mówił dziś (24 sierpnia) na konferencji prasowej Jerzy Wilk, kandydat na prezydenta Elbląga.
       - Dzięki temu będziemy mogli połączyć Modrzewinę z „siódemką” przez tzw. obwodnicę północną. Będziemy się starać, aby środki na obwodnicę znalazły się w budżecie państwowym - dodał Rafał Traks, radny PiS.
       Druga duża inwestycja rządowa w województwie warmińsko – mazurskim to utworzenie tzw. pętli mazurskiej - linii kolejowej dookoła Wielkich Jezior Mazurskich. Politycy PiS chcieliby, aby w ramach tego przedsięwzięcia została reaktywowana Kolej Nadzalewowa.
       - Będziemy zabiegać o to, aby Kolej Nadzalewowa, jako element pętli wokół Wielkich Jezior Mazurskich, zaczęła funkcjonować. Gdyby to się powiodło trzeba będzie wyremontować dworzec Elbląg - Zdrój – zapowiedział Jerzy Wilk.
       Kolejną sprawą, która podnieśli politycy Prawa i Sprawiedliwości było zwiększenie korzystania przez Elbląg z programów rządowych. Lokalni działacze partii chcieliby większych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus.
       - Wskażemy też inne tereny, zdecydowanie lepsze niż te, które do tej pory wskazał obecny prezydent miasta - mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - W Elblągu musi powstać więcej mieszkań z tego programu, musi być jakaś konkurencja z deweloperami. Miasto musi korzystać z tych środków, tylko trzeba chcieć i umieć z nich korzystać.
       Jakie to lokalizacje? To na razie tajemnica.
       Elbląscy politycy PiS planują także zwiększenie liczby miejsc w żłobkach. Środkiem do tego ma być dofinansowywanie żłobków prywatnych, aby te zmniejszyły opłaty ponoszone przez rodziców. Jak najszybciej ma być uruchomiony żłobek na ul. Lotniczej.
       Kolejna sprawa to infrastruktura sportowa: jedną z propozycji PiS są Otwarte Strefy Aktywności, które miałyby powstać m.in. w elbląskich parkach. Prezydent Jerzy Wilk ma też pomysł na miejski basen mający powstać przy ul. Spacerowej. Ma być to kontynuacja pomysłu z okresu jego prezydentury: zbiornik wodny, gdzie będzie można popływać kajakami i innym sprzętem wodnym, a w jego części byłoby wydzielone kąpielisko.
       Kolejne punkty „piątki Morawieckiego” to budowa dróg ekspresowych – elblążan najbardziej interesuje dokończenie budowy „siódemki” - oraz naprawa infrastruktury przeciwpowodziowej.
       Nie da się jednak ukryć, że „piątka Morawieckiego” będzie realizowana bez względu na to, kto wygra wybory lokalne.
       - To jest oferta rządu dla samorządu. Teraz trzeba tylko chcieć z niej skorzystać. Na pewno skorzystamy z tych wszystkich programów, gdzie tylko będzie taka możliwość – mówił Marek Pruszak.
       - Można programy rządkowe wykorzystać w 200 procentach, a można i w 10 – dodał Janusz Hajdukowski, przewodniczący klubu radnych PiS w elbląskiej Radzie Miejskiej.
       Prawo i Sprawiedliwość do wyborów przygotowuje się bardzo intensywnie. Planowana jest konwencja wyborcza (w połowie września). Na razie trwa kompletowanie list wyborczych kandydatów na radnych. Ich nazwiska wyborcy mają poznać w połowie września.
       Podczas kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość będzie przedstawiać swoje pomysły na miasto i chce je konsultować z elblążanami.
      
Sebastian Malicki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W nic im nie wierzę !!!
 • Ja bym posadził palmy daktylowe, zbudował kopię krzywej wierzy w Pizie, utworzył delegaturę Radia Marryja w Elblągu itd.
 • Koszmar
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  83
  26
  Maczeda(2018-08-24)
 • obietnice obietnicami - to co dostaniemy to: długi, afery oraz ubóstwo, a jaśnie partyjni napchają kieszenie. Wszyscy są równi, ale świnie równiejsze! Odtrącić ich od koryta
 • Zaczyna się klepanie bzdur przed wyborami, ale nic z tego koledzy wasz czas minął bezpowrotnie !!!
 • Wielka ściema, a co ma przekop do kampanii samorządowej? Gdyby miał byc to jest inne województwo. A w programie raczej rzadowym a nie samorządowym. Ten Wilk nie ma nic z wilka, raczej taka ciapa.
 • Brawo! A co UB-ecki POmiot z totalnych ma do zaproponowania oprócz darcia gęby pod Sądem?
 • Zobaczymy ilu w to uwierzy. .. .. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  15
  Fan_Gargamela(2018-08-24)
 • Pamiętajcie nikt wam tyle nie da, co PiS wam obieca!;) Znowu kitują wyborców aż miło, ale spokojnie „ciemny lud” wszystko kupi;) Najbardziej podobał mi się tekst sugerujący, że „dzięki nowemu mostowi w Nowakowie powstanie obwodnica północna łącząca Modrzewinę z S7”;) Takie teksty można sprzedawać tylko analfabetom geograficznym;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  73
  21
  Najnowocześniejszy(2018-08-24)
 • Jak PIS uruchomi kolej nadzalewową to sie do nich zapiszę, jeden warunek kto to będzie finansował jak PIS (byle nie lokalne władze: miedzy innymi gmina Tolkmicko czy Frombork) moja deklaracje jest autentyczna
 • Kolej nadzalewowa połączona z koleją jezior mazurskich, czyli wagoniki z nad Zalewu na statki Żeglugi i dalej Kanałem Elbląskim. To naprawdę innowacyjność 1 sort. Program nie dla miasta tylko rządowy dla województwa. Na ziemię panie Wilk na ziemię.
 • @rolio - Ubecki POmiot z totalnych - na własnych plecach wywalczył ci to, żebyś nie musiał/a drukować w śmierdzącej piwnicy lub na zapleśniałym strychu ulotek na walcowej maszynie do drukowania i robił/a w portki ze strachu przez donosicielami, że chcesz wyrazić swoje zdanie na zalanej tuszem kartce. Ten Ubecki POmiot doprowadził do tego, że dzięki narodowemu bohaterowi jakim jest Lech Wałęsa i setki takich jak on, możesz dzisiaj siedząc na kupionej od Niemca lub Holendra czy innego europejskiego producenta kanapie mógł/a pisać na komputerze do całego świata co tylko ci się podoba. A zanim zaczniesz pisać bzdury, to wspomnij jak twój dziadek, ojciec czy mąż lub inny członek rodziny ze szczęścia robił w gacie, że w Elblągu jako dawny pracownik ZWP, Truso czy też Zamechu będzie pracował teraz w firmie Klose. ABB, czy Bianka.
Reklama