UWAGA!

Wybór poważny, ale kto będzie się cieszył?

 
Elbląg, W debacie udział wzięli kandydaci na prezydenta Elbląga Witold Wróblewski i Jerzy Wilk
W debacie udział wzięli kandydaci na prezydenta Elbląga Witold Wróblewski i Jerzy Wilk (fot. Anna Dembińska)

Są kwestie nie do pogodzenia: zabezpieczenie miasta w ciepło, Góra Chrobrego czy wiadukt na Zatorze. Jednak kandydaci na prezydenta Elbląga – Witold Wróblewski i Jerzy Wilk - wierzą, że to ich pomysły na rozwój miasta są najlepsze. Oczywiście, każdy wierzy we własne. Czy wczorajsza (29 października) debata pomoże elblążanom w podjęciu ostatecznej decyzji?

Debata składała się z trzech części. W pierwszej obaj kandydaci odpowiadali na pytania prowadzącego spotkanie Rafała Gruchalskiego, redaktora naczelnego portEl.pl z takich dziedzin, jak: gospodarka, życie miasta i mieszkańców oraz budżet. W drugiej rundzie kandydaci zadawali sobie pytania nawzajem, mieli też czas na ripostę. W trzeciej części Jerzy Wilk i Witold Wróblewski mieli czas na podsumowanie dyskusji, swojej kampanii i przekonywanie wyborców do oddania na siebie głosu.
       Co wzbudziło największe emocje?
      
       Ciepło, a nawet gorąco

       Przed nowym prezydentem strategiczna decyzja na temat dostaw ciepła dla elblążan – czy miasto i EPEC powinny podpisać nową umowę z Energa Kogeneracja czy budować nowe źródło ciepła?
      
       Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego): - Dziś mamy dwóch dostawców Energa i EPEC. Problem w tym, by doprowadzić do tego, by mieszkańcy mieli jak najtańsze ciepło. Mamy przygotowany model rozwiązania, bo nie może być tak, że mieszkańcy będą zaskakiwani kolejnymi podwyżkami. Po kampanii będzie czas na to, by ten problem rozwiązać.
       Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość): - To prezydent jest za to odpowiedzialny, a czas planowania i negocjacji już się skończył. EPEC nie ma takiej zdolności kredytowej, by wybudować własne źródło ciepła albo zmodernizować Dojazdową. Jedynym rozwiązaniem są twarde negocjacje z Energą i uzyskanie jak najbardziej korzystnej ceny. Energa może w 2020 r. zamknąć stare kotły, którymi ociepla miasto i wtedy będzie problem.
      
       Góra problemów

       Turystycznym skarbem Elbląga jest Góra Chrobrego. Jednak jest ona także problemem, bo dotychczasowy dzierżawca chce, by górę przejęło miasto. I była taka próba, ale nieudana. Jakie pomysły na ożywienie tej atrakcji mają kandydaci na prezydenta Elbląga?
      
       Jerzy Wilk: - Mamy też Bażantarnię, którą trzeba wyremontować, a tam aż się prosi o realizację narciarstwa biegowego. Podobnie Dolinka – tam też można uprawiać rekreację. Jeśli jednak chodzi o Górę Chrobrego sytuacja jest jasna - spółka chce zrezygnować więc miasto musi to przejąć. Poprowadzić twarde negocjacje z syndykiem albo z władzami spółki, by wykupić sprzęt i MOSiR poprowadzi zimą działalność na stoku. A latem igelit.
       Witold Wróblewski: - Z ubolewaniem przypominam, że to radni PiS zlekceważyli 3,5 tys. głosów elblążan za tym, by górę ze sprzętem można było dalej utrzymać. Radni nie podjęli uchwały, co do zakupu tych nakładów, jakie na górę wyłożyła spółka.
      
       Wiele hałasu o wiadukt

       Czy miasto przewiduje jakieś zadośćuczynienia dla mieszkańców Zatorza za uciążliwości związane z budową wiaduktu, a także za te związane z jego użytkowaniem?
      
       Witold Wróblewski:
- Wielokrotnie przepraszałem mieszkańców za uciążliwości związane z budową wiaduktu. Jeśli chodzi o hałas - będziemy robić badania natężenia, choć według projektantów nie powinien on występować w nadmiarze. Jeśli jednak będzie inaczej, zastosujemy ekrany dźwiękochłonne.
       Wiem, że część mieszkańców przychodziła do prezydenta ws. centralnego ogrzewania. Jednak przenoszą sprawy swojej wspólnoty na wiadukt, a jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
       Jerzy Wilk: - Współczuję mieszkańcom, bo są w bardzo trudnej sytuacji. Sprzedano im mieszkania wiedząc, że będzie budowany wiadukt. Mieli uciążliwości, ściany pękały. Oni to zgłaszali, a pan ich nie chciał ich przyjąć. W końcu zgłosili się do mnie.
       W tej chwili samochody ciężarowe świecą reflektorami w okna, a hałas jest olbrzymi. Należałoby wyburzyć te budynki, a lokatorom dać nowe mieszkania.
      
       Długi dług
       Jak ograniczyć zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych, które obecnie – wraz z odsetkami – wynosi 60-70 mln zł?
      
       Jerzy Wilk: - Ta sytuacja trwa od dziesiątków lat i się pogłębia, a wynika głównie z ubóstwa mieszkańców. W 2013 r. prezydent Nowaczyk podniósł czynsze z 4 na 8 zł, a ja obniżyłem je o połowę. To spowodowało efekt korzystny dla ZBK, bo ludzie zaczęli płacić. Część zadłużenia jest tak długoletnia, że należałoby rozważyć jednak umorzenie zaległości, a część bieżących długów można odpracować.
       Witold Wróblewski: - Należności w tej kadencji spadły. Wprowadziliśmy możliwość odpracowania czynszu, zrobiliśmy zamiany mieszkań.
      
       Szkoły na cenzurowanym
       W większości projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego triumfowały szkoły. Doszło do sytuacji, że dyrekcja szkoły zachęcała uczniów do pozyskiwania głosów wśród rodziców kusząc nagrodami.
      
       Witold Wróblewski: - Jestem gorącym zwolennikiem BO i jestem zainteresowany jak największą aktywnością mieszkańców. Już w tamtym roku była dyskusja czy szkoły mają brać udział w głosowaniu czy też nie. I zdania były podzielone. Sądzę, że za każdym razem trzeba analizować możliwości.
       Jerzy Wilk: - To antymotywujące dla mieszkańców. Szkoły mają przewagę, bo ich dyrektorzy mogą wpływać na głosowanie. Powinni jednak z tego zrezygnować. Szkoły oczekują na boiska sportowych czy balony do prowadzenia zajęć w-f, ale środki powinny być pozyskiwane np. z ministerstwa sportu. Możemy przecież pisać projekty. Budżet obywatelski powinien dotyczyć małych projektów takich, jak budowa placu zabaw czy remont chodnika.
      
       Emocjonująca była część, w której kandydaci na prezydenta Elbląga zadawali pytania sobie nawzajem.
       - Optuje pan za podpisaniem przez miasto umowy z Energą na 17 lat. Czy ta aktywność nie jest w pana prywatnym interesie? Ma pan kilka tysięcy akcji Energi – uderzył w przeciwnika Witold Wróblewski.
       - To jest żenujące pytanie - ripostował Jerzy Wilk. - Moja mama była pracownikiem Energi przez blisko 40 lat i uzyskała akcje pracownicze, które przekazała mnie i mojej siostrze. Mam te akcje od 10 lat, ale to nie ma nic wspólnego z moim stosunkiem do sytuacji w EPEC. Licznik bije, by problem zabezpieczenia miasta w ciepło rozwiązać, a pan nic nie zrobił.
      
       Dalej poszło o wykupienie budynku PZU przy ul. Łączności, a także o to, kto jest ojcem pomysłu na zagospodarowanie budynku po Gimnazjum ner 7 przy ul. Lotniczej na przedszkole i żłobek. Były też inne kwestie nie do przejścia.
      
       Jak debatę podsumowali kandydaci na prezydenta Elbląga?
       Witold Wróblewski: - Kontrkandydat w wielu przypadkach posługuje się nieprawdziwymi informacjami, z którymi trudno dyskutować. Myślę, ze mieszkańcy ocenią i 4 listopada oddadzą głos na moją osobę.
       Jerzy Wilk: - Jedno z pytań pana Wróblewskiego było brzydkie, bo dotyczyło spraw osobistych - akcji , które dostałem od mamy. Podczas debaty powiedziałem to, co chciałem, starałem się być bardzo konkretny, starałem się mówić o faktach, nie o plotkach. Czy odniosłem sukces, zobaczymy 4 listopada.
      
       Dyskusja między kandydatami odbyła się ponownie w gościnnych progach Hotelu Elbląg. Została zorganizowana przez telewizję Truso TV i portEl.pl.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No i powiedział, że umorzy dług i ma już kilkaset głosów, brawo ! Chyba też przestanę płacić bo widzę że debi. .. popłaca. Z jakiej racji uczciwi płacący mają dalej płacić a Ci co pasożytują mają mieć umorzone, niech idą pracować na rzecz miasta, Wróblewski dobrze gada. Rozumiem by jeszcze dbali o te mieszkania i obejście bo są przypadki ubóstwa nie z własnej winy. Te wybory tylko pokażą jaka większość ludzi jest w mieście, mądrych i zaradnych czy ciemnego ludu. Wróblewski zrobił wiele, bo mimo spłacania zadłużenia miasta coś robi, pozyskuje kasę z Unii, co prawda dużo inwestycji zbędnych jak np torowisko ale dostał kasę i musiał wydać by nie przepadła i została szansa na kolejną. I tak większość tego nie zrozumie, bo oni słyszą "dam". Uważam, że gdyby nie większość Pisu w radzie więcej było by zrobione. Co do wiaduktu był potrzebny a tym co przeszkadza bo blisko mieszkają, no niestety, tak wygląda życie w centrum, a ruch duży tam jest tylko w godzinach szczytu. Jakoś w kamienicach przy Traugutta gdzie ulicę oddzielał 1,5m chodnik i samochody zachlapywały szyby nigdy nic nie było, cisza.
 • RobertKoliński To jest żenujące i skrajnie demoralizujące, co opowiada prezydent Wróblewski o korupcyjnym Budżecie Obywatelskim - to nie "zdania są podzielone" w tej sprawie, ale zwyczajnie dyrektorsko-urzędnicza sitwa powiązana z ratuszem broni bezprawnego i całkowicie niezgodnego z zasadami BO układu, z którego czerpie profity, aby później jeszcze otrzymywać nagrody i gratyfikacje "za osiągnięcia", które są niczym innym jak łamaniem prawa i nadużywaniem swojej pozycji w podległych sobie jednostkach miejskich. Do procederu tego wykorzystuje się również młodzież szkolną oraz ich rodziców, których w sposób całkowicie łapówkarski przekupuje się ocenami, "konkursami" szkolnymi (SP 18) czy "wziątkami" w postaci np. pizzy dla "zwycięskiej" klasy (SP 11), przy czym "konkursy" te polegają na tym, kto wyżebrze najwięcej numerów PESEL od mieszkańców celem przepchnięcia w ramach BO swojego projektu. Projektu, który powinien być realizowany ze środków budżetowych miejskich, a nie w ramach Budżetu Obywatelskiego! Prez. Wróblewski twierdzi, że to jest "demokracja" - otóż wyobraźmy sobie taką "demokrację", w której sędzia wydaje wyrok we własnej sprawie, prokurator nadzoruje śledztwo, w którym jest podejrzanym albo kontroler skarbowy sprawdza rzetelność prowadzonego przez swoją małżonkę biznesu. Taki system nie nazywa się "demokracją", ale zwyczajnym układem mafijnym i korupcją. (. .. )
 • RobertKoliński (. .. ) Co więcej, w proceder ten zamieszani są również radni miejscy, którzy najpierw składają własne projekty do BO, aby później oceniali je koledzy-urzędnicy, którzy są podlegli prezydentowi i jego ludziom! Do tego projekty te traktują potem, czym chwalą się publicznie (!), jako REALIZACJĘ SWOICH WYBORCZYCH OBIETNIC!!! Trzeba być ślepym lub skrajnie cynicznym, żeby nie dostrzegać tu patologii. Jaki przykład daje taka władza obywatelom i młodzieży? Gdzie równość szans dla pozostałych, niezblatowanych z UM obywateli/ek miasta? W jakim państwie przyjdzie nam żyć przyzwyczajając w ten sposób młodych ludzi do nieuczciwości, niesprawiedliwości i wykorzystywania zajmowanych stanowisk od najmłodszych lat? Gdzie jest wreszcie prokuratura, która nie dostrzega w tym obłędzie łamania prawa, nadużyć i nieprawidłowości?! Obrona przez kandydata na urząd prezydenta miasta tego rodzaju skrajnego wynaturzenia systemu jest po prostu niewyobrażalnym w cywilizowanym kraju zdziczeniem obyczajów i zaprzeczeniem praworządności. To jest zwyczajne usprawiedliwianie działalności przestępczej przez najwyższego urzędnika w mieście!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  28
  RobertKoliński(2018-10-30)
 • Szanowy przedmowco, komentarze powinny byc zwiezle i mozliwie tresciwe. Tymczasem mozna odniesc wrazenie, ze Pan pomylil prywatna sfere w postaci. np bloga z forum publicznym. Upraszam o umiar i powsciagliwosc. Zycze udanego tygodnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39
  4
  mieszkaniec-mieszaniec;)(2018-10-30)
 • RobertKoliński @mieszkaniec-mieszaniec;) - Ani nie ma takiego wymogu w regulaminie, ani nie ma takiego zwyczaju, by pisać jednozdaniowe troll-notki. Mógłbym napisać, że np. "urzędnicy miejscy i radni są skorumpowani", ale ani nie odkryłbym tym Ameryki, ani nie wyjaśnił sprawy, a być może nawet skrzywdził jakiegoś uczciwego urzędnika. Upraszam zatem o niemarudzenie i ew. wypowiadanie się na temat. Likewise;
 • jakby powiedzial Kukiz wyobrazam sobie kandydatow biczujacych sie bacikami
 • Pozostaje głosować na Wilka. Wcisła ze skompromitowanej PO dał poparcie Wróblewskiemu, a to zła wróżba i z pewnością chce za to ugrać stołeczki dla swoich partyjnych kolesi. BMW czyli: Bierny, Mierny, ale Wierny.
 • Moim zdaniem to jeden i drugi taki cwaniaczek polityczny Obiecać omamic a jak sie udo to jeszcze spełnić jakieś obietnice Oczywiście nie swoim czy kolegów kosztem Takie mam dziwne wrażenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  Z i e l a r z (2018-10-30)
 • Wybieram Wilka, bo Wróblewskiego zbyt wielu popiera, a to zwiąże mu ręce i zmusi do odpłacania się za to poparcie, a ponadto Wilku więcej wyrwie dla Elbląga z budżetu centralnego.
 • Pan Wróblewski wyglada na bardzo zmęczonego, wyglada jakby miał dość tej funkcji-wybieram Wilka, choć jego osoba z butów nie wyrywa
 • Mam serdecznie dość głupiej dywagacji przede wszystkim PiSu o mościę ba ul. Lotniczej. Most był potrzebny jak tlen do oddychania, a że kilka rodzin z tego tytułu ma jakiś dyskomfort, trudno, to są skutki mieszkania w mieście. Nie wiem, co jest w?ększą uciążliwością dla okolicznych budynków, nocne przejazdy pociągów po torach, czy samochodów po moście. Most jest zĺy, bo nie zbudował go PiS i tylko tyle. Podobnie jest z wsxystkimi innymi problemami miasta. Jestem przekonany, że gdyby nie tzw. "parszywa trzynastka " w Radzie Miasta, mielibyśmy dzisiaj inny Elbląg. Elbląg zbudowany na zgodzie i dyskusji, ale dyskusji merytorycznej.
 • Wilk ma dzikie poglądy na większość spraw w Elblagu. Myli samorząd z rządem, w wielu aspektach mówi nieprawdę lub półprawdę i do tego ciętym językom PiSowskiego aparatczyka. Nie ma racji z Góra Chrobrego, a z ZBK i przekopem oraz rozwojem transgranicznym Elblaga to już przegiął- zwykły populizm. Ryłko chorzy na umyśle ufają temu człowiekowi. Trzeba gonić Wilka do lasu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  17
  Zyga(2018-10-30)
Reklama