UWAGA!

Kandydaci na prezydenta Elbląga zmierzyli się w przedwyborczej debacie

 Elbląg, Debata trwała około dwie godziny,
Debata trwała około dwie godziny, fot. Anna Dembińska

Nie zabrakło emocji podczas dzisiejszej (3 kwietnia) debaty przedwyborczej. Kandydaci na urząd prezydenta Elbląga musieli się zmierzyć z pytaniami przygotowanymi przez naszą redakcję, przez swoich kontrkandydatów oraz przez mieszkańców. Zdjęcia.

Odpolitycznienie kierownictwa ZBK i nowy most na rzece

Nasze zaproszenie przyjęli wszyscy kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta Elbląga: Sławomir Malinowski (Razem dla Elbląga), Michał Missan (Koalicja Obywatelska), Stefan Rembelski (MEGA Elbląg), Paweł Rodziewicz (Nowy Elbląg) i Andrzej Śliwka (Prawo i Sprawiedliwość). W pierwszej części debaty każdy z kandydatów odpowiedział na dwa pytania od naszej redakcji, część druga to były pytania od kandydata do kandydata, trzecia to pytania od publiczności i internautów. Czwarta część była dwuminutowym podsumowaniem debaty przez każdego z kandydatów.

Ceny mieszkań osiągnęły w Elblągu już prawie 9 tys. zł za metr. Miasto od lat nie zbudowało żadnych mieszkań komunalnych. Jaki pomysł ma Andrzej Śliwka, by mieszkańcy Elbląga mogli liczyć na tańsze mieszkania komunalne i by zmniejszyć kolejki po te lokale?

- Żałuję, że miasto nie przystąpiło do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. To umożliwiałoby budowę tanich mieszkań na wynajem. Za kwestię związaną z gospodarką komunalną powinni odpowiadać specjaliści. Trzeba odpolitycznić kierownictwo Zarządu Budynków Komunalnych i skierować tam ekspertów, którzy mogliby się tym zająć - mówił kandydat PiS na prezydenta Elbląga.

Michał Missan zmierzył się między innymi z pytaniem dotyczącym najważniejszych inwestycji drogowych w naszym mieście. – Największe inwestycje będą związane zapewne z portem w Elblągu. Niezbędną inwestycją jest jeszcze jeden most przez rzekę Elbląg. To koszt około 80 mln zł. Ważne są też drogi dojazdowe do portu – mówił m.in. Michał Missan.

Jak Sławomir Malinowski zamierza zachęcić mieszkańców do większej aktywności obywatelskiej? - Ten problem stanowi podstawę naszego programu wyborczego. Chcemy z Elbląga stworzyć miasto obywatelskie. Chodzi o to, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na decyzje podejmowane przez władze samorządowe Elbląga. Chcielibyśmy uruchomić to, co mamy zapisane w Konstytucji, czyli referendum. Jeśli mówiliśmy o basenie miejskim, to decyzje władz samorządowych nie przeszły szerokich konsultacji, a my byśmy chcieli, aby na ten temat wypowiedzieli się wszyscy elblążanie - mówił Sławomir Malinowski.

W jaki sposób Stefan Rembelski będzie chciał rozwiązać problem zmniejszającej i starzejącej się populacji mieszkańców Elbląga? - O tym, czy mieszkańcy będą chcieli pozostać w Elblągu decydują miejsca pracy. W Elblągu jesteśmy na etapie likwidacji miejsc pracy. Tym się obecne władze nie przejmują. Należałoby podjąć działania, które by te miejsca ratowały – mówił Stefan Rembelski.

W tym roku minęło 25 lat reformy administracyjnej, w wyniku której Elbląg stracił status miasta wojewódzkiego. Co Paweł Rodziewicz zrobi, gdy wygra wybory, by wzmocnić rangę Elbląga w województwie?

- Trzeba mądrze zarządzać tym, co posiadamy. A posiadamy bardzo dobrą lokalizację. Elbląg może być bramą na całą Warmię i Mazury. Możemy podjąć współpracę w zakresie turystyki z Trójmiastem i województwem pomorskim. To położenie Elbląga jest szansą na rozwój - mówił Paweł Rodziewicz.

 

"Jakim cudem to się stało?"

W drugiej rundzie dużo emocji wzbudziło pytanie zadane przez Andrzeja Śliwkę Michałowi Missanowi o opublikowany niedawno ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Próbuje on za pomocą dostępnych wskaźników liczbowych oszacować sukces, jaki odniosły samorządy w latach 2018-2023. - Elbląg zajmuje w nim ostanie miejsce. Jakim cudem to się stało?-pytał Andrzej Śliwka.

- Nie ma żadnych cudów. Zainteresowanie inwestorów miastem jest. Mieliśmy wielu inwestorów zainteresowanych zakupem działek i inwestowaniem. Dlaczego nie inwestują? Na przykład jedna z azjatyckich firm wycofała się po wybuchu wojny w Ukrainie. Jest zainteresowanie działkami nad rzeką Elbląg, wielu inwestorów dostrzega zalety Elbląga związane z jego położeniem. Ja bym nie demonizował wyników tego rankingu, wszystko co najlepsze jest przed nami. Inwestorzy czekają na pogłębienie toru wodnego i otwarcie możliwości naszego portu – mówił Michał Missan.

 

"A ty się nie urodziłeś w Elblągu"

O jakie sprawy pytała kandydatów publiczność? - Jak długo pan mieszkał w Elblągu? - dopytywał jeden z mieszkańców Andrzeja Śliwkę. - Czuję tu niezdrową ekscytację ze strony zwolenników byłego wiceprezydenta Michała Missana. Ciągle do mnie piszą: a ty się nie urodziłeś w Elblągu. Ja w Elblągu uczyłem się, skończyłem pierwszy ogólniak, podjąłem swoją pierwszą pracę, nauczyłem się pływać, jeździć samochodem, tu zszedłem się z moją wspaniałą żoną. Z tym miastem wiążę swoją przyszłość, bo kocham to miasto. Pan serce pokazuje (na transparencie-red.), cieszę się z tego. Więcej miłości – mówił Andrzej Śliwka.

- Mówi pan, że liczy się człowiek. Bardzo piękne hasło. Czy nie ma pan wyrzutów sumienia wobec niektórych pracowników zwalnianych grupowo z Pogotowia Socjalnego i wobec dyrektora Centrum Rehabilitacji, którego sąd przywrócił do pracy - to pytanie skierowane było do Michała Missana.

- Proszę zwrócić uwagę na to, jakie były okoliczności tej sytuacji. Ówcześni pracownicy Pogotowia Socjalnego odmówili pomocy ludziom, którzy jej potrzebowali podczas epidemii. Jeśli chodzi o dyrektora Centrum Rehabilitacji, to proszę zobaczyć za co spotkał się ze zwolnieniem dyscyplinarnym, które dostał od prezydenta? Wpisy sugerujące (w Internecie-red.), że prezydent i ja jakieś korupcyjne układy mu proponowaliśmy były mocno nie na miejscu. Pan prezydent stracił zaufanie do niego i wypowiedział umowę w trybie natychmiastowym – mówił Michał Missan.

Debatę prowadził Rafał Gruchalski, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portel.pl. Odbyła się ona w Bibliotece Elbląskiej, trwała około 2 godzin.

 

Całą debatę można obejrzeć wchodząc w ten link.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama