UWAGA!

Stefan Rembelski: Nigdy nie obiecywałem nic populistycznego

Rozpoczynamy publikację wywiadów wideo z kandydatami na prezydenta Elbląga. Nagrywaliśmy je w ostatnich dniach w naszej redakcji, jako pierwszy przed kamerami wystąpił Stefan Rembelski, kandydujący z własnego komitetu MEGA Elbląg. Kolejne wywiady wkrótce.

Cały wywiad (bez cięć montażowych) można obejrzeć na naszym YouTube, klikając w okienko przy artykule. Poniżej wypisaliśmy niektóre z wypowiedzi Stefana Rembelskiego, który startował już w wyborach na prezydenta w 2002, 2010 i 2018 roku, uzyskując w nich najwyżej kilkuprocentowe poparcie.

 

O obietnicach wyborczych i populizmie

- Nigdy nie obiecywaliśmy niczego, co by było takim magnesem w dużej mierze populistycznym, jak to dzisiaj możemy zaobserwować. Myślę, że Polacy, elblążanie, są zmęczeni kampaniami populistycznymi. Ja nigdy niczego w żadnej kampanii populistycznego nie obiecywałem. Mówiłem o rzeczach realnych, na które miasto stać. Dzisiaj, jak patrzymy na obecną kampanię, to ona jest wbrew zdrowemu rozsądkowi. Nie odważyłbym nigdy składać takich obietnic, bo uważałbym się za człowieka nieodpowiedzialnego, oszukującego ludzi, do których się zwracam. Mam nadzieję, że elblążanie nie dadzą się kupić tanimi obietnicami, na które – biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową miasta – nas po prostu nie stać. Powinniśmy zacząć od zupełnie czegoś innego. Od uzdrowienia finansów miasta.

 

O przekopie i ratowaniu odlewni

Jeżeli rząd, państwo, inwestuje ponad 2 miliardy w przekop Mierzei Wiślanej i cała filozofia jest oparta na tym, że rozwój Elbląga zależy od tego przekopu, to jest to oszukiwanie społeczeństwa. Przekop jest atrakcją turystyczną i przez długi czas taki pozostanie. Jak spojrzymy na inny aspekt, to za chwilę w Elblągu stracimy około 500 miejsc pracy, a z rynku konsumpcyjnego w Elblągu zniknie pieniądz wartości ok. 40 mln zł rocznie (mowa o likwidacji odlewni GE – red.). Inwestycja, która by ratowała te miejsce pracy, to jest rząd ok. 250 mln złotych, czyli kieszonkowe w stosunku do inwestycji, które nie rokują, a jest cisza, nikt o tym nie mówi. Nie ma żadnego odzewu.

  Elbląg, (kadr z materiału filmowego)
(kadr z materiału filmowego)

Amerykanie rzeczywiście nie chcą tego biznesu (odlewni – red.). To jedyna odlewnia na takim poziomie technicznym, pracowniczym w Polsce. Może ona działać samodzielnie, gdyby minister obrony narodowej czy minister aktywów państwowych wniósł kapitał do tej odlewni. Może ona pracować dla zbrojeniówki. Chodzi o chwilową pomoc. Prezydent Elbląga powinien lobbować za tym rozwiązaniem, by podali tę wędkę i my byśmy jako elblążanie uratowali ten zakład. Za rok będzie za późno, zostaną puste budynki.

 

O zadłużeniu miasta i spółkach

- Dochody własne Elbląga są w granicach 400 parę milionów, przy zadłużeniu 280 mln złotych to nie jest wcale małe zadłużenie. Nikt już nie liczy poziomu zadłużenia w stosunku do całego budżetu, są inne formuły. Dzisiaj obsługa tego długu zdrożała dramatycznie, co roku z budżetu na obsługę wyprowadzana jest kwota 20 mln złotych, porównywalną kwotę mamy po stronie strat spółek miejskich. Z Elbląga wyparowało na przestrzeni lat w ten sposób w granicach pół miliarda złotych. Dopuszcza się do takich sytuacji, nie reagując w porę i my płacimy za to podwójnie. Nie remontujemy dróg, straty spółek są pokrywane przez właściciela, czyli tak naprawdę mieszkańców. Po wyborach mamy pół roku czasu, by odbyć taką debatę z mieszkańcami, by nie robić tego w zaciszu gabinetów, by zapytać mieszkańców, na co chcą się zdecydować. Czy będziemy dalej wkładać pieniądze w spółki, które generują straty, czy zastanowimy się, jak uzdrowić w nich sytuację.

 

W wywiadzie pytaliśmy Stefana Rembelskiego m.in. o jego obietnice wyborcze, o opinię na temat budowy nowego źródła ciepła dla miasta, trzy pierwsze kluczowe decyzje, które by podjął jako prezydent oraz o nieudaną próbę zorganizowania referendum w sprawie odwołanie władz miasta. Zobacz materiał wideo.

 

W piątek opublikujemy wywiad z Pawłem Rodziewiczem, który kandyduje z własnego komitetu Nowy Elbląg. We wtorek, 2 kwietnia – rozmowę z Michałem Missanem, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, w środę, 3 kwietnia – ze Sławomirem Malinowskim, kandydatem komitetu Razem dla Elbląga, a w czwartek, 4 kwietnia – z Andrzejem Śliwką, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.


Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • nie możliwe... nic?
 • Zbyt głęboko korzenie w PIS, proszę Pana. To starczy by nie oddać na Pana głosu.
 • stefcio walczy tylko o wiceprezydenta u Sliwki. jesli poparcie jakie uciula bedzie zauwazalne, to poprze go w drugiej turze z nadzieja na stolek.
 • Odnośnie tytułu... Nic do pana kandydata nie mam. Ale to wciąż tylko obietnice...
 • Dla mnie moze być Pan Śliwka Prezio i vice Stefan i przynajmniej zniknie wiele problemów o ktorych dzis zbyt głośno i niesmacznie
 • MariuszLewandowski-Fc Super a to może po kolei - odlewnie "Bumaru" w Pasłęki sprywatyzowali bezdomni, grunty zanieczyścili Marsjanie, sprzedali je za około 4 miliony orkowie a potem przynieśli tą kasę stefkowi i spółce na chwałę krzyształowego czerepu ? Umorzenie zaległości podatkowych wynikały z doskonałej kondycji firmy która nie potrafiła przez 50 lat wyremontować nawet zaplecza socjalnego dla pracowników ? Listy referendalne zbierane w Enerdze w godzinach pracy zostały oczywiście "zniszczone" a na tych w wyborach podpisali się zmarli - no to mamy dowód na wyborcze życie pozagrobowe.... NO BEZ ŻARTÓW Panie Gruchalski jakaś dziennikarska rzetelność czy tylko poklepywanie po plecach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  17
  MariuszLewandowski-Fc(2024-03-28)
 • MariuszLewandowski-Fc @opasły Nissan - Miasto też chce sprywatyzować wyburzyć i sprzedać ? No fiiu fiu ma megaloman rozmach...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  16
  MariuszLewandowski-Fc(2024-03-28)
 • Jakoś nikt nie chciał Stefcia pozwać do sądu odnośnie finansów, straszyli i nic? Ciekawe czemu? A Stefek byl gotowy!
 • Niczego nie obiecuję a chcę być prezydentem.
 • Coś się dzieje na Piortelu, skoro sztuczna inteligencja kontroluje wpisy! Oszczędności na etatach, czy brak chętnych do pracy? Bo widzę sledząc kilka lat tą stronę, że ta gazeta zsuwa się w dół!
 • MariuszLewandowski-Fc Liczy na stołek wice przy Śliwce.... Tyle że nawet jak Śliwka wygra to dostanie od kota prezesa listę chętnych na stanowiska i tyle będzie ze stefkowych nadziei... Mega Loman
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  10
  MariuszLewandowski-Fc(2024-03-28)
 • Okazało się, iż kandydat PiS Andrzej Śliwka nie jest mieszkańcem Elbląga i nie mieszka w Elblągu. Sam to na zadane pytanie oświadczył. Został tu przysłany przez PIS w „teczce z Warszawy". Działania jak za dawnych lat. Mieszka w Warszawie i pewnie tam płaci podatki na Warszawę. Taki Asior !!! Naprawdę wśród członków PIS w Elblągu po śmierci śp. J.Wilka, elblążan, nie było według prezesa PIS godnego na to stanowisko? Jak to świadczy o jakości tych struktur w mieście? Jak mamy głosować na listę PIS do rady miejskiej, przy tak słabych kandydatach, którzy nie mają uznania nawet w oczach swojego prezesa??? Czy musimy głosować na, „spadochroniarza z Warszawy"? Elblążanie mamy kandydatów z Elbląga i na nich głosujmy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  19
  rozsądny mieszkaniec(2024-03-28)
Reklama