UWAGA!

Brali i „przymykali oko”

Wczoraj (2 października) rano zatrzymani zostali trzej celnicy pracujący na przejściu granicznym w Gronowie. Mężczyźni są podejrzani o przyjmowanie łapówek od przemytników papierosów. W zamian za „przymykanie oka” otrzymywali pieniądze i drogie alkohole.

W akcji brali udział funkcjonariusze elbląskiego Wydziału Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami kętrzyńskiego Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej oraz Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej. Zatrzymali oni celników: 41-letniego Aleksandra K., 35-letniego Grzegorza K. oraz 29-letniego Mariusza D. Mężczyźni ci są podejrzani o przyjmowanie korzyści majątkowych od przemytników w zamian za odstąpienie od przeprowadzenia kontroli celnej.
     Wczorajsze zatrzymania to kontynuacja śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe związane z przewożeniem z Rosji do Polski nielegalnych wyrobów tytoniowych. Papierosy bez polskich znaków skarbowych przemycane były przez przejście graniczne Gronowo - Mamonowo. Aby uniknąć kontroli granicznej, członkowie grupy korumpowali celników, wręczając im pieniądze i drogie alkohole, przez co zapewniali sobie swobodny przejazd przez granicę.
     Ogółem w sprawie zatrzymano już 20 osób. W sumie postawiono już 37 zarzutów, 11 z nich to zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej. W stosunku do 11 osób sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, dziewięć pozostałych osób zostało objętych dozorem policyjnym. W stosunku do pięciu podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe na łączna kwotę 33 tys zł. Sprawa ma nadal charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.
     Wstępnie ustalono, że grupa w okresie od stycznia 2005 do lutego 2007 przemyciła do Polski ponad milion paczek papierosów różnych marek. Skarb Państwa mógł stracić na tym przestępczym procederze ponad 1,5 miliona złotych.
     Postępowanie w tej sprawie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu, prowadzi elbląski wydział Centralnego Biura Śledczego przy współpracy Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej w Kętrzynie.
     Dwa auta: opel oraz peugeot należące do zatrzymanych wartości ponad 30 tysięcy zostały zabezpieczone na poczet przyszłych kar.
     41-letniemu Aleksandrowi K., 35-letniemu Grzegorzowi K. oraz 29-letniemu Mariuszowi D. grozi teraz nawet do 10 lat więzienia. Funkcjonariusze elbląskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego i prokuratura wystąpili z wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec zatrzymanych celników tymczasowych aresztów.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • gówno im udowodnią . dla cbś i prokuratorów liczy się wynik i statystyka przekazana dla p. ziobry. żeby nie wyglądało na to, że siedzieli za darmo, to sędzia przyklepie im kilka miechów w zawiasach. no ale ruch w interesie jest. trzech wyje...., a na ich miejsce przyjęli(mą) następne mięso armatnie... uważam, ze rozsądnym wyjściem z tego koła obłędu byłyby potężne podwyżki w płacach dla ludzi pracujących korupcjogennych zawodach jak również zaostrzenie kar za przyjmowanie korzyści w związku z wykonywanym zawodem do przepadku całego majątku włącznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pokrzywa(2007-10-03)
 • Tylko szczypiora szkoda ale przy małpie zgłupiał to wszystko było do przewidzenia sam widzialem jak chlał w TYGRYSIE z łysielcami z granicy teraz kolej na Danielka i Pawełka z jego starej zmiany
 • ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nikoś(2007-10-03)
 • Malpe powiesc a nie szczypiora on byl gostek bo moze i uklad jechal ale i slizgi puszczal, a malpa puszcza swoje uklady a slizgi napier.....la jak nic!!!!! Z malpa do ciurmy niech tam pokarze na co go stac ,a nie biednych ludzi co woza po pare pakietow kara leb i wyciaga z tego 4 pakiety i czlowiek ma takie plecy ze mandat zaplaci i jest do tylu jakies 200zl.!!!!! Pozadek z malpa zrobic!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kolo z autka(2007-10-03)
 • najgorsze w tym wszystkim jest to że prawdopodobnie mają tylko obciążające zeznania daruni i tego gieroja baniewskiego - wyleciało mi z głowy nazwisko. Dupcie im przetrzepali w więzieniu i sypią z rękawa. No może jeszcze mają bilingi. żadnych pewnie innych dowodów. I oto kolejny sukces orłów z cbś a sąd da parę miesięcy w zawiaskach, po odwołaniu będzie pewnie uniewinnienie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niemrówka(2007-10-03)
 • no wlasnie cbś nie czytacie komentarzy? wszyscy mowia, ze jakis malpa bierze ma swoje wozki no to na co czekacie? wiecej wam trzeba? wpadac i go w kajdanki czy musicie miec go podanego na tacy??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obderwator(2007-10-03)
 • widze ż tu sie wypowiadają starzy przemytnicy. wiedzą o czym mówia
 • zdziwił (a) byś się!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mrówkojad(2007-10-03)
 • Komentarze powyższych "yntelygientów" z przejścia granicznego w Gronowie mówią o bagnie jakie tam panuje. I pewnie tych dwóch zatrzymanych frajerów to "kropla w morzu, tego rozlewającego się tam szamba". Już te wpisy świadczą o tym, kto tam jeździ i do kogo należy przejście graniczne w Gronowie. Byłem to 6 lat temu (2 godziny na wjazd, 20 godzin na wyjazd, w syfie, w smrodzie, chamstwie i z wszechobecną hołotą) - okazuje się, że dzisiaj jest tam podobnie. Wszędzie hołota ruska, którą w chamstwie, brudzie i syfie stara się dogonić nasza "przemytnicza hołota". Dla normalnego człowieka - turysty itd. to przejście jest "nie do przejścia", jest groteską, czystym hororem. A odnośnie celników: nie powinno być żadnego zmiłowania, żadnej tolerancji dla ich machinacji z tym marginesem społecznym - tysiące celników (nowych, być może uczciwych) będzie do dyspozycji po 15 grudnia 2007 roku, gdy Polskę obejmie układ z Szengen i na zachodniej i południowej granicy (także z Litwą) nie będzie żadnej kontroli, ani GRANICY! A wschodnia granica uzyska nowe siły, nowy sprzęt i "uszczelnienie". Jedno jest pewne: nadchodzą ciężkie czasy dla celników i przemytniczej hołoty!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  2001 raz i nigdy więcej!(2007-10-04)
 • No masz - nie podoba się człowiekowi elektorat PIS-u. Ta sól ziemi czarnej z powiatowych i gminnych miejscowości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-10-04)
 • widac koleś że niewiele na ten temat wiesz i dowodem twojej ograniczonej inteligencji jest fakt że stworzyłeś osąd tej kilkutysięcznej społeczności która się przez granice przewija na podstawie jednego wyjazdu i to sześc lat temu... nie wrzuca się wszystkich do jednego worka. prawda jest taka że przemytniczą hołote jak to określiłeś stanowi niewielki procent tam jeżdzących. jest wielu ludzi którzy naprawde coś sobą reprezentują a to że robią co robią jest efektem finansowego przymusu.niejeden dzięki tej robocie zdołal już skończyc licencjat i powoli układa sobie normalne życie odkładając pare złoty na jakiś początek... sam dzięki temu kończę drugi rok licu i jakoś optymistyczniej patrzę na życie co jeszcze kilka lat temu kiedy zapierdzielałem za 7 stów było nieosiągalne i przygnębiające. takich jak ja młodych i starających się coś zdobyc jest wielu a graniczne zmagania są dla nas tylko środkiem w osiągnięciu określonego celu. więc nie podchodz do sprawy tak ogólnikowo i zachowaj swój parszywy osąd dla siebie..co do artykułu zal mi tylko szczypiora. żona i dziecko zostaną na troche sami.. dziwne że ostał sie jeszcze małpa kobra i łom(!!!????)
 • małpa to pewnie juz pampersy zmienia...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bond J~(2007-10-04)
Reklama