UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziesięć lat za usiłowanie zabójstwa

Elbląg, Dziesięć lat za usiłowanie zabójstwa

Na 10 lat więzienia został skazany Tomasz D., oskarżony o usiłowanie zabójstwa elbląskiego taksówkarza. Wyrok jest nieprawomocny, a obrońca Tomasza D. zapowiedział apelację.

Do zdarzenia, którego efektem był dzisiejszy wyrok, doszło w nocy z 23 na 24 czerwca 2000 roku. Po północy do taksówki Andrzeja K., stojącej na postoju przy ul. Szarych Szeregów, wsiadł Tomasz D. Zamówił kurs do dyskoteki Astoria. Wcześniej jednak poprosił o podwiezienie do domu, skąd zamierzał wziąć pieniądze. Gdy wrócił do taksówki rozmyślił się i postanowił pojechać na dyskotekę do Nowakowa. Ta jednak była nieczynna. Kiedy taksówka wróciła do Elbląga, mężczyzna znowu poprosił o podwiezienie do swojego mieszkania. Kiedy samochód powoli hamował pod domem napastnik zaatakował taksówkarza. Nożem próbował podciąć mu gardło. Zaatakowany Andrzej K. Skutecznie się obronił. Napastnik uciekł z taksówki w stronę pobliskiej trafostacji. Tomasza D. na miejscu zdarzenia zatrzymał Stanisław R., inny taksówkarz, który przybył na miejsce jako pierwszy po podniesieniu alarmu przez poszkodowanego kierowcę.
     Sąd Rejonowy w Elblągu uznał, iż zgromadzony materiał dowodowy potwierdza, że Tomasz D. działał w zamiarze bezpośredniego pozbawienia życia.
     - Wyrok jest surowy, ale musi działać odstraszająco na osoby, które kiedyś chciałby dopuścić się podobnego czynu - uzasadniał sąd.
     Prokurator domagał się dla oskarżonego 12 lat pozbawienia wolności. Obrońca chciał, aby sprawę umorzono. Jego zdaniem istnieją wątpliwości co do rozpoznania podejrzanego Tomasza D. jako sprawcę napadu, a jeśli nawet był to jego klient, to spowodował on tylko powierzchowne obrażenia ciała.
     Sąd w uzasadnieniu wyroku oddalił te wątpliwości. Przy orzekaniu o winie sąd oparł się m.in. na zeznaniach poszkodowanego taksówkarza Andrzeja K., który jak wyjaśniał sąd, nie miał żadnych powodów, aby obciążać Tomasza D.
     Amnezję w pamięci Tomasza D., który jak wyjaśniał nie pamięta, co robił owej nocy, sąd uznał „za przyjętą linię obrony lub chęć wyparcia niekorzystnych wspomnień z pamięci”. Biegli stwierdzili, że gdyby nawet oskarżony miał amnezję występowałyby u niego tzw. „wyspy pamięciowe”, czyli pamiętałby fragmentarycznie przynajmniej niektóre zdarzenia z owej nocy.
     Biegli stwierdzili, że gdyby oskarżony z zadał ranę nożem z większą siłą, mogłoby dojść do przecięcia tętnicy i w efekcie śmierci poszkodowanego.
     Wyrok jest nieprawomocny. Adwokat Tomasz D. zapowiedział apelację.
     
     Zobacz także "Grozi mu dożywocie"
AK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama