UWAGA!

Fałszywy inkasent

Wczoraj (21 lipca) przy ulicy Dolnej nieznany mężczyzna, podając się za pracownika zakładu energetycznego, okradł 79-letnią elblążankę. Pod pretekstem zwrotu należności za nadpłatę energii wykorzystał chwilę nieuwagi kobiety i wyjął z kredensu kuchennego portfel, w którym było 370 zł. Pokrzywdzona zadzwoniła pod 997. Policjanci szukają oszusta.

Policjanci sporządzili rysopis oszusta: wiek około 25 lat; szczupła budowa ciała; wzrost: 175 - 180 cm; włosy blond, krótkie, pokryte żelem; uczesanie gładkie. W chwili przestępstwa ubrany był w koszulę w kratę, wsadzoną w spodnie dżinsowe.
     - Podobne przestępstwa zdarzały się już w tym roku – mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. – Ich ofiarami padały głównie osoby starsze. Zdarzały się przypadki osób podających się za pracowników pomocy społecznej, gdzie po nawiązaniu kontaktu z potencjalną ofiarą, w jej mieszkaniu, wypytywały o sytuację materialną lub o codzienne czynności. W trakcie rozmowy oszust, pod pretekstem skorzystania z toalety, opuszczał pokój. Po wyjściu sprawcy z mieszkania osoba poszkodowana orientowała się, że padła ofiarą przestępstwa. Zdarzało się, że złodzieje działali pod pretekstem sprzedaży patelni, ozdobnych narzut lub zwykłej prośby o szklankę wody, czy skorzystania z toalety. Odwracali uwagę domowników i przeszukiwali mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy i kosztowności. Z mieszkania ginęła m.in. złota biżuteria. Ofiarami tego typu oszustw padały najczęściej osoby w starszym wieku. Oszuści wykorzystywali życzliwość ludzką, wchodzili do mieszkania, a lokatorów okradali z cennych przedmiotów.
     Policja zwraca się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi i podczas zawierania jakichkolwiek transakcji.
     - Nie należy wpuszczać do mieszkania osób obcych – upomina Jakub Sawicki. - Jeżeli dojdzie do sytuacji, że nasze mieszkanie odwiedzi przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, należy poprosić go o wylegitymowanie się - sprawdzenie czy posiada upoważnienie, legitymację służbową lub pozwolenie na prowadzenie działalności. Należy skontaktować się telefonicznie z firmą, którą reprezentuje czy faktycznie jest tam zatrudniony.
     - Poproście zaufanego sąsiada, aby towarzyszył w rozmowie z nieznaną osobą – radzi Sawicki. – Podczas dokonywania zakupów czy to z aukcji internetowych, czy ogłoszeń w prasie lub telewizji prosimy zachować szczególną ostrożność - zasada ograniczonego zaufania.
     Korzystasz z Internetu? Kupujesz na aukcjach internetowych różne rzeczy lub masz taki zamiar? Nie daj się oszukać. Możliwości zapobiegania takiego typu zdarzeniom są ograniczone i prawie zawsze zależą od czujności kupującego. Pozytywne oceny kupujących dla sprzedającego stanowią podstawowy sposób weryfikacji wiarygodności użytkownika aukcji. Przed oszustwem internetowym chroni nas również system bezpiecznych transakcji oferowanych przez administratora aukcji polegający na tym, że kupujący wpłaca pieniądze za wylicytowany przedmiot na konto serwisu aukcyjnego, a dopiero po informacji o pozytywnym zakończeniu transakcji pieniądze trafiają do sprzedającego. Jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie ze sprawdzonej formy płatności, jaką jest „doręczenie paczki za pobraniem”. Finalizując transakcję w taki sposób, istnieje możliwość otwarcia przesyłki w obecności pracownika poczty lub firmy kurierskiej (oczywiście po uiszczeniu kwoty pobrania). W przypadku stwierdzenia, że wartość paczki odbiega od opisu licytowanego towaru należy wypełnić standardowy druk reklamacji i niezwłocznie udać się do najbliższej jednostki Policji, w celu złożenia zawiadomienia o przestępstwie. W ten sposób mamy pewność, że nasze pieniądze nie trafią do nieuczciwego sprzedawcy i zostaną zdeponowane do czasu zakończenia sprawy.
     Policjanci zwracają się z apelem, aby zgłaszać informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w naszej klatce, na posesji w mieszkaniu. Skuteczność policjantów polega na szybkim reagowaniu.
     - Legendy i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic – mówi Jakub Sawicki. - Jednak wspólnym elementem ich strategii zawsze pozostaje wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie zaufania pokrzywdzonych, odwrócenie ich uwagi, a przede wszystkim - przekonanie gospodarzy by wpuścił nieznajomych do mieszkania. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy powiadomić policję.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama