UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muszą zapłacić za zatrucie ryb

 
Elbląg, Skażenie wód doprowadziło do masowego śnięcia ryb
Skażenie wód doprowadziło do masowego śnięcia ryb (fot. AD, arch. portEl)

Zakończył się trwający blisko dwa lata proces w sprawie skażenia rzeki Terkawki i jeziora Druzno. Sąd orzekł, że do zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym przyczyniła się chłodnia w Gronowie Górnym. Jej współwłaściciel Marek C., odpowiedzialny za gospodarkę wodno-ściekową oraz zapewnienie ochrony środowiska, ma zapłacić grzywnę oraz nawiązkę na rzecz Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu. Przed elbląskim sądem toczy się jeszcze inny proces, związany z katastrofą ekologiczną wód jeziora Druzno.

Informacja o zanieczyszczeniu rzeki Terkawki oraz jeziora Druzno trafiła do inspekcji ochrony środowiska w lipcu 2014 roku. Osoba, która zgłosiła zdarzenie, twierdziła, że w rzece pływają śnięte ryby, a woda ma nieprzyjemny zapach. Potwierdzili to również wędkarze.
       Inspekcja ustaliła, że odpowiedzialną za zatrucie wody jest chłodnia działająca w Gronowie Górnym. To wypływające z zakładowej oczyszczalni, nie do końca oczyszczone, ścieki miały przedostać się dalej do obu akwenów powodując ich zanieczyszczenie.
       Ostatecznie Prokuratura Rejonowa w Elblągu postawiła zarzut niedopełnienia obowiązków wspołwłaścicielowi chłodni, Markowi C., odpowiedzialnemu za gospodarkę wodno-ściekową oraz zapewnienie ochrony środowiska. Wskazano, że okres szkodliwej działalności trwał od czerwca 2013 do października 2014 r. Mężczyźnie zarzucono, że "poprzez niewłaściwą eksploatację instalacji przyzakładowej oczyszczalni ścieków wprowadzał do środowiska poprzez rowy melioracyjne ścieki o ponadnormatywnych wartościach zanieczyszczeń biologicznych. W takiej ilości i stężeniu, że mogło to spowodować istotne pogorszenie jakości wody i zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego okręg Elbląg." Za ten czyn może grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
       Proces przed elbląskim sądem rozpoczął się jesienią 2015 r., a zakończył 5 maja br.
       - Zapadł wyrok skazujący Marka C. na grzywnę w wysokości 20 tys. zł; ponadto orzeczono nawiązkę w kwocie 3 tys. zł na rzecz Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu i obciążono oskarżonego całością kosztów sądowych, w tym opłatą w wysokości 2 tys. zł - informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. Wyrok nie jest prawomocny.
       Przypomnijmy, że w 2014 r. doszło do jeszcze jednego przypadku zanieczyszczenia wód jeziora Druzno. W maju z jeziora i dopływającej do niego rzeki Wąskiej wyłowiono ponad tonę śniętych ryb, zatruciu uległy także inne wodne organizmy m.in. ślimaki i małże. Krzysztof Cegiel, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu załamywał ręce i mówił o katastrofie ekologicznej. Na jego wniosek sprawą zajęła się policja i prokuratura. Podejrzenie padło na mleczarnię z Pasłęka. Proces ruszył w 2015 r. i nadal jest w toku. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 30 maja.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Weźcie się jeszcze za palaczy papierosów, którzy (a jest to 99% palących) po spaleniu papierosa resztę rzucają gdzie popadnie. Taki niedopałek w wodzie to zniszczenie 1 m3 wody i zawartego w niej życia flory i fauny.
 • Nie za duża ta kara za spowodowanie katastrofy ekologicznej i to w rezerwacie przyrody.
 • 25 tysięcy złotych! Śmiech na sali i to ma być sprawiedliwość?!
 • Rzeczywiście kara nie jest adekwatna do strat jakie zostały spowodowane. Tego nigdy nie wyplenimy jak będą tak niskie kary !!!
 • Tak jak wcześniej ludzie napisali kara śmiesznie niska !!! Straty spowodowane przez zakład wg mnie jako laika conajmniej na kilkanaście lat patrząc po wielkości śniętych ryb, o wypalonej roślinności nie wspomnę. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  wędkarz(2017-05-08)
 • Panie Cegiel jaki jest cel i słuszność utrzymywania na rezerwacie przyrody rybaków , tylko nie wmawiajcie jakieś bzdur o selekcyjnych odłowach.
 • Może ktoś ma tą tajemną wiedze i wie ile jest ryb odławianych w rezerwacie drużno ? Gatunki ryb i gdzie one są sprzedawane ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  6
  Wędkarz.(2017-05-08)
 • Zaraz, zaraz, kara od 6 miesięcy, znaczy że minimalna kara przy skazaniu to 6 miesięcy więzienia, a o takiej karze w artykule mowy nie ma, znaczy co, prawo sobie, a wyrok sobie?
 • hahhhahaahhahaahahahahaha 20 tys :) gratuluje !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  rybawwodzie(2017-05-08)
 • Totalna bzdura! Jakie były koszty procesu?????
 • Kara może niska ale ile poszło na łapówki tego nikt nie pisze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  złodziej(2017-05-08)
 • Jako wędkarz i miłośnik przyrody muszę z przykrością stwierdzić że ta "szkoda ekologiczna" przyniosła więcej pożytku niż to komuś się wydaje. 2 tony ryb to tak naprawdę jest nic przy tym co robi PZW na Drużnie. PZW które ma bazę rybacką w Węglach codziennie odławia po parę ton ryb z Drużna. Sposób w jaki są sprzedawane i ewidencja tego to temat który nadaje się do prokuratury. W dodatku na Drużnie nie wiadomo na jakiej zasadzie rybaczy sobie jeden z włąscicieli sklepów rybnych z Nowego Dworu GD ładując je prosto na swoją chłodnie. Nie patrząc na okresy ochronne odławiają ryby w okresie tarła sprzedając komu popadnie. ŻEBY CHOCIAŻ CZĘŚĆ Z NICH ZOSTAŁA PRZEWIEZIONA NA INNE ŁOWISKA. Niestety lepiej ograbić to jezioro do końca i wtedy oddać. DZIĘKI TEJ KATASTROFIE DOSTALI ZAKAZ PRZEZ CAŁY SEZON ODŁOWÓW CO URATOWAŁO PARE SET TON!!!! RYB. Kiedyś była taka sytuacja że naładowali tyle ton ryb na łódź że wpływając do portu nabrała wody i zatonęła. To jest właśnie nasze PZW. Może by się jakiś reporter zainteresował tym tematem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  mariusz605(2017-05-08)
Reklama