UWAGA!

Na rok do więzienia za handel dopalaczami

 
Elbląg, Wyrok ogłosił sędzia Władysław Kizyk
Wyrok ogłosił sędzia Władysław Kizyk (fot. Anna Dembińska)

Rafał G. i Szymon I. wspólnie prowadzili różne spółki zajmujące się tym samym, "pachnącym" biznesem. Sprzedawali tzw. dopalacze, czym narazili na niebezpieczeństwo kilkanaście osób z Elbląga. Tak orzekł sąd i skazał obu mężczyzn na roczny pobyt w więzieniu. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, bo świadkowie nie chcieli zeznawać w obecności kamer.

Oskarżony o handel dopalaczami 28-letni Szymon I. miał odpowiadać razem ze wspólnikiem, Jakubem G. Jednak uporczywa nieobecność na kolejnych, wyznaczanych przez sędziego terminach skutkowała wyłączeniem jego sprawy do odrębnego postępowania.
       31 maja tego roku, po trwającym blisko 8 miesięcy procesie, Jakub G. usłyszał wyrok: dwa lata więzienia, bez zawieszenia. Sprawa Szymona I. toczyła się dalej. Na ławie oskarżonych mężczyźnie towarzyszył Rafał G., również związany z dopalaczowym biznesem. Jedenaście rozpraw toczyło się za zamkniętymi drzwiami, bo świadkowie nie chcieli zeznawać w obecności mediów. Dziś (21 października) sędzia Władysław Kizyk ogłosił wyrok. Tym razem tylko w obecności mediów, bo ani oskarżeni, ani ich obrońcy, ani prokurator nie stawili się na sali.
       Szymon I. oraz Rafał G. zostali uznani winnymi tego, że wspólnie i w porozumieniu prowadzili w latach 2012-2013 "pachnący biznes" w dwóch lokalach na terenie Elbląga. Spółki były zarejestrowane w Pabianicach, ale u nas towar trafiał do odbiorców. Obaj oskarżeni wprowadzali do obiegu substancje szkodliwe dla zdrowia, choć miały to być "kadzidełka" czy "sól do kąpieli". Bez względu na sposób ich użycia narażały one "konsumentów" na poważne konsekwencje (określone podczas badań jako tzw. środki zastępcze zawierały np. mefedron - pochodna katynonu, wykazujący podobieństwo do amfetaminy) . Kilkanaście osób z objawami zatrucia trafiło do szpitala.
       Sąd skazał Szymona I. i Rafała G. na karę roku pozbawienia wolności. Mężczyźni zostali obciążeni także kosztami procesu.
       - Sąd popiera zarzuty zawarte w akcie oskarżenia i wymierza karę, jakiej chciał prokurator - mówił sędzia Władysław Kizyk.
       Wyrok nie jest prawomocny. Strony mogą się od niego odwołać.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • O teczki nie poginęły coś nowego
 • "Bez względu na sposób ich użycia narażały one "konsumentów" na poważne konsekwencje. " w takim razie WSZYSTKIE sklepy z chemia domową sprzedające min. ace, czy inne domestosy powinny być zamknięte, a właściciele na 2 lata do pierdla. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  11
  NIE-dopalaczomalezgodniezprawe(2016-10-21)
 • no to teraz wszystkie chemiczne sklepy które sprzedają domestosa albo ace powinny zostać zamknięte, a właściciele powinni trafić na rok za kratki. Nie dla dopalaczy, ale zgodnie z prawem !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  10
  Mieszkaniecelb(2016-10-21)
 • Spoko jeszcze apelacja w Gdańsku, potem znowu od nowa. Już z Kulawym tak przerabiają.
 • a jeszcze wczoraj sędzia była taki młody, jak się zestarzał ze stresu, wyłysiał, rysy twarzy mu się zmieniły przez jedna noc, straszna praca
 • @olaboga - stanowczo za niskie wyroki za stręczenie, handel życiem ludzkim!!! poza tym nie ma ani słowa o sankcjach finansowych- choć to tez tylko wyrok a sztuką jest egzekucja wyroku. na poczet tych kar. powinno się zabezpieczać majątek w toku czynności prokuratorskich, zanim sprawy trafiają do sądu. podczas prowadzonych procesów tych handlarzy należy ich "DOCISKAC" finansowo, ponieważ tylko to ich boli- KASA!!! a jeśli- zupełnym przypadkiem_ "nic nie mają", to zabezpieczać majątek ich rodzin lub faktycznych szefów tej mafii!!!
 • Ilu jusz skrzywdzili tego sedziego na rok zamknac zeby se sprawiedliwosc przypomnial
Reklama