UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie dajmy się oszukać „wnuczkom” ani wciągnąć w tajną „akcję policji”

 
Elbląg, Nie dajmy się oszukać „wnuczkom” ani wciągnąć w tajną „akcję policji”

Dzwonią do mieszkańców, proszą o wypłacenie i przekazanie pieniędzy – podają się przy tym za członków rodziny, którzy ulegli wypadkowi lub też funkcjonariuszy policji, którzy realizują poważne tajne zadania, chcą schwytać przestępców i… potrzebują w tym naszej pomocy. Mowa tu o oszustach, którzy wybrali już sobie ofiarę i „urabiają” ją by wypłaciła i przekazała im pieniądze, niemałe pieniądze.

Dlaczego dzieje się tak, że ulegamy namowom sprawcy proszącemu o absurdalne rzeczy, co więcej realizujemy to co on sobie zaplanował? Zwykle przyświeca temu chęć niesienia pomocy bliskim. Dzwoni telefon, ktoś podaje się za przysłowiowego wnuczka i mówi ze ma straszny problem, wypadek samochodowi i szybko potrzebuje pieniędzy. Osoby starsze, do których dzwonią oszuści chętniej pomagają innym, dlatego to one są przede wszystkim na celowniku przestępców.
       Oszustwo na policjanta lub „agenta cbś” działa na podobnej zasadzie. Chcemy przecież pomóc instytucji, która stoi na straży prawa – to szlachetne a poza tym dochodzą do tego emocje. Poniekąd uczestnicząc w takiej akcji stajemy się bohaterem. Z tego właśnie korzystają oszuści, znają te mechanizmy i je wykorzystują.
       Elbląska policja pracuje obecnie nad sprawą oszustwa gdzie 65-letni mężczyzna został „wciągnięty w tajną operację policji”. Oszust zadzwonił do niego i podając się za policjanta poprosił o wypłacenie z banku sporej kwoty a następnie przekazanie jej. Tłumaczył oczywiście, że pieniądze wraz z umową kredytową wrócą od razu do banku. Cała akcja jak zapewniał miała być wymierzona w hakerów okradających konta bankowe. 65-latek uległ namowom oszusta, bo… myślał, że działa w dobrej wierze. Poszedł do banku wziął kredyt, wypłacił pieniądze i przekazał je nieznanemu mężczyźnie podającemu się za… policjanta. Dopiero po jakimś czasie zorientował się co zrobił. Po tym zawiadomił już prawdziwą policję. Sprawcy w trakcie „akcji” obiecali mężczyźnie nawet nagrodę od „prokuratora” za sprawne wypłacenie pieniędzy.
       Policja ostrzega przed tego rodzaju mechanizmem oszustwa. Jeżeli opiekujemy się osobami starszymi lub mieszkamy z takimi osobami, mówmy im o tym jak to działa. Gdyby potencjalna ofiara wiedziała, że taka sytuacja może ją spotkać to jest spora szansa na to, że nie da się nabrać na „wnuczka”, „policjanta” czy inną osobę chcącą wyłudzić od niej pieniądze.
       Na kilkanaście prób wyłudzenia pieniędzy jakie ostatnio odnotowali elbląscy policjanci, oszustom uległy dwie osoby. Pozostałych kilkanaście nie dało się oszukać, ponieważ słyszały wcześniej o tego rodzaju przestępstwach. Sprawcy, zgodnie z Kodeksem Karnym, grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Nie dajmy się oszukać władzom Elbląga. Pobieranie opłat za postój w strefie płatnego parkowania określone w art. 13 b ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych winno następować za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu. Zatem opłatę wolno pobierać jedynie wtedy gdy spełnione są warunki tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego postoju wyznaczone miejsce spełniające określone przez w/w przepisy prawa warunki. , ,Wyznaczone miejsce” w strefie płatnego parkowania to nie to samo co, ,obszar strefy płatnego parkowania” W obszarze strefy płatnego parkowania bowiem winny być wyznaczone zgodnie z w/w przepisami prawa miejsca (a ich w Elblągu nie ma), na których za postój pobierana jest opłata. Dlaczego toleruje się bezprawie pomimo złożonych skarg do wojewody, prokuratury i Wilka!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    1
    Pytający(2015-06-16)
Reklama