UWAGA!

Po nitce do kłębka

Dziś (14 maja) przed elbląskim Sądem Rejonowym stanął Andrzej K., właściciel jednej ze szkół nauki jazdy, oskarżony o nielegalne korzystanie z przyłącza telewizji kablowej oraz dostępu do Internetu. „Lewe” podłączenie wytropili policjanci wspólnie z pracownikami Vectry.

Mężczyzna przyznał się do winy i pokrył spowodowane szkody rzędu 3 393 zł. Między innymi właśnie dlatego sędzia zdecydował o umorzeniu prowadzonego wobec Andrzeja K. postępowania karnego.
     Sprawa wypłynęła na początku tego roku. Po nitce do kłębka - tak pracownicy Vectry wspólnie z policjantami trafili do siedziby szkoły nauki jazdy należącej do Andrzeja K.
     - Od jesieni ubiegłego roku mieliśmy zgłoszenia od abonentów z ul. Browarnej o pogorszeniu sygnału i gorszej jakości odbioru niektórych kanałów - zeznawał dziś (14 maja) szef eksploatacji Vectry w Elblągu. - Szukanie usterki zajęło nam trochę czasu. Jednak pomału, pomału i napotkaliśmy przecięty główny kabel magistrali. W tym miejscu zamontowane było dodatkowe urządzenie rozgałęziające, z którego sygnał telewizji kablowej wędrował poza sieć. Poprosiliśmy o pomoc policję. Na przełomie stycznia i lutego 2008 r. stworzyliśmy studnię kablową i szukaliśmy siedziby, do której prowadziło przyłączenie. Tak trafiliśmy do szkoły nauki jazdy Andrzeja K. W lokalu znaleźliśmy nasze urządzenie - modem kablowy - które umożliwiało dostęp do Internetu. Ustaliliśmy, że urządzenie to zostało wcześniej wykradzione z siedziby naszej firmy. Drugi punkt odbioru znajdował się w sali szkoleń - tam podłączona była nielegalnie telewizja kablowa.
     Według zeznań świadka, Andrzej K. przyjechał na miejsce powiadomiony przez pracownicę. Twierdził, że nie wie, skąd się wzięło to „lewe” przyłączenie. Jego firma nigdy nie podpisywała umowy z Vectrą na przesył sygnału telewizyjnego czy dostęp do Internetu. To zeznanie Andrzej K. potwierdził dziś przed sądem. Nie składał dodatkowych wyjaśnień.
     - Problem nie dotyczy już samego oskarżonego, ale chodzi o to, że ktoś, na naszych urządzeniach i kablach, podłączył go nielegalnie do Vectry - mówił Piotr Gliniewicz, oskarżyciel posiłkowy reprezentujący firmę Vectra. - To nie zostało wyjaśnione.
     - Modem był na pewno nasz, bo każdy posiada indywidualny, zarejestrowany numer - wyjaśnia technik z Vectry. - Ten modem zainstalowany był u innego adresata, ale po wykupieniu przez niego dodatkowej usługi został wymieniony na inny. Ten egzemplarz miał trafić z powrotem do naszej firmy. Został więc przez kogoś skradziony.
     Według wyliczeń Vectry Andrzej K. spowodował straty na kwotę 3 393 zł. Uszkodził bowiem kable, nie płacił przez miesiąc abonamentu jak również opłaty aktywacyjnej. Zanim jeszcze sprawa rozpoczęła się przed Sądem Rejonowym Andrzej K. zapłacił tę należność.
     Biorąc pod uwagę zeznania świadka, przyznanie się do winy oskarżonego, uiszczenie przez niego opłaty za szkody, sędzia Marek Nawrocki zdecydował o umorzeniu postępowania karnego wobec Andrzeja K. na roczny okres próby. Ponadto musi on wpłacić 200 zł na konto Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz pokryć koszty sądowe.
     - Wina Andrzeja K. nie budzi wątpliwości, ale ma on świadomość tego, co zrobił, a ponadto dotąd nie miał konfliktów z prawem - uzasadniał sędzia Nawrocki.
     Wyrok nie jest prawomocny, ale wiadomo, że prokurator nie będzie zgłaszał sprzeciwu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • :) firma kiepsko prosperuje, nie stać gościa na 60 zł :) Wybaczamy my
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sedaka(2008-05-14)
 • Byscie [...] z vectry sie zajeli lepiiej obnizka cen i poszerzaniem oferty programowej (gdzie TVP Sport, Polsat Sport Extra????) a nie tylko ludzi byscie scigali. ..
 • Ty sworzen a ty nie cwaniacz lepiej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan Szakal(2008-05-14)
 • Należało sie CWANIACZKOWI!!!
 • sądzę ze działalności vectry i kilku innych stacji powinien się przyjrzeć urząd do spraw konkurencji bo na moje to aż śmierdzi dlaczego jeszcze nie ma u nas np UPC a gdzie jest upc nie ma vectry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  red eye 3(2008-05-14)
 • Vektra ma jakimś niepisanym prawem wyłączność na Elbląg i monopol na ceny. Kto daje a kto bierze za taki podział tortu. , Mieszkańcy maja prawo do konkurencyjnej firmy a władze miasta powinny wręcz taka możliwość sprowokować, by nikt nie zadawał niewygodnych pytań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wektor(2008-05-14)
 • Jasność oferty i doinformowanie klienta to atuty tej telewizji. Wprowadzanie klienta w błąd też jest niezgodne z prawem. Może inspekcja handlowa by sie tym zajeła? Powinna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zawiedziony klient(2008-05-14)
 • a tak policja i te imbecyle z vectry by coś potrafili. Ktoś pewnie podp. .. ..
 • vectra powinna sie sama u siebie rozliczyc ze sprzetu, kto jak nie pracownik vectry buchnal ten modem? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bee boop(2008-05-15)
 • ja zrezygnowałem z VECTRY, mam teraz POLSAT, są tańsi i mają lepszą ofertę programową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  filippo(2008-05-15)
 • Może ktos by sie zainteresował tym ze przynosza rachunek po terminie płatności?!
 • Vectra była kiedyś dobrą firmą, może. Teraz jednak za bardzo idzie na ilość zamiast w jakość. Byle więcej klientów i kasy, a pal sześć standard świadczonych usług. Spróbujcie dodzwonić się do szanownej siedziby pod lipkami. Od razu przerowują na 801 a tamci spece twierdzą, że Elbląg jeszcze nie podłączony do nich na dobre. Od kilku tygodni mam "mrugający" modem wieczorami, na nic prośby o interwencje. Gdybym raz nie zapłaciła abonamentu reakcja byłaby pewnie błyskawiczna. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elunia(2008-05-15)
Reklama