UWAGA!

Pobili i okradli. Nie mieli litości dla starszego małżeństwa

Elbląg, Proces Damiana T. i Magdaleny T. toczy się przed Sądem Okręgowym w Elblągu
Proces Damiana T. i Magdaleny T. toczy się przed Sądem Okręgowym w Elblągu (fot. arch. portElu)

Mama zadzwoniła do mnie i powiedziała, że był napad i że tata jest zmasakrowany. Mówiła, że poprzedniego wieczoru, gdy już spali, do ich domu wtargnął mężczyzna, który zażądał pieniędzy. Nie dostał ich więc mamę popchnął tak, że uderzyła głową o szafkę, a tatę pobił. Widziała także Magdę, która już wcześniej im groziła – tak zeznawała dziś (30 września) w sądzie córka zaatakowanego małżeństwa spod Susza. W wyniku odniesionych obrażeń starszy mężczyzna zmarł w szpitalu. Jego żona do dziś nie możne otrząsnąć się z tragedii.

Do tragicznego zdarzenia doszło 11 kwietnia 2012 r. w nocy w jednej z niewielkich miejscowości w gminie Susz. Policjanci ustalili, że Damian T., 26–letni mieszkaniec gminy Iława wraz z partnerką, Magdaleną T., będąc pod wpływem alkoholu, kilkadziesiąt minut po północy, wyważyli drzwi wejściowe i wtargnęli do domu starszego małżeństwa.
       Sprawcy dotkliwie pobili 79–letniego Mariana G. i jego żonę Czesławę, po czym zabrali z ich domu sprzęt RTV, telefony komórkowe, drobne przedmioty gospodarstwa domowego, dokumenty i artykuły spożywcze o łącznej wartości ponad 5 tys. zł. Kobiecie udało się uciec i wezwać pomoc.
       - Mama zadzwoniła do mnie następnego dnia i powiedziała, że był napad – tak zeznawała dziś (30 września) w sądzie córka zaatakowanego małżeństwa. - W nocy do domu wtargnął obcy mężczyzna, który pobił ojca. Mama widziała na schodach także Magdę, którą dobrze znała. Magda bowiem mieszkała w pobliskiej wsi i pomagała moim rodzicom w pracach w ogrodzie, a także w domu – wyjaśniała. - Nie wywiązywała się najlepiej ze swoich obowiązków, więc rodzice ją odprawili. Mimo tego, tata pomagał jej dzieciom, robił zakupy. Rodzice pożyczyli jej też pieniądze. Ona później do nich wydzwaniała z pogróżkami, o czym poinformowali policję. Tej nocy miała powiedzieć do mojej mamy: Mówiłam, że tu będę.
       79-letni mężczyzna trafił do szpitala w Iławie. Zmarł po dwóch dniach.
       - Przyczyną śmierci pokrzywdzonego były obrażenia głowy, a także klatki piersiowej – wyjaśniał biegły patolog, który przeprowadził sekcję zwłok Mariana G.
       Dodał, że mężczyzna miał liczne obrażenia ciała m.in. złamany nos, żuchwę oraz żebra. Jego zdaniem, był to skutek szeregu ciosów zadanych z dużą siłą. Na podstawie śladów i ich rozmieszczenia wnioskował, że napastnik kopał swoją ofiarę, bił ją także kijem, pałką lub prętem.
       Dziś w sądzie zeznawali także biegli z zakresu psychologii i psychiatrii. Wypowiadali się na temat stanu zdrowia psychicznego oskarżonej Magdaleny T. Zgodnie przyznali, że kobieta nie ma zaburzeń czy choroby psychicznej. Była w pełni świadoma sytuacji, w której się znalazła. Jest jednak osobą podatną na wpływy.
       Magdalena i Damian od chwili zatrzymania przebywają w areszcie. Akt oskarżenia przeciwko nim przygotowała Prokuratura Rejonowa w Iławie. Sprawę bada elbląski Sąd Okręgowy. 
       - Z aktu oskarżenia wynika, że Damian T. (wielokrotnie karany m.in. za przestępstwa narkotykowe) miał kopać i uderzać Mariana G. po całym ciele, także w głowę, czym doprowadził do śmierci mężczyzny – mówiła sędzia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Usłyszał zarzut z art. 148 Kodeksu Karnego, czyli zarzut zabójstwa.
       - Z kolei Magdalena T. miała pobić żonę starszego pana, Czesławę – kontynuowała sędzia. – Kobiecie udało się jednak uciec z domu. Magdalenie T. postanowiono zarzuty włamania, użycia przemocy oraz przywłaszczenia mienia, a także zaboru samochodu, ale to już z innego miejsca przestępstwa.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Publiczne ukamienowanie czy wieszanie to jednak był dobry wymiar kary. Ludzie widzieli co ich czeka. Jestem pewien, że gdyby wiedzieli że czeka ich taka kara, to zastanowiliby się 10 razy zanim podnieśliby rękę na drugiego człowieka i do tragedii by nie doszło. A tak - niewinny człowiek zginął bo miał dobre serce, a patole dostaną zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym (szmata pewnie się wywinie, bo pobiła tylko kobietę), dobry adwokat wykaże niepoczytalność i chorobę psychiczną i po krótkiej chwili obaj wyjdą na wolność dalej zabijać niewinnych ludzi, Bo morderca ma większe prawa (szczególnie do życia) niż jego ofiary. Świat schodzi na psy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  Edek..(2013-09-30)
 • Co to jest za zarzut..urzycie przemocy???? Troszkę szacunku dla pokrzywdzonej...sprawcy czyli Magdzie powinni podpiąć usiłowanie zabójstwa!!!! Porażka prokuratury!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  Czytelnik_MOBI_55370(2013-09-30)
 • magde i damiana powinno sie zutylizowac w postaci przerobienia ich cial na mydlo. lepszej kary nie widze. po co obywatele maja lozyc kase na utrzymywanie tego patologicznego barachla w wiezieniu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  1
  turban(2013-09-30)
 • Czytelnik_MOBI_55370 as ortografii ! po czym to poznać ? " Co to jest za zarzut. .urzycie przemocy " aż boli :-)
 • .. .nie masz nic wiecej do powiedzenia?
 • Jesli sami nie zaczniemy wymierzac sprawiedliwosci w koncu spotka to kogos z nas. .. Likfidowac takie scierwo. To mogli byc rodzice kazdego z was
 • usmażyć ścierwa na krześle i tyle w temacie.
 • wedłód tego reportera to młode małorzenistwa można pobić i okraść /to nie podlega karze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  karol57(2013-10-01)
 • dostana gora 8 lat, wyjda po 5,smiech na sali, za drobne kradzieze mozna wiecej dostac
 • nie ma kary nie ma miary, w Polsce trzeba rządów silnej, zdecydowanej władzy, a nie obrońców praw przestepców.
Reklama