UWAGA!

„Samochodziarze” staną przed sądem

Elbląg, Jerzy Waryszak, szef Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Elblągu
Jerzy Waryszak, szef Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Elblągu (fot. rp)

Prokuratorzy Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Elblągu zakończyli postępowanie związane z największą i najstarszą sprawą działalności zorganizowanej grupy, która zajmowała się przestępczością samochodową. Akt oskarżenia objął blisko osób 70 osób. – Grupa była bardzo dobrze przygotowana, szczególnie jeśli chodzi o fałszowanie dokumentów – przyznaje szef wydziału Jerzy Waryszak.

Grupa „samochodziarzy” działała od sierpnia 2005 r. do lutego 2006 r. na terenie Elbląga, Malborka i Gdańska. Jej praca polegała na fabrykowaniu dokumentów samochodów rzekomo sprowadzonych zza granicy. Fabrykowaniu podlegała dokumentacja celna, związana z rejestracją auta czy z ubezpieczeniem. Wcześniej członkowie grupy wyłudzali kredyty na zakup samochodów.
       - Jej członkowie dokonywali zakupów za granicą w oparciu o sfałszowane dokumenty, wyłudzali odszkodowania za fikcyjne kolizje – mówi prokurator Jerzy Waryszak, szef Wydziału V Śledczego prokuratury Okręgowej w Elblągu. - Niektóre auta istniały w rzeczywistości, inne nie.
       7 aktów oskarżenia obejmuje 57 osób. To współpracownicy grupy. Jest też 12 innych oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Akta sprawy liczą ponad 200 tomów.
       - Poszczególne osoby z tej „dwunastki” mają jeszcze inne zarzuty – mówi prokurator Jerzy Waryszak. – Chodzi m.in. o oszustwa kredytowe na kwotę ponad 1 mln 600 tys. zł, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach (np. dowodach rejestracyjnych i prawach jazdy). Jest też wątek udzielania korzyści materialnych diagnostom, którzy wystawiali „lewe” zaświadczenia o stanie technicznym pojazdów. Udowodniliśmy 20 takich przypadków. Cena za jedno zaświadczenie to 300 zł.
       Z grupą współpracowali też fałszerze, którzy na zlecenie przygotowywali dokumenty pojazdów, głównie niemieckich.
       - Trzeba przyznać, że robili to profesjonalnie – mówi prokurator Waryszak.
       Grupą kierował Marcin M., który jest poszukiwany listem gończym.
       Najwyższa kara, jaka grozi przestępcom to 10 lat pozbawienia wolności.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama