UWAGA!

Uwaga na wyłudzenia

 Elbląg, Uwaga na wyłudzenia
fot. policja

Czas przedświąteczny to czas zamawiania różnego rodzaju prezentów przez Internet. Wiedzą o tym oszuści. Któż z nas nie czeka na przesyłkę? Można tu paść ofiarą oszustwa. Taki przypadek miała pewna elblążanka. Podajemy go, by ostrzec inne osoby przed takim samym lub podobnym działaniem oszustów.

Kobieta otrzymała sms o treści informującej, że cennik przesyłek się zmienił i musi dopłacić 1,50 zł by jej paczka do niej dotarła.  W przeciwnym razie zamówienie zostanie anulowane. W smsie był również link do dokonania opłaty. Kobieta oczekiwała paczki, więc nie wydało jej się to dziwne. Kliknęła link, a następnie została przekierowana na stronę płatności. Wybrała ikonkę swojego banku i dokonała przelewu wspomnianej kwoty. Jej wysokość była już uzupełniona automatycznie. Dodatkowo transakcja była zabezpieczona jednorazowym kodem sms. Kobieta potwierdziła ją nie zwracając już uwagi na kwotę w smsie autoryzacyjnym od banku. Później zorientowała się, że była tam inna kwota opiewająca na ponad 3 tysiące złotych. Oszukana kobieta zgłosiła sprawę na policję.

Uważajmy na nieznane linki, które otrzymujemy w smsach, mailach czy na komunikatory internetowe. Nie klikajmy w nie. Z pozoru nieważna transakcja na niewielką sumę to tylko pretekst, abyśmy wykonali czynność logowania się na koncie i autoryzowali transakcję. Kwota, którą my widzimy jest zwykle niewielka. To ile przelejemy na konto sprawcy to kilka tysięcy złotych lub po prostu tyle ile znajduje się w danej chwili na naszym rachunku. Pamiętajmy o względach bezpieczeństwa.

Sprawcy, za takie wyłudzenie zgodnie z Kodeksem Karnym może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Minimum 8 lat bezwarunkowego więzienia i 10 krotność wyłudzonej kwoty.
  • Tacy oszuści żerują na naszym zabieganiu i przedświątecznej gorączce. Nic nie zastąpi głowy na karku i czytania ze zrozumieniem wszystkich treści, jakie wyświetlają się na ekranikach smartfonów. Poza tym krytyczne myślenie nie boli. Wesołych świąt! :)
Reklama