UWAGA!

Wyrok w Polsce, kara w Niemczech

 Elbląg, Wyrok w Polsce, kara w Niemczech
(fot. arch.portEl)

Stefan D., skazany przez sąd w Braniewie (wyrok utrzymany przez sąd w Elblągu) za znęcanie się znad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, karę odbędzie w Niemczech. Jest obywatelem tego kraju, tam mieszka więc takie rozwiązanie "pozwoli w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary."

Stefan D., obywatel Niemiec ze szczególnym okrucieństwem znęcał się nad zwierzętami gospodarskimi w podbraniewskim Cielętniku. "To była farma grozy" - określili miejsce obrońcy praw zwierząt. Został też oskarżony o kradzieże, fałszowanie paszportu klaczy i posiadanie amunicji bez zezwolenia. W marcu 2018 r. Sąd Rejonowy w Braniewie skazał mężczyznę na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Apelację jednak wniosły obie strony. Odwołanie rozpatrywał Sąd Okręgowy w Elblągu. W styczniu 2019 r. poprzedni wyrok został utrzymany.

Ponadto sąd nakazał wypłatę 10 tys. zł na rzecz OTOZ Animals oraz na okres 10 zakazał Stefanowi D. posiadania zwierząt.

- Naraził zwierzęta na ból i cierpienie. Chore pozostawiał bez opieki, wszystkie bez pokarmu, dostępu do wody, bez czystej ściółki - wskazywała w uzasadnieniu wyroku sędzia Irena Linkiewicz. - Oskarżony był wcześniej wielokrotnie karany, orzeczono wobec niego grzywnę, karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, co nie poskutkowało. Teraz kara nie mogła więc być inna jak bezwzględnego więzienia.

To wyrok o charakterze precedensowym, który rozstrzygnął ponad wszelką wątpliwość, że ze znęcaniem się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem mamy do czynienia nie tylko wtedy, gdy sprawca katuje czy zabije zwierzę, ale również w tedy gdy zaniedbuje opieki: doprowadził do przetrzymywania zwierząt w stanie wygłodzenia, wychłodzenia, w warunkach pozbawionych pomocy weterynaryjnej.

23 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Elblągu zwrócił się do Bundesamt für Justiz (Federalnego Biura Sprawiedliwości) o przejęcie wykonania na terenie Niemiec orzeczonej w stosunku do Stefana D. kary.

- Mężczyzna jest obywatelem niemieckim, a przy tym we wniosku o przejęcie wykonania kary organowi niemieckiemu wskazał miejsce zamieszkania w Niemczech. Dodam, że podstawą prawną postanowienia był art. 611t kpk - wniosek taki uwzględnia się, jeżeli przekazanie orzeczenia do wykonania pozwoli w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary - wyjaśnia sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO w Elblągu.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Teraz niech on Pocierpi
 • Prawdziwy Niemiec, zadawanie bólu żywym istotom ma we krwi..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  Polak(2019-09-24)
 • Jak rozumiem, sadysta sprzedał swoje gospodarstwo w podbraniewskim Cielętniku, zwiał do Niemiec, gdzie będzie miał o wiele bardziej "humanitarne" warunki w więzieniu, niż w Polsce, zakładając oczywiście, że trafi do więzienia. W Niemczech będzie przedstawiał zaświadczenia lekarskie, że jest bardzo chorowity i nie może iść do więzienia, a lewackie niemieckie sądy pochylą się nad jego dolą i nic nie zrobią. Ale ze statystycznego punktu widzenia naszych sądów, oskarżony został skazany i można odfajkować.
 • Żebyście wiedzieli jak on zdobył tu ziemię o wszystko co ma by!
 • @Domagk - Napisz poprawnie.
 • a teraz szybciutko, wszyscy, którzy już objechali niemiecki naród, sądy itd. .. wypisują: 1.jakie macie auto, 2.skąd sprowadzone, 3.jakie proszki do prania kupujecie, 4.jakie słodycze, 5,w jakich sklepach robicie zakupy, 6.gdzie wasze wujki i ciotki pouciekały pod koniec lat 80 i 7.gdzie wasi rodzice albo wy jeździliście na ogórki za pieniądzem. .czas start!
 • Brawo, jeden z najlepszych komentarzy jakie przeczytałem na Portalu w tym roku! Szacuneczek ;)
 • Do usa
 • Mieszkam w po Niemieckimi domu z szacunkiem żartuje że po dziadku (z tego co wiem to był to normalny Człowiek)
 • pofarcilo mu sie ze kare odbedzie w niemczech, lepsze standardy
 • Nie objeżdżam niemieckich sądów, narodu, itp. tylko twój komentarz. 1.mam japoński samochód 2.kupiony w polskim salonie (wyprodukowany w Wielkiej Brytanii 3.Proszku nie używam, tylko kapsułki Vizir (jakbyś nie wiedział amerykańskiego koncernu Procter & Gamble) 4.słodyczy nie jadam, czasem ciasto z lokalnej cukierni 5.najczęściej w portugalskiej Biedronce albo francuskim Carrefourze (bo mam najbliżej) 6.jedyne osoby, które uciekły z kraju w latach 80-tych to do Kanady przez Włochy 7.nigdzie nie wyjeżdżam "na ogórki" bo mi się nie opłaca. .. I co biedaku? Chciałeś udowodnić, że wszędzie "siedzą" Niemcy? Już dawno nie, od kiedy stały się republiką arabską.
 • pier. .. folksdojcz niech i do kompletu lepiej zmieni nazwisko na niemieckie bo wstyd przynosi.
Reklama