UWAGA!

Wziął pieniądze za "załatwienie" sprawy i ... schował je do kieszeni

 Elbląg, Były adwokat Andrzej S. stanie przed Sądem Rejonowym w Ostródzie
Były adwokat Andrzej S. stanie przed Sądem Rejonowym w Ostródzie (fot. ilustracja do tekstu, WS)

Były już ostródzki adwokat, 67-letni Andrzej S., sam teraz potrzebuje adwokata. Gdańska prokuratura oskarża go bowiem o popełnienie przestępstwa płatnej protekcji i oszustwa. Mecenas miał przyjąć od swojego klienta 30 tys. zł na poczet pomyślnego "załatwienia" sprawy w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Z ustaleń śledczych wynika, że pieniądze trafiły, owszem, ale na prywatne konto oraz do sejfu nieuczciwego adwokata. Ta operacja będzie go teraz drogo kosztowała. W więzieniu może spędzić nawet 8 lat.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Rejonowego w Ostródzie akt oskarżenia, przeciwko 67-letniemu Andrzejowi S., byłemu adwokatowi z Ostródy, oskarżonemu o popełnienie jesienią 2016 roku przestępstwa płatnej protekcji i oszustwa.
       Śledczy ustalili, że adwokat powoływał się na wpływy w Sądzie Okręgowym w Elblągu i obiecał swojemu klientowi uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia w rozprawie cywilnej za 30 tys. zł. Zapewniał, że przekaże te pieniądze sędziemu i ławnikom Sądu Okręgowego.
       - W śledztwie zastosowano kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej - wyjaśnia prokurator Olimpia Gapanowicz, naczelnik Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Gdańsku. - W rezultacie wykonanych czynności ustalono, że oskarżony adwokat po przyjęciu pieniędzy od pokrzywdzonego klienta, nie podjął żadnych działań zmierzających do ich przekazania komukolwiek, a w szczególności sędziom lub pracownikom Sądu Okręgowego w Elblągu.
       Z przyjętych od klienta 30 tys. zł, kwotę 9 tys. zł wpłacił na własny rachunek bankowy, 19 tys. 600 zł umieścił w sejfie swojej kancelarii adwokackiej, zaś pozostałe 1 tys. 400 zł wydał na potrzeby własne.
       W stosunku do adwokata, pierwotnie zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie, które zostało uchylone i zamienione na poręczenie majątkowe w wysokości 100.000,00 złotych. Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie, skreśliła oskarżonego z listy adwokatów.
       Andrzejowi S. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8, kara grzywny, a także przepadek równowartości nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej. Na poczet kar finansowych na nieruchomości oskarżonego ustanowiono hipotekę przymusową do kwoty 31 tys. 400 zł.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama