UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zakończył się proces grupy handlującej kobietami. Za tydzień wyrok

Elbląg, Proces grupy oskarżonej o sprzedaż kobiet do domów publicznych w Niemczech toczył się przed elbląskim sądem od stycznia 2010 r.
Proces grupy oskarżonej o sprzedaż kobiet do domów publicznych w Niemczech toczył się przed elbląskim sądem od stycznia 2010 r.(fot. arch. AD)

Te kobiety zdecydowały się na wyjazd do Niemiec, bo chciały poprawić swoją sytuację finansową. Miały być barmankami, sprzątaczkami, opiekunkami do dzieci. Tylko jedna z nich zamierzała pracować jako prostytutka, ale nie została luksusową call girl, a - podobnie, jak pozostałe - trafiła do tureckiego burdelu – przekonywał prokurator Mariusz Marciniak w mowie kończącej proces grupy oskarżonej o sprzedaż kobiet do domów publicznych. Obrońcy oskarżonych z kolei utrzymują, że ich klienci są niewinni, a wszystkie pokrzywdzone panie za zachodnią granicę pojechały dobrowolnie i w wiadomym celu.

Na ławie oskarżonych zasiada 8 osób. Przedstawiono im różne zarzuty, a najpoważniejszy to handel żywym towarem. „Mózgiem” operacji miał być Marek K., zaś jego kierowcą Robert W. Mężczyźni mieli proponować kobietom (w sumie 5) pracę w charakterze barmanek, sprzątaczek, opiekunek dzieci i osób starszych. Ostatecznie trafiały one do domów publicznych na terenie Niemiec, gdzie były bite i zmuszane do prostytucji. Za każdą z przewiezionych kobiet bandyci mieli otrzymywać od 2 do 2,5 tysiąca euro. Kobiety w końcu uciekły, ale dopiero po trzech latach zdecydowały się przerwać milczenie.
       Proces przed elbląskim Sądem Okręgowym ruszył w 2010 r. Dziś (8 stycznia) strony wygłosiły mowy końcowe. O winie oskarżonych przekonany jest prokurator Mariusz Marciniak z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku: - Skłonili pokrzywdzone do wyjazdu do Niemiec, by tam trafiły do agencji towarzyskich – mówił. - Kobiety przyznały, że ich sytuacja była krytyczna, a oskarżeni roztoczyli przed nimi wizje lepszego życia. Miały być opiekunkami do dzieci, sprzątaczkami, barmankami. A zostały oszukane i odarte z planów przez swoich kolegów, sąsiadów, znajomych. Nawet ta, która jako jedyna przyznała, że jechała do Niemiec, by uprawiać prostytucję – kontynuował prokurator. - Chciała zostać luksusową call girl, a trafiła – tak, jak pozostałe – do tureckiego burdelu. Tu bowiem użycie określenia "agencja towarzyska" byłoby nadużyciem semantycznym – stwierdził prokurator Marciniak. - Dowodem niezbitym są ich zeznania: konsekwentne, szczere, spójne, a przez to wiarygodne. Oskarżeni je kwestionują więc to swoisty klincz – zaznaczył. - Należy się jednak zastanowić, po co pokrzywdzone, niezależnie od siebie, złożyły zbieżne zeznania. Gdyby, teoretycznie, chciały im zaszkodzić mogły zeznać np. o handlu narkotykami, posądzić nawet o gwałt, a jednak padł zarzut handlu ludźmi. Ja nie wierzę w filantropię i działalność charytatywna oskarżonych – dodał - którzy mieli za darmo wywieźć te panie do Niemiec. A kto lepiej od samych pokrzywdzonych potrafili ocenić to, co się stało – pytał prokurator Mariusz Marciniak. - Przelać upokorzenie, ból, łzy w obecności obrońców, prokuratora, sędziego, kilka czy kilkanaście razy mówić o tym, co je spotkało?
       - Chyba uczestniczyliśmy w innym procesie – ripostował mecenas Stanisław Borzdyński, który reprezentuje trzech oskarżonych. - Ta sprawa jest poważnym nieporozumieniem. Nie było tu łez, była za to obojętność. Żadna z tych pań dobrowolnie nie złożyła zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa – wskazywał adwokat. - Potem nie stawiały się w sądzie na wezwania, nie były w ogóle zainteresowane tym procesem.
       Zdaniem mecenasa Borzdyńskiego, jego klienci, czyli Robert Z., Piotr C., Waldemar W. są niewinni, bo nie ma dowodów na to, by było inaczej. - Te panie zajmowały się i nadal zajmują prostytucją. Są niewiarygodne - zakończył. Przekonani o niewinności swoich klientów są także inni adwokaci.
       Prokurator domaga się dla oskarżonych następujących kar: dla Marka K. - 8 lat więzienia, dla Roberta W. - 7 lat więzienia, Roberta Z. - 3 lat więzienia, Waldemara W. - 5 lat więzienia, Wojciecha K. - 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat i dozór kuratora, dla Kazimierza Z. - 4 lat więzienia, dla Piotra C. 1 roku i 6 miesięcy więzienia. Zarzuty są różnej wagi, w trzech przypadkach żądane kary są większe ze względu na recydywę. Jedyna w tym gronie kobieta, Anita W., oskarżona o to, że zarabiała na wynajmowanym prostytutce mieszkaniu, zgodziła się na karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.
       Ze względu na zawiłość sprawy sędzia Piotr Żywicki zdecydował, że ogłoszenie wyroku nastąpi 15 stycznia.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Teraz nimi po handlować!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  zabekzazabek(2014-01-08)
 • Ten 1 typ to chyba ze słonecznej, co wiechali mu cbs na chate
 • " Zdaniem mecenasa Borzdyńskiego, jego klienci, czyli Robert Z. , Piotr C. , Waldemar W. są niewinni, bo nie ma dowodów na to, by było inaczej. " mąż pani Monisi z UM haha
 • siwy znany sutener z Eg zarobił majątek na ty procederze, opłaci wszystkich i dostanie max 3lata i to pewnie w zawiasach, na tej fotce siedzi miedzy funkcjonariuszami w samy środku, jego głowy nie sposób pomylić z żadna inną wygląda naprawdę zjawiskowo nawet na sali rozpraw, jak rzekł kiedyś konstanty ignaś"ma głowe do tego/ma łeb na karku, '' Jak zwał tak zwał ale klawy z niego facio i raczej siedzieć nie pójdzie. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  jonasmors(2014-01-09)
 • siwy to znany sutener, siedzieć raczej nie pójdzie bo ma do tego łeb co widać na zdjęciu (między funkcjonariuszami) opłaci kogo trzeba i dostanie maximum zawiasy. Na swoim bandyckim procederze dorobił się fortuny jak i nie jednej choroby wenerycznej ale trzeba przyznać że niezły z niego facio. Ciekawa jestem czy tą swoją dziunię poznał w taki sam sposób? Zatrzymajmy tą falę bo za parę lat na każdym rogu będą stały dziewczyny w czerwonych oknach, a za nimi robert z kijem tak dla bezpieczeństwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  jaannamors(2014-01-09)
 • siwy coś ty nawyprawiał przecież chodziłeś z moją siostrą. Czy ją też chciałeś wywieść?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  mojojojo(2014-01-09)
 • Ide spać i rozmyślać o siwym sutenerze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  zakonnica(2014-01-09)
 • Nie maz tylko tesc.
 • to ten robert z. ktorego mama byla strzataczka w jednym z bankow na starym miescie i na ktora ma na siebie jego kase kilkaset tysiecy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  dddddd(2014-01-09)
 • tak to ten sam ma parę złoty a na sprzątaniu można teraz wiele zarobić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  zysnalbanditoiferno(2014-01-09)
 • na jakich bramkach on stał???bo chyba go kojaże
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  zgwalconakurtyzana(2014-01-11)
 • a to brat kapra nie jest przypadkiem???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  pijana(2014-01-11)
Reklama