UWAGA!

Zlikwidowali nielegalną gorzelnię

Elbląg, W nalocie na nielegalną gorzelnię uczestniczyli m.in. dunkcjonariusze z olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej
W nalocie na nielegalną gorzelnię uczestniczyli m.in. dunkcjonariusze z olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej (fot. KWP Olsztyn)

Grupa realizacyjna policjantów z Centralnego Biura Śledczego i Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie weszła do magazynów elbląskiej firmy zajmującej się obrotem rozcieńczalnikami spirytusowymi. W rzeczywistości pod płaszczykiem legalnej działalności gospodarczej pełną parą pracowała rozlewnia nielegalnego alkoholu.

Wstępnie oszacowano, że proceder trwający od grudnia 2006 r. mógł narazić skarb państwa na straty rzędu prawie 5 mln zł. Zlikwidowanie nielegalnie działającej rozlewni zapobiegło także dalszym stratom budżetu państwa z tytułu niezapłaconych podatków.
     Do realizacji sprawy, nad którą od kilku miesięcy wspólnie pracowali policjanci z Centralnego Biura Śledczego i funkcjonariusze olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej, doszło we wtorek 14 października około godziny 17. Grupa realizacyjna weszła do magazynu, który był wynajmowany do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie rozcieńczalnikami spirytusowymi. Jednak pod płaszczykiem legalnej firmy pełną parą pracowała tam rozlewnia nielegalnego alkoholu.
     Funkcjonariusze, aby wejść do pomieszczeń musieli wyważyć drzwi, ponieważ osoby będące wewnątrz, kompletnie zaskoczone obecnością policji, zamknęły się tam.
     

 


     W magazynach policjanci i funkcjonariusze urzędu kontroli skarbowej zabezpieczyli około 1000 litrów spirytusu, którego proces oczyszczania odbywał się na profesjonalnej linii technologicznej. Zabezpieczono także system pomp, filtry do wielokrotnego oczyszczania spirytusu, zbiorniki, około 2 tysięcy butelek, etykiety i odczynniki chemiczne do oczyszczania alkoholu.
     Oprócz tego funkcjonariusze w magazynie znaleźli karabin i około 20 gram marihuany i amfetaminy.
     Na miejscu realizacji zatrzymani zostali dwaj mężczyźni - 32-letni Janusz B. i 30-letni Zbigniew Ch. mieszkańcy powiatu elbląskiego. Pierwszy był już karany za nielegalny wyrób spirytusu.
     Następnie, po wcześniejszej obserwacji, na jednej z ulic Malborka wpadł 32-letni Robert G. To szef firmy i, jak wynika z ustaleń, główny organizator przestępczego procederu. On także był już karany za takie samo przestępstwo.
     Wszyscy podejrzani trafili do policyjnych celi. Usłyszeli zarzuty nielegalnego wyrobu spirytusu, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Za popełnienie tego przestępstwa w więzieniu można spędzić nawet 3 lata.
     Jednak lista zarzutów sprawców została wzbogacona o kolejne dotyczące posiadania i rozprowadzania narkotyków oraz nielegalne posiadanie broni.
     Policjanci i funkcjonariusze olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej nadal prowadzą czynności w tej sprawie. Już wiedzą, ze nielegalny spirytus był hurtowo sprzedawany. Obecnie funkcjonariusze ustalają i docierają do odbiorców. Badania laboratoryjne wskażą także, czy zabezpieczony alkohol mógł szkodzić życiu i zdrowiu osób go spożywających.
     Wstępnie oszacowano, że proceder ten trwający od grudnia 2006r. mógł narazić skarb państwa na straty rzędu prawie 5 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody należące do organizatora nielegalnego procederu. W firmie pomysłodawcy przestępczej działalności została wszczęta kontrola przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie.
     W realizacji ze strony olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej uczestniczyli pracownicy tworzonego właśnie pionu zwalczania przestępczości podatkowej tzw. pionu policyjnego.

oprac. A na podstawie info. KWP w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dobrze dobrze. .. zabrać wszystko co mieli na poczet kary. ..
 • Ciekawe gdzie sie miesciła ta melina?
 • 3 lata? I to maksymalnie za 5 mln strat na samych podatkach, nie mowiac juz o narazeniu zdrowia pewnie tysiecy nieswiadomych konsumentow? Niesamowite. To chyba tylko u nas jest mozliwe. Jesli ktos chcialby mnie zamknac w wiezieniu za ponad 1,5 miliona zlotych rocznie to bardzo prosze i jeszcze kumpli polece. Od razu kontraktuje na 10 lat.
 • Piękny artykuł. Ciekawe ile z tego to fakty, a ile pobożne życzenia Olsztyńskiego UKS. Sam padłem kiedyś ofiarą tej instytucji. Zrobiono ze mnie przestępcę który to oszukał fiskusa na kilkaset tysięcy i zarobił na nielegalnym handlu ponad pół miliona złotych, artykuły na pierwszych stronach lokalnych gazet, na całe strony (pierwsze) świadczą o tym jakiego kalibru sprawę z tego zrobiła pani rzecznik olsztyńskiego UKS. Po dokładnym, trwającym rok postępowaniu pani rzecznik trudno było przyznać się do błędu i z podwiniętym ogonem się wycofała i usunęła artykuł na stronie olsztyńskiego UKS o tym jakże wielkim "sukcesie " olsztyńskiego UKS. Środki przedsięwzięte pewnie przewyższyły kosztami kwoty które wpłaciłem z tytułu zaległych podatków, ale cóż kilkanaście osób miało co robić i czym się pochwalić. Akcja wzorcowa 6.00 rano wjazd około 6 osób(albo więcej, już nie pamiętam) na prywatne mieszkanie a w sumie wielki ZONK. Ale artykuły podobne do tego, dużo życzeń a mało faktów. Ubawiłem się po pachy. Pozdrowienia dla grupy realizacyjnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Oszust Podatkowy(2008-10-16)
 • no własnie- cos ostatnio WYBOROWA nie była zbyt wyborowa. A moze by tak przetrzepać sklepy -przecież ta gorzałka trafia nie tylko na meliny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  degustator(2008-10-16)
 • kupując w sklepie nie mamy pewności skąd ta gorzała pochodzi to po co przepłacać
 • a ten palant to po co założył kask chyba poto żeby w łeb nie wyłapać ha ha ha
 • Bo byli uzbrojeni PALANCIE. .. .
 • znam tych biznesmenów, szkoda bo maja rodziny, współczuję dzieciom. .. ..
Reklama