UWAGA!

Filmy Malinowskiego w Światowidzie

 Elbląg, Kadr z filmu „Omdurman”.
Kadr z filmu „Omdurman”.

25 maja o godz. 18 w sali kameralnej kina „Światowid” odbędzie się bezpłatna projekcja filmów Sławomira Malinowskiego „Omdurman” oraz „Stara Dongola”. Przed seansem autor opowie o tym, jak one powstały.

„Omdurman” to jeden z pięciu filmów cyklu o Sudanie stanowiącego efekt ubiegłorocznej wyprawy do tego kraju. - Miejsce to każdemu Polakowi kojarzy się z powieścią Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy – mówi twórca. – To właśnie tutaj miał rozbity swój obóz Mahdi, przed oblicze którego wieziono Stasia i Nel.
     Filmowcy starali się odnaleźć ślady tamtych wydarzeń. - Nie było to łatwe, albowiem na przestrzeni lat Omdurman stał się typowym sudańskim miastem, chociaż... schowane przed oczami turystów, z dala od centrum znajdują się zakątki jakby żywcem przeniesione z kart powieści polskiego noblisty – mówią.
     Ten najnowszy film Malinowskiego został dwukrotnie uhonorowany na Civilization and Audiovisual Work Festival, a także otrzymał główną nagrodę World Mediatravel 2009 za najlepszy film oraz nagrodę specjalną za zdjęcia, których autorem jest Krzysztof Kowalski.
      Drugi film – „Stara Dongola” – to obraz łączący elementy filmu popularnonaukowego oraz podróżniczego. Opisuje prace prowadzone przez polskich naukowców, pod kierunkiem prof. Włodzimierza Godlewskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w Starej Dongoli w Sudanie.
     Stara Dongola była centrum administracyjnym i politycznym pierwszego w średniowiecznej Afryce chrześcijańskiego królestwa Makurii, które posiadało dobrze ułożone relacje z kalifatem arabskim. Polacy dokonali tu wielu doniosłych odkryć. Ich efektem jest m.in. rozpoczęta już procedura wpisania jej zabytków na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto nadmienić, że Starą Dongolę jako miejsce prac polskich archeologów wybrał przed laty prof. Kazimierz Michałowski – twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Twierdził, że badania te przyniosą bardziej doniosłe odkrycia od efektów prac w Faras. I nie pomylił się.
     Sławomir Malinowski nie koncentruje się w filmie jedynie na pracach wykopaliskowych. W interesujący sposób przedstawia bardziej prozaiczną stronę życia członków misji w Sudanie. Wyrusza także zwiedzić najbliższą okolicę. Trafia do opuszczonej wioski w której straszą popadające w ruinę domostwa. W niektórych znajdują się jeszcze elementy wyposażenia. Dociera także do, przypominających statki kosmiczne, grobowców świętych mężów – zwanych gubbami. Przy jednej z nich nieoczekiwane spotkanie z sudańską rodziną, która przyszła pokłonić się wielkiemu zmarłemu.
     Tegoroczne Grand Prix World Mediatravel jest już drugą nagrodą Sławomira Malinowskiego na tym prestiżowym festiwalu. W 2005 roku otrzymał ją za film „W cieniu Nefertuma”. Cały cykl wyprodukowany przez Leader Film zatytułowany „Sudan – podróż w czasie” zostanie zaprezentowany jesienią tego roku w telewizji Planete.
     Sławomir Malinowski jest elblążaninem, choć pochodzi z Warszawy, gdzie mieszkał przez pierwsze lata swojego życia. Jest absolwentem Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, autorem filmów, książek i audycji radiowych, a także publicysta „Czasu”, „Polityki”, „Przeglądu” Tygodniowego”, „Prawa i Życia”, „Wprost”, „Tygodnia Polskiego” w Londynie. Karierę zawodową rozpoczął w Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia. Następnie przeszedł do Gdańskiego Ośrodka TVP.
     Od 1989 r. w Dyrekcji Programów Informacyjnych TVP - redakcji Dzienników Telewizyjnych. Do września 1991 roku pracował tam jako reporter i prezenter głównych, ogólnopolskich programów informacyjnych. W tym samym roku założył wytwórnię specjalizującą się w produkcji filmów promocyjnych, oświatowych i dokumentalnych. Pośród nagród, które dotychczas otrzymał najbardziej ceni: II nagrodę Klubu Dziennikarzy Naukowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za interdyscyplinarny cykl artykułów pt. „W kręgu polskiej nauki", Medal XL - lecia Akademii Medycznej w Gdańsku za realizację filmu oświatowego o profilaktyce onkologicznej oraz World Mediatravel 2005 za filmy o wykopaliskach w Sakkarze.

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama