UWAGA!

Bałtycki Festiwal Nauki

 Elbląg, Bałtycki Festiwal Nauki
Fot. PS.

Doświadczenia, warsztaty i konkursy dla żądnych wiedzy - to tylko niektóre atrakcje jakie czekają na uczestników pikniku naukowego. Impreza odbędzie się już w czwartek 28 maja w godz. 10-15 na placu przed budynkiem i w salach wykładowych PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej 137.

Program VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki:
     Biologia
     „Przyroda, historia i oblicze kulturowe Żuław Elbląskich” (dr inż. Jerzy Terlikowski)
     Wycieczka krajoznawcza po Ziemi Elbląskiej. W programie m.in. legendarne Truso (teren wykopalisk), punkt widokowy nad jeziorem Drużno - walory przyrodnicze rezerwatu, kościoły i cmentarze Mennonitów, architektura domów podcieniowych.
     „Życie na moczarach. Rezerwat przyrody Jezioro Drużno” (prof. dr hab. Zbigniew Endler). Prezentacja niezwykłego terenu rezerwatu „Jeziora Druzno" jest celem naszej wycieczki, co ułatwi nam przeznaczona specjalnie dla turystów ścieżka dydaktyczna, wieża obserwacyjna i pomosty.
     
     Budowa i eksploatacja maszyn
     „Bicie medalu pamiątkowego Bałtyckiego Festiwalu Nauki” (dr inż. Wojciech Kiełczyński). W czasie pokazu uczestnicy zapoznają się z historią i technologią produkcji monet i stempli. Odbędzie się praktyczny pokaz bicia monet pamiątkowych. Każdy uczestnik będzie mógł samodzielne wybić medal VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Elblągu.
     „Zasada działania i eksploatacja wyciągarki paralotniowej zbudowanej na bazie skutera” (dr hab. inż. Cezary Orlikowski, prof. nadzw. mgr inż. Tomasz Fillar). Pokaz wyciągarki paralotniowej, zasady działania oraz jej eksploatacja.
     
     Elektrotechnika
     „Elektrotechnika w życiu codziennym” (mgr inż. Dariusz Słomiński, Tomasz Dąbrowski)
     Skąd się bierze prąd w gniazdkach? Wytwarzanie energii elektrycznej, pokaz układów elektrotechnicznych.
     
      Mechanika
     „Magiczny rower” (dr inż. Stanisław Kwitnewski). W ramach konkursu „Magiczny rower” uczestnicy będą mięli do pokonania krótką trasę na rowerze, który zaprojektowali i wykonali studenci I roku Mechaniki i Budowy Maszyn Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Dla najlepszego „kierowcy” nagroda.
     
     Fizyka
     „Fizyka i magia” (dr inż. Stanisław Kwitnewski). Pokazy z fizyki przeplatane sztuczkami iluzjonistycznymi. W ramach pokazów z fizyki „Magia ruchu drgającego" i „Magia ruchu obrotowego".
     
     Geologia
     „Skarby Ziemi - wystawa skał i minerałów” (dr hab. inż. Andrzej Olchawa). Uczestnicy pokazu zapoznają się ze znaczeniem skał i minerałów w gospodarce i życiu codziennym. Obejrzą przygotowaną kolekcję minerałów i skał.
     
     Inżynieria i ochrona środowiska
     „Jak działa oczyszczalnia ścieków?” (mgr inż. Dominika Iskra-Świercz, mgr Anna Piworowicz). Odpowiedź na pytania: jak powstają ścieki i na czym polega ich oczyszczanie, przykładowe analizy chemiczne ścieków. Przede wszystkim dla uczniów gimnazjum.
     „Laboratorium chemii gleby, wody i powietrza” (dr hab. Tadeusz Marcinkowski prof. nadzw, mgr inż. Marek Kierończyk). W ramach pokazu laboratoryjnego przedstawione zostaną techniki pomiaru wybranych zanieczyszczeń powietrza w miejscu prezentacji.
     
     Oceanologia
     „Co i gdzie żyje w Bałtyku?” (mgr Lidia Nawrocka, dr Agata Rychter). Pokaz multimedialny o strefach życia w Morzu Bałtyckim. Dzieci na przygotowanych arkuszach będą malować, rysować, wyklejać, tworząc własną wizję świata podwodnego.
     „Podróżnicy na gapę” (dr Agata Rychter, mgr Lidia Nawrocka). Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, którzy z dzisiejszych mieszkańców Bałtyku są emigrantami z dalekich mórz i oceanów.
     
     Informatyka
     „Cyfrowa obróbka zdjęć” (mgr Łukasz Żołędziewski). Laboratorium: obróbka zdjęć, pokaz możliwości współczesnych aplikacji do retuszowania i modyfikowania cyfrowych formatów zdjęć.
     „Układy mikroprocesorowe” (dr inż. Stanisław Witkowski). Laboratorium, podstawowe pojęcia techniki komputerowej.
     „Warsztaty z grafiki i multimediów” (mgr Wiesław Gerej). Celem warsztatów jest przedstawienie podstawowych zagadnień, możliwości realizacyjnych i tendencji rozwojowych grafiki komputerowej.
     „Turniej gry w sieci” (mgr Andrzej Stojek). Konkurs z nagrodami dla pierwszych III miejsc.
     
     Ekonomia
     „Zasoby turystyczne Polski północno-wschodniej oraz ich zagospodarowanie” (dr inż. Tomasz Winnicki). Prezentacja multimedialna i wystawiennicza. Zaprezentowanie tradycji i ciekawych atrakcji turystycznych północno-wschodniej Polski.
     
     Nauki filologiczne
     „English Is Fun, czyli angielski na wesoło (mgr Sylwia Góralewicz)
     Goście będą mogli obejrzeć przygotowane przez studentów Filologii Angielskiej przedstawienie w języku angielskim, zagrać w edukacyjne gry planszowe, a także wziąć udział w turnieju scrabble.
     „Modelarstwo przykładem pasji na całe życie” (dr Edward Jaremczuk). Przybliżenie zagadnień modelarstwa i jego znaczenia dla rozwoju lotnictwa, pokaz lotów modeli samolotów sterowanych radiem i inne atrakcje.
     
     Nauki kultury fizycznej
     „Gry i zabawy, czyli sport na wesoło” (mgr Janusz Światkowski). Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w przygotowanych przez studentów PWSZ oraz członków sekcji turystycznej grach i zabawach.
     
     Nauki medyczne
     „I ty możesz pomóc uratować komuś życie...” - pomoc przedmedyczna (mgr Ewa Łoś). Goście będą mogli zapoznać się z podstawowymi technikami i procedurami przedmedycznymi oraz sprawdzić swoje umiejętności resuscytacji na fantomie.
     
     Nauki o sztukach pięknych
     „Muzyczne ABC, czyli jak się bawić muzyką” (dr Anna Galikowska-Gajewska). Goście będą mogli obejrzeć przygotowany przez studentów Kształcenia Zintegrowanego pokaz – „interaktywne ABC muzyki” oraz wziąć czynny udział w warsztatach muzycznych.
     
     Pedagogika
     „Nauka przez zabawę, czyli karaoke i nie tylko...” (mgr Stanisława Szuksta). Goście będą mogli wziąć udział w karaoke, konkursach i innych formach zajęć zorganizowanych przez studentów.
     
     Podczas festiwalu odbędzie się wystawa prac plastycznych słuchaczy Wydziału Terapii Zajęciowej Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej zatytułowana „Spotkania z Arteterapią”, a także warsztaty nauki witrażu, malarstwa na szkle oraz prac w drewnie. Warsztat z zakresu technik plastycznych prowadzony będzie przez doświadczonych pedagogów oraz młodzież Szkoły Policealnej.
     
     Ponadto studenci PWSZ i pracownicy zaprzyjaźnionych z uczelnią instytucji wygłoszą wykłady z różnych dziedzin nauki:
     10.00 - „Ekologia po europejsku” - Klub Europejski działający w Zespole Szkół Ekonomicznych w Elblągu
     11.00 - „Szlak bursztynowy” - G. Stasiełowicz - Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     11.00 – „Różnice między samcem a samicą, czyli dymorfizm płciowy wśród organizmów wodnych” - A. Godlewska, III OŚ PWSZ w Elblągu
     12.00 – „Zdrowie i choroba, czystość i brud w świetle elbląskich wykopalisk” - M. Marcinkowski - Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
     12.00 „Introdukcja gatunków - jak zniszczyć życie wodne” - M. Sławiński, III OŚ PWSZ w Elblągu.
     
     Informacji o zapisach grup zorganizowanych i ilości wolnych miejsc na poszczególne bloki udziela Olga Filaszkiewicz drogą mailową o.filaszkiewicz@pwsz.elblag.pl lub telefoniczną: 723 110 128.
Oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama