UWAGA!

Dekady kina: Zaklęte rewiry

 Elbląg, Dekady kina: Zaklęte rewiry

Z prowincji do Krakowa przyjeżdża młody, naiwny chłopak Roman Boryczko (Marek Kondrat). Szuka jakiejkolwiek pracy, która zapewniłaby mu utrzymanie. Przypadkiem zostaje zatrudniony w luksusowej restauracji hotelu Pacyfik... Pokaz filmu „Zaklęte rewiry" w cyklu „Dekady kina polskiego" odbędzie się we wtorek, 27 marca o godz. 17 w dużej sali kina Światowid. Wstęp wolny.

Początek lat 30. Kilkunastoletni Roman Boryczko zostaje przyjęty do restauracji wielkiego hotelu "Pacyfik" jako pomywacz, gdzie szybko zdobywa sympatię współpracowników i awansuje. Chłopca prześladuje jednak brutalny i złośliwy kelner Fornalski. Wystawia często Romka na ciężkie próby. Któregoś dnia daje mu szansę awansu na pikolaka, ale kosztem Fryca, któremu Romek zawdzięcza miejsce w bufecie. Chłopiec daje się skusić, ale gorzko przeżywa ten "sukces". Nie mogąc znieść panującego systemu, który łamie charaktery i wzbudza antagonizmy, dokonuje dojrzałego wyboru - składa wymówienie.
       Ekranizacja głośnej przed wojną powieści "Zaklęte rewiry" Tadeusza Kurtyka, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które posiadł terminując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił "od kuchni" wielką restaurację z lat trzydziestych. Po raz pierwszy książka wydana została w roku 1936, później doczekała się kilku wznowień. Reżyser Janusz Majewski, autor filmów "Zazdrość i medycyna", "Sublokatorka", znalazł w tej interesującej powieści idealny materiał do filmowej adaptacji. W roli głównej – Marek Kondrat.
       Reżyseria: Janusz Majewski
       Scenariusz: Pavel Hajny
       Produkcja: Polska, Czechosłowacja
       Rok produkcji: 1975
       Gatunek: Film psychologiczny
       opis filmu: filmpolski.pl
      
       Film został zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu kino RP. Pokaz bezpłatny.
      
       Pozostałe pokazy w ramach cyklu:
       Austeria - 10 kwietnia
       Seksmisja - 24 kwietnia
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama