
Czerwona karteczka – chwała zwyciężonym, biała – hańba im. Początkowo to tych czerwonych było więcej, po drugim głosowaniu zdania były bardziej podzielone. Uczniowie trzech elbląskich liceów wzięli udział w debacie oksfordzkiej pt. „Chwała czy hańba zwyciężonym”, która dotyczyła Powstania Styczniowego.

– Dzisiejsza impreza to finał projektu „Gloria Victis”, jego autorem jest Maria Kubacka, prezes elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Irena Poździech, konsultant ds. historii i wos w Warmińsko- Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. To uhonorowanie 150. rocznicy Powstania Styczniowego, formuła tej imprezy ma zapewnić młodzieży możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach. Debata Oksfordzka jest formułą żywiołową, stwarza możliwość przedstawienia swojego stanowiska, a także uzasadnienia swoich racji – wyjaśniała Elżbieta Paprocka, nauczycielka historii w II LO, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, która pełniła funkcję marszałka debaty czyli prowadzącego debatę. – Trzeba było uczniom wyjaśnić na czym polega debata oksfordzka i kiedy zapoznali się z zasadami chętnie wzięli w tym udział.
Po stronie propozycji najlepszy okazał się zespół z II Liceum, natomiast drugie miejsce zajął duet z III Liceum, z kolei w opozycji zwyciężyło IV Liceum, a drugie miejsce przypadło w udziale III Liceum.
– Przygotowania do debaty trwały od miesiąca, a takie intensywne przygotowania zaczęły się mniej więcej dwa tygodnie wcześniej. Musieliśmy przygotować kontrargumenty do tego, co powie propozycja, a trudność polegała na tym, że nie wiedzieliśmy jakie argumenty tam padną, poza tym nie wiedzieliśmy co wylosujemy – opowiadali Krystian Ocicki i Małgorzata Imiołek, zwycięski duet z IV Liceum Ogólnokształcącego. – Trafiliśmy na sprawę chłopską, nie było to nasze marzenie, myśleliśmy, że przegramy, ale uratowały nas pytania od publiczności.
Na koniec wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy oraz upominki, za które Organizatorzy szczególnie dziękują sponsorom.
Debata była jedną z części projektu „Gloria victis. 150. rocznica wybuchy Powstania Styczniowego". Został on zorganizowany przez takie instytucje jak elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, II i IV Liceum Ogólnokształcące, Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli czy Stowarzyszenie Jagiellończyk. Natomiast już jutro (20 marca) 11 szkół gimnazjalnych weźmie udział w grze dydaktycznej, która odbędzie się w IV Liceum Ogólnokształcącym.