UWAGA!

Adam Bałdych - jazzowy „Diabeł” 2. dnia Jazzbląg 2013

 Elbląg, Adam Bałdych,
Adam Bałdych, fot. nadesłana

Drugi dzień Festiwalu Jazzbląg 2013 upłynie pod znakiem różnorodności. Oprócz Krystyny Stańko i Michaela Patchesa Stewarta na scenie zobaczymy przedstawiciela najmłodszego jazzowego pokolenia – Adama Bałdycha, któremu towarzyszyć będzie m.in. fiński trębacz Verneri Pohjola. Usunięty ze szkoły muzycznej, Adam ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach oraz uzyskał stypendium Berkelee College of Music w Bostonie. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Ceniony poza granicami Polski i zapraszany na najznamienitsze zagraniczne festiwale jazzowe. Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola zagra w Elblągu już 18 lipca.

Adam Bałdych skrzypek, kompozytor, producent muzyczny. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA.
       Usunięty ze szkoły muzycznej ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach oraz uzyskał stypendium Berkelee College of Music w Bostonie. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych.
       Ceniony poza granicami Polski i zapraszany na najznamienitsze zagraniczne Festiwale: Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, London Jazz Festival w Anglii, Jazz Baltica, JAK ART czy Berlin Jazz Fest – który to występ był niejako początkiem współpracy z prestiżową Niemiecką wytwórnią fonograficzną ACT MUSIC.
       W tym roku wystąpił także w Filharmonii Berlińskiej z Joachimem Kuhnem i Yaronem Hermanem. W Nowym Jorku skompletował swój skład, grywa w legendarnych klubach, dojrzewa artystycznie i zyskuje niesamowite recenzje od lokalnych krytyków. To właśnie tam, ocierając się o niezliczoną ilość kultur i brzmień – „odnajduje siebie” - jak sam mówi. W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód. Jego styl najbliższy jest temu, który utrwalił na płytach Seifert inspirujący się muzyką Johna Coltrane'a. Podobnie jak ci dwaj wielcy jazzmani nasyca swoje improwizacje silnymi emocjami. Jest wirtuozem, ale nadmiernie nie popisuje się zręcznością. Ważniejsza jest dla niego idea stworzenia spójnego brzmienia zespołu. Na atrakcyjność jego muzyki wpływają także znakomite, wpadające w ucho kompozycje.
       Adam jest laureatem praktycznie wszystkich Polskich konkursów jazzowych, laureatem nagrody TVP, Radia Zachód i Gazety Wyborczej - Ale Sztuka! 2011 oraz Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów. W tym roku nominowany do nagrody FRYDERYK 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. W kwietniu odebrał niezwykle prestiżową nagrodą niemieckiego przemysłu muzycznego ECHO Jazz w kategorii Międzynarodowej - Muzyk Roku - Skrzypce za album Imaginary Room (ACT). Dwukrotnie znalazł się na 1 miejscu w plebiscycie Jazz Top, które od wielu lat organizowany jest przez magazyn Jazz Forum. W tegorocznej edycji Adam znalazł się na szczycie w kategoriach Skrzypce oraz Nadzieja Jazzu. Bardzo zaskakujące jest również 4 miejsce w kategorii Muzyk Roku, tuż za Tomaszem Stańko, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.
       W 2008 r. odbył trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym ze śmietanką jazzu światowego – Jimem Beardem. Rok później wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu "Skarb rodu Arne", improwizowaną podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty 2009. W tym samym roku wziął udział w nagraniach płyty "Tribute to Seifert" z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. 'Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i liderem przedsięwzięcia – Jarosławem Śmietaną na gitarze.  
       Jest też kompozytorem muzyki teatralnej. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami z całego kraju tworząc do takich sztuk jak: „Bardzo Zwyczajna Historia” (reż. Rafał Matusz).
       Teatr im.J.Osterwy/ Gorzów 2009, „Przyjazne Dusze” (reż. Robert Czechowski , scenografia Wojciech Stefaniak) – Teatr Lubuski/ Zielona Góra 2009, „Allo Allo” (reż. Jan Tomaszewicz, scenografia Ireneusz Domagała, choreografia Tomasz Tworkowski). W 2010 roku wziął udział w projekcie interdyscyplinarnym "Unveil" wraz z artystami z Polski i Norwegii. Reżyserem i pomysłodawcą projektu była Norweżka Ellen Lande.
       W czerwcu 2012 r. światło dzienne ujrzała najnowsza płyta Adama Bałdycha „Imaginary Room”, nagrana z wybitnymi skandynawskimi muzykami m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT MUSIC.
       Płyta „Imaginary Room” pokazuje, że wiolinistyka jazzowa potrafi być zaskakująco nowoczesna, a sam Adam wyznacza nowe kierunki dla skrzypiec jazzowych. Adam Bałdych przełamuje wszystkie stereotypy na temat skrzypiec, a jego ekspresja, niezwykła kreatywność i wirtuozeria nie pozostawiają złudzeń dlaczego nazywany jest "Diabłem". „Imaginary Room” zyskała już wiele pozytywnych recenzji nie tylko w Polsce, ale również za granicą, a wciąż pojawiają się nowe.
       "Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego" - pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.
       “Mamy wreszcie nową - po Urbaniaku - gwiazdę jazzowych skrzypiec.” - Gazeta Wyborcza / Duży Format / Tomasz Handzlik.
       Mimo młodego wieku wie, czego chce i wie, jak do tego dojść:
       „Jeśli kiedyś dam się włożyć do szufladki, to będzie szufladka nazwana Adam Bałdych. Kompromisów stylistycznych nie będzie (…) Gdybym nie rozumiał, że dziś bycie artystą to nie tylko komponowanie i granie, ale również umiejętność przekonywania innych do swoich pomysłów, być może siedziałbym ze swoimi pomysłami w piwnicy, ale jestem rozgarnięty i jestem tam, gdzie jestem.” (JazzPress, luty, 2013)
       Verneri Pohjola – trębacz pochodzący z Finlandii, urodzony w rodzinie zajmującej się muzyką od pokoleń. Jego ojciec, Pekka Pohjola, to jeden z najbardziej znanych fińskich gitarzystów basowych. Verneri uważany jest obecnie za najlepszego fińskiego trębacza jazzowego młodego pokolenia. Od lat związany z wieloma fińskimi zespołami, wydawał płyty w swoich składach w rodzimym kraju. W 2011 roku wydał swój debiut w wytwórni
       ACT Music, co rozpoczęło jego międzynarodową karierę. Amerykański portal Allaboutjazz napisał "Verneri Pohjola ma wszystko to, czego potrzeba, aby stać się międzynarodową gwiazdą jazzu".
      
       Program Jazzbląg 2013

 


       17 lipca, godz. 18
       Elbląg i Przyjaciele: Krakowski Quintet, Zuehlke Project, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group
       18 lipca, godz. 18
       Krystyna Stańko
       Global Sounds – Michael „Patches” Stewart Sextet
       Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola
       19 lipca, godz. 18
       RGG Trio
       Arild Andersen Quartet
       Brenda Boykin feat. Club des Belugas
       20 lipca, godz. 18
       Atom String Quartet & Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia
       Michał Urbaniak feat. Mika
      
       Imprezy towarzyszące:
       Jam session – codziennie po koncertach – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       14 lipca, godz. 20.15 – koncert Pink Freud – Klub Muzyczny Mjazzga (wstęp 15 zł)
       14 lipca – otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 – Ratusz Staromiejski
       16 lipca, godz. 18 – otwarcie wystawy fotografii „Oblicza muzyki” – kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       20 lipca (w przerwie koncertów) – performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz / Marcin Zabrocki / Divika i Zambari – wirydarz Centrum Sztuki Galerii El
       21 lipca, godz. 13 – Jazz dla dzieci – koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem – Centrum Sztuki Galeria EL
      
       Ceny biletów
       Dzień pierwszy: 30 zł/40 zł
       Dzień drugi oraz trzeci: 50 zł/60 zł
       Dzień czwarty: 60 zł/70 zł
       Karnety czterodniowe (ograniczona ilość): 150 zł/200 zł
       Bilety dostępne tylko w Galerii EL. Możliwy zakup biletów przez Internet.
       Informacje i bilety: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl; Joanna Mierzejewska, joanna@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80, 55 232 53 86.
       Oficjalna strona Jazzbląg 2013.
       Organizatorzy: Miasto Elbląg, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.
      
      

Patronem medialnym Jazzbląg 2013 jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama