UWAGA!

Brak stołówki jest dokuczliwą bolączką (Głos z przeszłości, odc. 24)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 35, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 35, 1950 r.

- Osoby, które nie prowadziły należytej gospodarki w ogródkach zostały ich pozbawione – pisała prasa o działaniach zarządu ogródków działkowych w Elblągu w 1950 r.

W tym odcinku „Głosu z przeszłości” dominują tematy pracownicze: brak stołówki w zakładzie, doskonalenie zawodowe robotników, brak premii dla racjonalizatorów. Będzie też o datkach na TPD, ogródkach działkowych czy rozgrywkach szachowych. Zapraszamy – jak co tydzień – na podróż w czasie.

 

Robotnicy domagają się stołówki

"Załoga jednego z oddziałów Zakładów Mechanicznych pozbawiona jest od 2 mies. stołówki. Na oddziale tym pracuje ok. 600 robotników na trzech zmianach. Brak stołówki jest dokuczliwą bolączką i dyrekcja powinna w porozumieniu z Elbląską Spółdzielnią Spożywców pomyśleć o jak najszybszym jej uruchomieniu".

 

Dokształcanie rzemieślników

"Zakład Doskonalenia Rzemiosła w Elblągu zorganizował w tych dniach kursy szkoleniowe dla robotników zatrudnionych w spółdzielniach pracy. Po ukończeniu tych kursów 62 czeladników otrzyma tytuły mistrzów. Wkrótce zorganizowane zostanie szkolenie ok. 20 robotników budowlanych. Szkolenie obejmuje 200 godzin wykładów teoretycznych i 100 godzin pracy na budowie pod nadzorem specjalnych instruktorów".

 

Ofiary na TPD

"Dr Marceli Kozłowski, odpowiadając na wezwanie przewodniczącego MRN, tow. Mikołajczyka, ofiarował na TPD 1.000 zł i wzywa do składania ofiar dr Teżaka, dr Milewicza i dr M. Wiśniewskiego".

 

Przydział ogródków pracowniczych

"Nowy zarząd ogródków działkowych przystąpił już do rozdziału wolnych jeszcze gruntów. Działki otrzymują przede wszystkim pracujący, którzy posiadają liczne rodziny. Osoby, które nie prowadziły należytej gospodarki w ogródkach zostały ich pozbawione".

 

Turniej szachowy juniorów

"W dniu 7 bm. w świetlicy Zakładów Mechanicznych rozpocznie się turniej szachowy juniorów o mistrzostwo miasta. Turniej organizuje ZKS Stal".

 

Narada aktywu ZMP

"W dniu 11 bm. o godz. 15.00 odbędzie się w świetlicy Powiatowego Zarządu ZMP, przy ul. Pionierskiej 6 narada działaczy ZMP z terenu powiatu. Na naradę powinni przybyć przewodniczący zarządów gminnych ZMP, zarządów zakładowych i szkolnych".

 

Premie należą się racjonalizatorom

"W Wytwórni nr 3 Elbląskich Zakładów Mechanicznych potrzebny był wózek do wychylania kadzi. Konstrukcję wózka trzej opracowali: Fukacz, Sielesiński i Gardziński. Wniosek przedłożyli majstrowi Karnizie, który otrzymany projekt przekazał do biura technicznego celem zrobienia rysunku. Wózek został zmontowany sposobem gospodarczym wg. pomysłu robotników. Przy montażu wózka pracowali robotnicy: Fukacz, Żetkowski, i Wójcicki oraz majster Karnize. Po czterotygodniowych próbach wózek okazał się przydatny. Premię za to usprawnienie otrzymał jedynie majster Karnize, któremu przyznano 9 tys. zł. Pozostali zaś robotnicy zostali całkowicie pominięci, chociaż oni właściwie byli konstruktorami”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 35, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kto pisze takie głupoty i po co ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  26
  Titulec(2022-01-02)
 • Brak stołówki zawsze jest dokuczliwą bolączką.
 • Nie wszystko idzie do góry wraz z nowym rokiem. Ha ha ha
 • - "Na oddziale Zamechu pracuje ok. 600 osób NA TRZECH ZMIANACH ! ". Niesamowite, a przecież inne byłe elbląskie zakłady też pracowały na trzech zmianach, a dwie zmiany to wtedy była norma. A zatrudnienie 600 osób w ówczesnych zakładach Elbląga nie było wyjątkiem, chociaż przy Zamechu, który w szczytowym okresie produkcji zatrudniał ponad 7000 pracowników ta sześćsetka nie robiła wrażenia. Obecnie taka wielkość zatrudnionych to ewenement, chociaż podobno mamy teraz "dobrą zmianę".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Trzecia zmiana.(2022-01-02)
 • @Foto - nie bój, mozesz implanty wszczepic za kilkanascie koła jesli masz iq poniżej przecietnej
 • RobertKoliński Pytacie w listach: - Mędrcze mądrością ludowych pokoleń roztropny, jak żyć w kraju, w którym spsiałe elity za nic mają właściwy porządek społeczny i, jak np. egoistyczni lekarze czy pazerni stomatolodzy, lekce sobie ważą swoją odpowiedzialność wobec społeczeństwa, któremu bynajmniej nie służą, a bywa, że wręcz przeciwnie!? Zaprawdę powiadam Wam, w Dziejowem Duchu umiłowani, iż należy zastosować taktykę tow. Mikołajczyka i po prostu opornych łapiduchów (choć nie tylko ich, z reakcyjnym klerem też nieźle działa:)WZYWAĆ DO ODPOWIEDNICH OFIAR przed majestatem ludowem!!1 Jak widać - to naprawdę działa! xD [Ofiary na TPD "Dr Marceli Kozłowski, odpowiadając na wezwanie przewodniczącego MRN, tow. Mikołajczyka, ofiarował na TPD 1.000 zł i wzywa do składania ofiar dr Teżaka, dr Milewicza i dr M. Wiśniewskiego". ] #PokażLekarzu, #CoMaszWgarażu?, #PowiedzDentysto, #IleMaszNaCzysto?; ] #SocRev 🚩 Hashtagi: #TaxTheRich, #PodatekProgresywny, #RasaPanow, #wyzysk
 • ruskie trzesa portkami pod granica a tu propaganda prlu w artykulach z polwiecza, oglupiaciea spoeczenstwo przyziemnymi soprawami
 • @RobertKoliński - Potrafisz przetłumaczyć to co napisałeś na polski język czy Adrian zabronił na jakiekolwiek zmiany w swoich tekstach
 • Świętokrzyski Park Narodowy zmniejszy się o powierzchnię 1,35 ha. Taką decyzję podjął rząd. Uzyskany w ten sposób teren na Łyścu trafi w ręce zakonników z Łysej Góry.
 • RobertKoliński @Foto - Skandal, protestowaliśmy przeciwko temu barbarzyństwu, ale reżim płaszczący się przed watykańskim stolcem pozostał głuchy na nawoływania rozumu. No cóż, przyjdzie pora - będziem anty-polskich złodziei wywłaszczać. #SocRev, #TaxTheRich, #NaszSztandarPłyniePOnadTrony, #ThisIsTheWay! 🚩 Hashtagi: #patoprawica, #kler, #styropiany, #PiSPOjednoZlo, #rak
 • @TOWARZYSZU ROBERCIE KOLIŃSKI, co wy na takie załatwienie sprawy powiecie - ""Premię za to usprawnienie otrzymał jedynie majster Karnize, któremu przyznano 9 tys. zł. Pozostali zaś robotnicy zostali całkowicie pominięci, chociaż oni właściwie byli konstruktorami”. "- Premię otrzymał towarzysz majster. -czyż nie jest to wyzysk a premiowanie bolszewickiej ciżby.
 • RobertKoliński @? - Jest to oczywisty skandal, wyzysk, błąd i oczywiste wypaczenia socjalizmu - winnych rozliczyć i surowo domiarem obłożyć! Sprawa dodatkowo bulwersująca, iż znam z autopsji - np. tow. Koliński wymyśla wiekopomną koncepcję rozwoju kąpieliska miejskiego/transportu miejskiego/transportu nadzalewowego etc. etc. , a tu jakiś neoliberalny złodziej przyjdzie, POmysł POdwędzi i do swojego szatańskiego programu POlitycznego jeszcze wtrynić próbuje. W dyby bym zakuwał publicznie; [Zapewne majster ten POchodził z uprzywilejowanej klasy przedwojennych majstrów sanacyjnych, a wiadomo przecież, z kim oni tam się wtedy kumali. .. ] #SocRev 🚩 Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm, #WalkaKlas, #TaxTheRich
Reklama