UWAGA!

Dawno temu... miała ruszyć budowa portu w okolicach Kadyn

 Elbląg, Fabryka majoliki w Kadynach
Fabryka majoliki w Kadynach

W poniedziałek, 20 maja, rozpoczną się prace nad budową portu w okolicy Kadyn (niem. Cadinen). Budową portu zajmie się firma Schmalfeldt und Reich – o tym pisała elbląska prasa w maju 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Odwiedziny Cesarza w Kadynach

Włości cesarskie w Kadynach będą od niedzieli 19 maja do soboty 25 maja włącznie zablokowane, ponieważ w tych dniach w Kadynach będzie stacjonował Jego Królewska Mość Cesarz. Cesarz pragnie spędzić tutaj w odosobnieniu kilka dni (AZ, środa, 15.05.1901 r.).

 

W święto Wniebowstąpienia do Bażantarni

We wczorajsze święto Wniebowstąpienia wczesnym rankiem ze Starego Miasta (niem. Alter Markt) do Bażantarni (niem. Vogelsang) uruchomiono cztery dodatkowe połączenia tramwajowe, dwa z nich o godz. 5.22 i 5.38. Z Bażantarni tramwaje ruszyły planowo w drogę powrotną. Poza tym o godz. 5.42 spod ulicy Szpitalnej (niem. Hospitalstraße) wyruszyły dwa tramwaje wynajęte dla członków koła śpiewaczego Liedertafel (AZ, czwartek, 16.05.1901 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Chociaż robotnik Richard Alex w lutym bieżącego roku nie posiadał pracy, miał jeszcze dość pieniędzy, żeby się upić i w nocy z 25 na 26 lutego zadać swojej żonie cios nożem w lewe przedramię. Oskarżony był już wcześniej 12 razy karany. Głównie za niebezpieczne uszkodzenia ciała. Mężczyzna otrzymał karę półtora roku pozbawienia wolności (AZ, czwartek, 16.05.1901 r.).
       Woźnica August Schröter z Elbląga jechał 11 listopada ubiegłego roku ostrym kłusem swoją bryczką z miasta w kierunku Grobli św. Jerzego (niem. Äußerer Georgendamm). Przy moście nad Kumielą (niem. Hommelbrücke) przez ulicę szła właśnie żona robotnika Charlotte Kaminski i nagle została rzucona na ziemię przez znajdującego się z prawej strony konia i poważnie ranna w prawą nogę tak, że jeszcze do dziś utyka. Oskarżony niedostatecznie uważał na drodze i przez swoją lekkomyślną jazdę doprowadził do uszkodzenia ciała. Prokurator żądał miesiąca więzienia. Sąd ławniczy przez wzgląd na to, że oskarżony nie był dotąd karany, wymierzył karę 40 marek grzywny lub 10 dni więzienia (AZ, czwartek, 16.05.1901 r.).

 

Piesza wycieczka z Bażantarni do Bogaczewa

Elbląski klub gimnastyczny zorganizował wczoraj, jak co roku w święto Wniebowstąpienia, przy pięknej pogodzie swoją coroczną wyprawę, która rozpoczęła się w Bażantarni (niem. Vogelsang) i zgromadziła 40 uczestników. Po występie w wykonaniu koła śpiewaczego Liedertafel o godz. 8 wesoła gromada wyruszyła na spacer przez wspaniały las wzdłuż rzeki Kumiela […] do Przezmarka (niem. Pr. Mark). Stamtąd udano się w dalszy marsz przez pięknie zalesione wąwozy do Rogowa (niem. Rogau). Dalej droga prowadziła do wsi Weklice (niem. Wöcklitz), gdzie zatrzymano się na bardzo krótki postój. Wesoło śpiewając gromada w południe osiągnęła cel wyprawy, czyli Bogaczewo (niem. Güldenboden). Następnie uczestnicy wycieczki powrócili do Elbląga pociągiem, który wyruszył z Bogaczewa o godz. 13 (AZ, sobota, 18.05.1901 r.).

 

Poranny spacer związku śpiewaczego stolarzy

Związek śpiewaczy stolarzy, prawie w komplecie, wybrał się wczoraj na poranny spacer po lesie Bażantarnia przez Dębicę (niem. Dambitzen) i plebankę (niem. Pfarrhäuschen) i zapewniając jego uczestnikom wesołą rozrywkę, co spotkało się ciepłym przyjęciem. Zwieńczeniem wyprawy było kameralne spotkanie w stróżówce, podczas którego nie obyło bez śmiechu (AZ, sobota, 18.05.1901 r.).

 

Bójka w Dużym Ogrodzie Zabaw

W poniedziałek wieczorem w Dużym Ogrodzie Zabaw (niem. Gr. Lustgarten) bójka zgromadziła rzeszę gapiów. Gdy policjanci zbliżyli się do miejsca zdarzenia, jej uczestnicy rozdzielili się i szybko rozpłynęli w powietrzu. Na miejscu pozostała jedynie najbardziej pobita osoba. Dzięki niej udało się ustalić dane pozostałych uczestników bójki (AZ, sobota, 18.05.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • ... - firma Schmalfeldt und Reich -... Współwłaścicielem tej firmy był Paul Schmalfeldt, właściciel cegielni w Pęklewie (Panklau).
 • Rok 1901 przyniósł Cesarzowi Niemiec i Królowi Prus Wilhelmowi II dwie tragedie rodzinne. W styczniu 1901 roku zmarła jego "ukochana babcia" Królowa Wielkiej Brytanii Wiktoria, a w sierpniu tego roku jego matka Wiktoria Koburg, najstarsza córka brytyjskiej królowej. Po śmierci matki Cesarz zmartwiony i przerażony tymi wydarzeniami wysłał list do swego wuja teraz Króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII, gdzie napisał : "Bogu dzięki, że zdążyłem na czas, aby raz jeszcze zobaczyć swoją Babkę i aby być bliżej Ciebie i Cioć, tak aby pomóc Ci znieść skutki tego straszliwego ciosu. A teraz dotknął on Mej osoby, więc ból Mój jest jeszcze większy. (... ). Pocieszam się, że Babcia zostawiła Ci wspaniałe królestwo (... ). Oby zawsze rzucało ono swoje znaczenie na szalę pokoju i sprawiedliwości". List ten wysłał z Kadyn, kiedy również przebywał tam po pogrzebie matki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  GK Gray(2024-05-18)
 • @DK - /... wczesnym rankiem ze Starego Miasta (niem. Alter Markt) do Bażantarni... / - Stare Miasto - to niem. Altstadt, a niem. Alter Markt - to Stary Rynek.
 • Wszyscy Oni nie żyją, tyle pozostało po nich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Bez perspektyw .(2024-05-18)
 • Dawno temu... miała ruszyć budowa portu w Elblagu, powstrzymali ja podli nienawistni szkodnicy walczacy z polskim rzadem. harley i motorowka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  8
  Tęczowy Lucyfer(2024-05-18)
 • ... w Dużym Ogrodzie Zabaw... - to dzisiejszy zieleniec przy Placu Wolności, pomiędzy ulicami Rycerska - Giermków - Janowska.
Reklama