UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...17-latek zaginął bez śladu

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu...17-latek zaginął bez śladu
Fot. Elbląg

26 września zniknął bez śladu 17-letni chłopak uczący się w zawodzie kowala nazwiskiem Wunderlich zamieszkały przy Grobli Malborskiej 19a (niem. Marienburgerdamm). Młody mężczyzna przebywał na praktykach u mistrza kowalskiego Lau przy Ogrodzie Zabaw (niem. Lustgarten, dzisiejszy Plac Wolności). Bliscy chłopaka przypuszczają, że mógł on sobie odebrać życie - o tym pisała elbląska prasa w październiku 1914 roku.

Państwo dofinansowuje rodzinom podróż do rannych żołnierzy
       Krewni chorych i rannych żołnierzy przebywających w różnych placówkach leczniczych na terenie Niemiec będą mogli skorzystać z transportu drugiej, trzeciej i czwartej klasy za połowę ceny [...], by odwiedzić swoich bliskich rannych. Jako członków rodziny rozumie się rodziców, dzieci, rodzeństwo, małżonkę czy narzeczoną. Dwoje dzieci w wieku od ukończonego 4. roku życia do ukończonego 10. roku życia będą liczone jak jedna osoba. Dla każdego dziecka w tym przedziale wiekowym przysługuje połowa biletu już bez dodatkowej zniżki. Zniżki dotyczą podróży powyżej 50 km […] (ENN, niedziela, 04.10.1914 r.).

 

Nagrodzona za długoletnią pracę
       Wraz z zakończeniem okresu letniego nauczycielka przedmiotów technicznych panna Möhrke z tutejszej Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii przeszła w stan spoczynku. Panna Möhrke przepracowała w placówce 32 lata. Wyrażając uznanie dla jej długoletniej, pełnej sukcesów działalności minister przekazał nauczycielce obraz Jej Królewskiej Mości Cesarzowej (ENN, poniedziałek. 05.10.1914 r.).

 

Studenci z Gdańska odwiedzili Kadyny i Krynicę Morską
       W sobotę, 15 studentów chemii z Technicznej Szkoły Wyższej w Gdańsku pod przewodnictwem kierownika wydziału chemii prof. dr O. Ruffa, odwiedzili Królewską Cegielnię i fabrykę majoliki w Kadynach (niem. Cadinen). Bardzo szczegółowo zwiedzono przede wszystkim fabrykę majoliki pod przewodnictwem pana Röhringa. Po zwiedzaniu fabryki wyruszono do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg), skąd wieczorem część uczestników wycieczki wróciła do Gdańska, podczas gdy pozostali skuszeni pięknymi krajobrazami Krynicy, pozostali tam do niedzieli (ENN, poniedziałek, 29.06.1914 r.).

 

Koncert na cele wojenne
       W niedzielę, 11 października o godz. 20, Związek Młodych Kobiet z parafii Bożego Ciała pod kierownictwem organisty G. Schönsee organizuje w kościele Bożego Ciała koncert muzyki sakralnej z udziałem solistów. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na cele wojenne (ENN, poniedziałek, 05.10.1914 r.).

 

Kolejne dary od elblążan jutro wyjadą na front
       W jutrzejszą sobotę o godz. 13, dr Gottschalk po raz kolejny wyruszy z darami dla naszych żołnierzy na front. Proponujemy darczyńcom, by wszystkie dary pakowali w jednej paczce, owijali dary porządnym papierem, a następnie wiązali je sznurkiem i opatrywali paczkę napisem: jedna koszula, jedna para spodni, jedna para skarpet, jedna para wełnianych ogrzewaczy na przeguby oraz dołączali kartkę pocztową z adresem darczyńcy (to ostatnie jest zalecane, ponieważ żołnierze często życzą sobie, by przesłać darczyńcom podziękowania, a dołączona z adresem kartka ma to im ułatwić). Czekolady, cygara, papierosy, ciastka itp. w dużych ilościach będą pakowane w osobne paczki i nie należy ich pakować w paczkach z odzieżą. Jutrzejszy transport dotrze do oddziałów złożonych wyłącznie z synów zachodniopruskiej ziemi […] (ENN, piątek, 09.10.1914 r.).

 

Kolejni ranni przybywają do Elbląga
       W czwartek w południe przybył do Elbląga pociąg z rannymi z frontu wschodniego. Ranni trafią do tutejszych lazaretów. Ciężko ranni i ci, którzy nie mogą chodzić, zostali zabrani karetkami i innymi wozami do miejskiego szpitala i lazaretów. Wśród rannych znaleźli się tacy, których klatkę zdobił Srebrny Krzyż (ENN, piątek, 09.10.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Hm, najpierw wełniane ogrzewacze, cygara i czekulady, a potem do lazaretów. Ale z medalem!;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  wojenko, wojenko...(2021-10-09)
 • "Wyrażając uznanie dla jej długoletniej, pełnej sukcesów działalności minister przekazał nauczycielce obraz Jej Królewskiej Mości Cesarzowej (ENN, poniedziałek. 05.10.1914 r. )"- też uważam, że warto wrócić do tej pięknej, świeckiej tradycji. Wszystkim pannom nauczycielkom, które przepracują w placówce 32 lata z naszą młodzieżą, należy wręczać w ramach uznania portret cesarzowej. Chwilowo, z braku stosownej cesarzowej, może być portret mój:)I obowiązkowo na ścianę w salonie.
 • Jaka cenzura! xD
 • Czy nasze miasto przyłączy się do walki z pseudotrybunalem i z planowanym przez piSS wyjściem z Unii?
 • @Ciekawy - Miejmy nadzieję, że nie, bo ta "walka", to jest zwykłe bicie piany, pic na wodę, POlaryzacja POlskiej sceny POlitycznej i POdbijanie POlexitowego bębenka przez manipulanckich a spietranych neoliberałów, którym urywa się - tym razem na dobre - publiczne koryto. I oby jak najprędzej zbożne to dzieło się dokonało:)#dośćNeoliberalnegoHejtuiManipulacji, #propagandaStrachu, #libki, #tusk, #KOD, #NiszczNeoliberalizm, #TaxTheRich 🚩 Hashtagi: #POlaryzacja, #manipulacja, #PropagandaStrachu, #tusk
 • @Kot Prezesa - Ty masz zdecydowanie za dużo wolnego czasu Robcio.
 • @złoty zycbad - [Komentarz usunięty przez moderatora]
 • Czytając wpisy (nie mające nic wspólnego z komentarzem)pod tym czy innymi artykułami, widać gołym okiem, że wiodącą rolę w tym „dialogu” na publicznym forum, odgrywają debile, którzy nie mając nic sensownego do powiedzenia, a tylko nieodpartą potrzebę pisania czegokolwiek, nawzajem się nakręcają i opluwają wszystko i wszystkich, potęgując falę nienawiści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  zgubna rzeczy-wistość(2021-10-09)
 • @Ciekawy - To nie wiedziałem że tu są też takie oszołomy jak ty, koństytucja hehe, Nigdy
 • @Ciekawy - Psycho fan rudego folksdoicza, jesteś. ..
 • Krótko i na temat. Owa Wyższa Szkoła Techniczna w Gdańsku, to obecna Politechnika Gdańska, powołana w 1899 roku, a która swoją działalność zainaugurowała 6.10.1904 roku jako Koniglische Technische Hochschule zu Danzig – Królewska Wyższa Szkoła Techniczna w Gdańsku. To m. in. elbląski przemysłowiec inż. Franz Komnick, z okazji 65 urodzin, w 1922 roku otrzymał zaszczytny tytuł doktora honoris causa tejże uczelni.
 • Skończyć z dojczyzacją Rzeczpospolitej.
Reklama