UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Czerwony Krzyż otrzymał kubański podarunek

 Elbląg, Loeser & Wolff, siedziba w Berlinie
Loeser & Wolff, siedziba w Berlinie

Firma Rodrigez Menendez Ca. Havana przekazała 100 000 hawańskich papierosów firmie Loeser & Wolff do podziału dla Czerwonego Krzyża lub dla walczących na polu walki żołnierzy. Ten wspaniały podarunek zostanie przez wszystkich obdarowanych przyjęty z ogromną wdzięcznością, ponieważ jest dowodem na to, że również w neutralnych krajach bohaterska dzielność naszych żołnierzy jest niezwykle ceniona - o tym pisała elbląska prasa w 1915 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

Wkrótce powstanie nowy plac sportowy

Na piątkowym spotkaniu radni miejscy będą zajmować się kwestią budowy placu sportowego dla młodzieży na terenie należącym do administracji finansowej wspólnoty miejskiej. Jest to cały obszar obejmujący ulice Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße), Krakusa (niem. Brauereistraße) i nową ulicę Poprzeczną (niem. Querstraße). Nowy plac sportowy powinien przede wszystkim służyć celom młodzieży. O tym, jak wielkie znaczenie dla państwa ma rozwój młodzieży, świadczy fakt, że minister ds. oświaty i rozwoju przeznaczył miejskiemu Związkowi ds. Rozwoju Młodzieży na budowę placu, kwotę 10 000 marek tak, że według rozpisanego kosztorysu miasto potrzebuje obecnie jedynie 2500 marek na zrealizowanie projektu. Plac zostanie wyrównany i obsadzony zielenią. […] Ze względu na duże obłożenie placu sportowego przy dworcu nowy plac będzie użytkowany przez Szkołę Schichaua (Schichauschule), Szkołę św. Elżbiety (niem. Elisabethschule) i Szkołę św. Mikołaja (niem. Nikolaischule) (ENN, wtorek, 09.02.1915 r.).

 

Święto fundacyjne Ewangelickiego Związku Mężczyzn i Młodzieży

Ewangelicki Związek Mężczyzn i Młodzieży obchodził w niedzielę swoje 49. święto fundacyjne. Na uroczystym nabożeństwie w kościele Najświętszej Marii Panny zabrali się nie tylko członkowie świętującego związku lecz także trzy inne związki męskie z naszego miasta, które dotarły do kościoła w pochodzie złożonym z flag związkowych. […] Z rocznego sprawozdania związku wynika, że 28 członków związku zaraz po mobilizacji zostało powołanych na pole walki. Jeden z nich, Hans Obersteller został odznaczony Żelaznym Krzyżem, podczas gdy wielu innych zostało rannych na froncie. 14 młodocianych członków bierze obecnie udział w ćwiczeniach militarnych. […] (ENN, wtorek, 09.02.1915 r.).

 

Mniej chorych zwierząt na pryszczycę

Coraz bardziej spada liczba bydła w naszej prowincji zakażonego pryszczycą. Według danych przeprowadzonych 31 stycznia w rejencji gdańskiej wynika, że: w okręgu elbląskim zarażone są trzy zwierzęta z trzech gmin, cztery zwierzęta z czterech gminach okręgu malborskiego, cztery zwierzęta z trzech gmin w powiecie Gdańskie Niziny (niem. Danziger Niederung), jedno zwierzę w okręgu tczewskim, osiem zwierząt w ośmiu gminach okręgu starogardzkiego […] (ENN, środa, 10.02.1915 r.).

 

Żelazny Krzyż dla kobiet uczestniczących w działaniach wojennych

Jak podaje „Nowy polityczny korespondent” (niem. Neue politische Correspondenz) Żelazny Krzyż drugiej klasy [...] przyznano 38 uczestniczkom działań wojennych, które odznaczyły się odwagą pielęgnując naszych rannych żołnierzy na polu walki (ENN, piątek, 12.02.1915 r.).

 

27. wieczorek muzyczny zorganizowany przez Czerwony Krzyż

Podczas koncertu, który odbędzie się w sobotę, 13 lutego, wystąpi solistka pani Gertruda Bender-Stoboy (sopran), której mąż pan Hauptmann Bender przebywa obecnie na froncie. Śpiewaczka wybrała pieśni Beethovena, Hillera i Schuberta. Z kolei pan Kurt Groll zaśpiewa hymn W. Baussnerna, pieśń podróżną A. Beckera oraz arie Haendla. Chór poza pieśniami wojennymi wykona „Z naszym Panem wszystko się zaczyna” (niem. Mit dem Herrn fang alles an). Dla wojskowych, jak zawsze, wstęp wolny (ENN, piątek, 12.02.1915 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama