UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... odbył się koncert na cele charytatywne

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... odbył się koncert na cele charytatywne

Po raz kolejny zwracamy Państwa uwagę na koncert, który odbędzie się 3 grudnia w auli Wyższej Szkoły dla Dziewcząt na cele parafialnego punktu opieki przy kościele Najświętszej Marii Panny. Jak udało nam się dowiedzieć, program koncertu jest bardzo bogaty. Poznamy kilka cenionych talentów. Swoją obecność zapowiedział również pewien tutejszy chór żeński. Możemy więc mieć nadzieję, że wieczór będzie całkiem przyjemny (AZ, piątek, 01.12.1893 r.).

Co nowego w teatrze?

Najbardziej zabawna operetka Johanna Straussa pt. "Baron cygański" po raz drugi zostanie zaprezentowana na naszej scenie. W przygotowaniu jest także nowość – komedia "Dzieci ekscelencji", która odniosła wielki sukces w "niemieckim teatrze" w Berlinie (AZ, piątek, 01.12.1893 r.).

 

Nadchodzi okres wysyłkowy

Z okazji zbliżającego się okresu wysyłkowego w okresie Bożego Narodzenia Niemiecka Poczta zwraca uwagę na następujące kwestie: opakowanie paczek musi być mocne i stabilne. Słabe pudełka, opakowania od cygar i tym podobne nie nadają się do transportu [...]. Paczki powinny posiadać dokładny, wyraźny opis, by nawet w razie braku adresu mogły trafić w odpowiednie miejsce. [...] Paczek nie można rzucać, kopać, nie mogą też spaść na ziemię, a powinny być przekazywane z ręki do ręki i ostrożnie kładzione (AZ, sobota, 02.12.1893 r.).

 

W mieście "grasuje" umysłowo chora kobieta

Od dłuższego czasu po ulicach naszego miasta "wałęsa się" starsza kobieta, która rzekomo pomieszkuje w stodole przy ulicy Brandenburskiej (niem. Branderburgerstrasse, dziś rejony skweru Sprawy Elbląskiej) i jest umysłowo chora. Kobieta zaczepia bez przerwy pieszych podczas ich rutynowych spacerów. Wrzeszczy na nich, pokazuje niestosowne gesty a nawet atakuje ich. W ostatnim czasie pobiła kijem przechodzącego obok spokojnie chłopca. Podczas dzisiejszej zawei śnieżnej zerwała z głowy czapkę pewnej znajdującej się w drodze do szkoły dziewczynce. Było to przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse). Mamy nadzieję, że uda się zaradzić temu fatalnemu stanowi rzeczy (AZ, niedziela, 03.12.1893 r.).

 

Coraz bliżej święta

Ze wszystkimi marzeniami i nadziejami, które w większości muszą zostać niespełnione. Urzędnik zarabia wszakże względnie, jednak jego zarobki często są tak niskie, że, szczególnie jak ma się liczną rodzinę, wystarczają jedynie na pokrycie najważniejszych potrzeb, co zmusza do podjęcia dodatkowych zajęć. Niektórzy mają takie możliwości poprzez branie nadgodzin, jak na przykład nauczyciele, którzy udzielają dodatkowych lekcji. Nauczyciele a także inni urzędnicy mają nadzieję, że urzędy wypłacą im honoraria za te godziny jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Jest to prośba, której my ze względu na zbliżające się święta, możemy się tylko przychylić (AZ, wtorek, 05.12.1893 r.).

 

Przedświąteczny ewangelicki wieczór dla rodzin

Osoby prowadzące nabożeństwo dla dzieci w szkółce niedzielnej przy kościele Trzech Króli zorganizowały w niedzielę w salach Domu Rzemiosła ewangelicki wieczór dla rodzin. Wieczór rozpoczął się od odśpiewania kolędy [...]. Gości, przedstawicieli różnych stanów powitał serdecznie pastor Rahn i przekazał, że dochód z wieczoru zostanie przeznaczony na prezenty bożonarodzeniowe dla uczestników nabożeństw dla dzieci. Następnie wygłosił przemówienie na temat rozwoju szkolnictwa niedzielnego. Rozwinął się też trochę krótko na temat historii i znaczenia szkoły niedzielnej. [...] Kolejnym punktem programu był festiwal dziecięcy pt. "Święta zimowe" Karla Halliga składający się z pieśni i deklamacji dzieci ze szkółki i ich nauczycieli. Wielkimi oklaskami nagrodzono scenkę z udziałem pomocnika świętego Mikołaja, Knechta Ruprechta, który z pękatego worka wyciągał dużą ilość jabłek i orzechów i rozdawał je grzecznym dzieciom. Końcową sceną sztuki było obdarowanie rodziny prezentami [...] (AZ, wtorek, 05.12.1893 r.).

tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama