UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... planowano budowę pomnika cesarza

 Elbląg, Pomnik cesarza w głębi, za przystankiem tramwajowym.
Pomnik cesarza w głębi, za przystankiem tramwajowym.

Dzisiaj przed południem zebrał się komitet pod przewodnictwem nadburmistrza Elditta w sprawie powstania w naszym mieście pomnika Cesarza Wilhelma I. Zebrani mieli zdecydować pomiędzy projektem pomnika profesora Haverkampa z Berlina i rzeźbiarza Splitha z Charlottenbura (który pochodzi z Elbląga). Komitet zdecydował jednogłośnie o wyborze projektu znanego profesora Haverkampa - o tym pisała elbląska prasa w kwietniu 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

[…] Kwestia postawienia pomnika na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz, dzisiejszy plac Słowiański) nie została jeszcze do końca rozstrzygnięta. Decyzja zapadnie dopiero po przybyciu profesora Haverkampa do Elbląga i po konsultacji z nim. […] Fundusz na cele pomnika opiewa na sumę 35 tys. marek. Projekt pomnika autorstwa Haverkampa będzie kosztować 30 tys. marek. Reszta zostanie przeznaczona na dekoracje zieleni wokół pomnika oraz na uroczystości związane z jego odsłonięciem (AZ, wtorek, 26.04.1904 r.).

 

Co nowego w Powszechnym Związku ds. Wiedzy i Rozwoju?

W poniedziałek, 25 kwietnia w siedzibie Powszechnego Związku ds. Wiedzy i Rozwoju wykład pt. “O nowym szpitalu” wygłosi miejski mistrz ds. budownictwa Pillarz. Z kolei 30 kwietnia wieczorem o godz. 20.30 w hotelu Stadt Elbing związek organizuje festyn rodzinny (AZ, sobota, 23.04.1904 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

25 stycznia czeladnik szewski Ferdynand Neumann z Elbląga obraził dotkliwie na ulicy używając brzydkich sformułowań policjanta Stolze. Na swoje usprawiedliwienie tłumaczył się tym, że był tego dnia kompletnie pijany. Wnioskowano o karę trzech tygodni więzienia. Mężczyzna otrzymał ostatecznie do wyboru karę pieniężną w kwocie 35 marek lub 7 dni więzienia. […]. Z powodu uszkodzenia ciała sądzono także kupca Adolfa Kuhna z Elbląga. Mężczyzna zaczął okładać handlarza Ferdynanda Thala laską po plecach i po głowie, ponieważ ten bił swojego psa. Wymierzono mu karę pieniężną w kwocie 10 marek i skonfiskowano laskę (AZ, sobota, 23.04.1904 r.).

 

Co nowego w teatrze miejskim?

Na wielokrotne życzenie widzów w niedzielę w miejskim teatrze zostanie wystawiona jedyny raz interesująca opera Ryszarda Wagnera pt. “Latający Holender”. Holedra zagra Robert Mirtsch, Dalanda, pan Reichenberg, Ericha pan Haberfelder, a sternika pan Ziegler. Dyrekcja teatru chce zwrócić szczególną uwagę na choreografię i wystrój z okazji wystawienia sztuki. W poniedziałek nasz teatr będzie gościł panią dyrektor Ilse Spendermann, która wystąpi w operze Verdiego pt. “Dama kameliowa”. Od poniedziałku 25 kwietnia występy będą rozpoczynać się dopiero o godz. 20. W ten sposób teatr chce umożliwić osobom pracującym do 18:30 udział w występach teatralnych (AZ, niedziela, 24.04.1904r.).

 

Właściciel hotelu du Berlin ukarany

Z powodu naruszenia ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej na ławie oskarżonych zasiadł właściciel hotelu du Berlin, Paul Krüger. Krüger nie udzielał przerw w pracy młodocianym kelnerom poniżej 16 roku życia przebywającym u niego na praktykach, nie chciał wystawić im również sprawozdania z prowadzonej pracy, ani też zawrzeć z nimi umowy praktykanckiej. Sąd wymierzył mu karę pieniężną w kwocie 40 marek (AZ, środa, 27.04.1904 r.).

 

Zmarła nagłą śmiercią

W sobotę zmarła nagle handlarka śledziami T. zamieszkała przy Wewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Innrerer Marienburgerdamm, dzisiejsza Malborska). Pani T., dość silna kobieta, jeszcze tego samego dnia, wykonywała swoje codzienne obowiązki. Zaraz po przyjściu do swojego mieszkania, dostała nagłego udaru, po czym zmarła (AZ, wtorek, 26.04.1904 r.).

 

Kara za pobicie żony

Czeladnik ślusarski Adolf Teubler z Elbląga miał 21 lutego tego roku na ulicy znęcać się nad swoją żoną. Mężczyzna został skazany za niebezpieczne uszkodzenie ciała na dwa miesiące więzienia, z czego dwa tygodnie aresztu zostały mu zaliczone na poczet kary (AZ, środa, 27.04.1904 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Z placu słowiańskiego tramwaje rozjeżdżały się w 2 kierunkach (w kierunku tysiąclecia i robotniczej). Brakuje rozbudowanej sieci tramwajowej w Elblągu. Dramat, co Nam zrobił Olsztyn. Dziś Elbląg zapuszczony jest na kilka miliardów złotych. Miliardów, które popłynęły do Olsztyna.
 • ... kolejny pisowiec pokazał jakie katolickie wartości wyznaje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  9
  Pisobydlaki tfu(2022-04-30)
 • Z Placu Słowiańskiego tramwaje jechały w trzy strony: na 1 Mają, w Kowalską na Stare Miasto i w Pocztowa. W centrum zlikwidowano tory na starówce - na Kowalskiej, Starym Rynku i Studziennej oraz za Bramą Targową na Stoczniowej. Rycerską tramwaje nigdy nie jeździły.
 • Olsztyn nic nam złego nie zrobił. My sami tak się rządzimy. Początkowo dzięki przynależności do biedniejszego regionu dostawaliśmy większe subwencje i fundusze. Niestety, słabo to wykorzystaliśmy. Duże firmy wycofały się z miasta, a dla następców nie stworzono dobrej atmosfery
 • Rycerska tramwaje nie jeżdżą w Elblągu? Proszę się zaznajomić z mapą ulic. Od placu słowiańskiego do Armii Krajowej biegnie ulica Ryceraka na której jeżdżą tramwaje po dziś dzień.
 • Sprawa pomnika cesarskiego jest świetną ilustracją upadku Elbląga. Mamy 1904 rok, władze miasta zamawiają statuę u wybitnego artysty, całopostaciowy pomnik na porządnym cokole staje w przemyślanym urbanistycznie miejscu - całość budzi respekt. A teraz jest rok 2021 - władze zamawiają głowę - nie wiadomo czyjego autorstwa (do mnie się nie przebiło co to za artysta), stawiają to na podestach niewiele lepszych od nagrobków stawianych za zasiłek z ZUSU, granitowe domino umieszczają między parkingiem, wychodkiem dla psów (trawnika przy parkingu) a trasą przelotową przez miasto. Rozumiem że Piłsudski jako dyktator może nie przypadł do gustu włodarzą, cesarz demokratą też nie był a pomnik miał przyzwoity. Rzut okiem na takie symbole i wiadomo w jakim się jest mieście. Tylko nie piszcie, że reszta wodza jest w Olsztynie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Sławojka(2022-04-30)
 • Proszę nie ufać bezkrytycznie mapom Google
 • można by było zostawić stojący po lewej pawilonik sprzedaży biletów, zrobić tam wystawkę, jak wyglądał ongiś Plac Słowiański. To jednak nie do przyjęcia w Mieście Likwidacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  Szkoda!(2022-04-30)
 • W 1943 roku pomnik ten został na polecenie władz III Rzeszy zlikwidowany, a materiał z niego wykorzystano do produkcji zbrojeniowej. Podobny los spotkał pomnik żołnierza upamiętniającego bohaterów I wojny światowej. Po 1945 roku z tego pomnika został tylko murowany cokół, częściowo zniszczony w czasie walk o Elbląg.
 • Wiecej takich artykulow i ciekawostek z tamtych lat oraz zdjec pokazujacych jakim pieknym miastem byl Elblag.
 • @Bundes. - To byl pomnik aniola smierci i zolnierza, ale upamietniajacy poleglych w wojnie francusko-pruskiej 1870-71.
 • Za NIemca Elbląg był ładniejszy. Teraz to architektoniczna katastrofa. Wieżowiec, obok niska zabudowa, itp. Dodatkowo dzisiejsze urzędasy wyprzedają zielone tereny.
Reklama