UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Remontowano ulicę Truso

 Elbląg, Trusoschule, czyli budynek dzisiejszej SP 4, przed wojną
Trusoschule, czyli budynek dzisiejszej SP 4, przed wojną

Przy ulicy Truso (niem. Trusostrasse, dzisiejsza Mickiewicza) u zbiegu z ulicą Hindenburga (niem. Hindenburgstrasse, dzisiejsza Bema) trwają prace drogowe. Z powodu przymusowego wstrzymania prac w wyniku trwającej zimy ten odcinek ulicy był szczególnie uciążliwy dla ruchu pieszych ze swiomi prowizorycznymi chodnikami i leżącą stertą materiałów budowlanych. Z tym większą radością spotka się wiadomość odnośnie naprawy ulicy w tym miejscu [...] - pisała gazeta „Elbinger Tageblatt” 24 marca 1928 r.

Szkolenia w Miejskiej Szkole Zawodowej

Szkolenie obejmuje wszystkich kończących szkołę w kwietniu lub wcześniej uczniów płci męskiej, także bezrobotnych poniżej 18. roku życia. Odbędzie się ono 2 kwietnia w budynku szkolnym przy Grobli Św. Jerzego (niem. Georgendamm). Rodzice i pracodawcy są zobowiązani, wysłać i zezwolić na udział w kursie wszystkim uprawnionym do jego odbycia (ET, sobota, 31.03.1928 r.).

 

Skrzypek Uthan kończy 80 lat

5 kwietnia znany na całym świecie artysta C.H.Unthan wkrótce skończy 80 lat. Urodzony w małej wschodniopruskiej wiosce bez rąk już jako mały chłopiec musiał sobie radzić sam. Gdy ojciec dał mu w prezencie skrzypce, chłopiec nauczył się na nich grać nogami. Siłą woli, mimo że nie miał kto go tego nauczyć. Wykształcił się najpierw w Królewcu (niem. Königsberg), następnie w Lipckim Konserwatorium, gdzie uczył się na skrzypka, a wieku 19 lat dał swój pierwszy koncert. Wielkie teatry biły się o tak wielki fenomen: przez 50 lat Unthan występował w czterech zakątkach świata. [...] Wraz z wybuchem wojny 66-letni wówczas Unthan zaoferował swoją gotowość do pomocy: jeździł od szpitala do szpitala, by pokazywać chromym, jak można bez rąk wykonywać każdą fizyczną pracę. [...] W wyniku wojny i inflacji Unthan stracił swój z tak wielkim mozołem zdobyty majątek tak, że dziś pozostał bez środków do życia i mimo wielkich starań nie udaje mu się utrzymać siebie i żony (ET, piątek, 30.03.1928 r.).

 

Pożar w Resursie Mieszczańskiej i urzędzie pocztowym

W niedzielę o godz. 19 straż pożarna została wezwana do Resursy Mieszczańskiej. Znajdujący się przy wejściu do części restauracyjnej żelazny piec prawdopodobnie przegrzał się, co spowodowało, że zajęła się belka. Ogień został całe szczęście w porę zauważony, więc mógł zostać szybko ugaszony. Nie doszło do większych szkód. Z kolei w najbliższym sąsiedztwie, mianowicie w budynku pocztowym, dziś przed południem wybuchł pożar w piwnicy [...], który również w porę został ugaszony, tak że nie powstały żadne szkody (ET, poniedziałek, 26.03.1928 r.).

 

Niebezpieczny upadek z chodnika

Panna Magdalena Preuß, zamieszkała przy ulicy Zahlera 13 (niem. dzisiejsza ulica Związku Jaszczurczego), poślizgnęła się na chodniku przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Romualda Traugutta) i złamała nogę (ET, piątek, 30.03.1928 r.).

 

Wypadł z trzeciego piętra

Elektryk Otto Laski zamieszkały przy ulicy Wałowej (niem. Neustädtische Wallstraße), który był zatrudniony przy budowie budynku przy ulicy Grochowskiej (niem. Grubenhagen), po tym jak inni pracownicy oddalili się z miejsca pracy, on miał jeszcze tam coś do zrobienia. Mężczyzna spadł z nie mniejszej wysokości jak trzy piętra i leżał tam ciężko ranny, bez żadnej pomocy. Przechodzący obok przechodnie usłyszeli krzyki nieszczęśnika i sprowadzili na miejsce karetkę, która zawiozła poszkodowanego do szpitala (ET, piątek, 30.03.1928 r.).

 

Spadło na niego drzewo, jest ciężko ranny

Wczoraj robotnik Herrmann Lange z Dębicy (niem. Dambitzen) podczas rąbania drzew w lesie został przygnieciony przez wcześniej złamane drzewo. Z ciężkimi obrażeniami zosał przewieziony do szpitala (ET, piątek, 30.03.1928 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A póżniej Szkoła Podstawowa nr. 4 miedzy Bogiem, a Partią. .. (kościół św. Jerzego i Komitet Powiatowy PZPR). .. Fajni ludzie się tam uczyli, ale byli także i nie fajni. .. .nie będę zawstydzał, bo i tak się nie zawstydzą bezwstydnicy!
 • Dawno temu w niemczech
 • @klmn - Niefajni razem
 • Powinno być też w Niemczech, a tak jak napisano to naprawdę musiało być bardzo, bardzo, bardzo dawno czyli nigdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  8
  Loggog.(2021-03-27)
 • Ha, moja dawna szkoła. .. ..
 • następnie w Lipckim Konserwatorium. .. .. jakim? Lipsk czy Lipck - chyba że Leipzig
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  łolaboga(2021-03-27)
 • .. .znany na całym świecie artysta C. H. Unthan wkrótce skończy 80 lat. Urodzony w małej wschodniopruskiej wiosce bez rąk już jako mały chłopiec musiał sobie radzić sam. .. .- Carl Herrmann Unthan urodził się jako syn nauczyciela w dniu 5 kwietnia roku 1848 we wsi Sommerfeld - dzisiejszy Ząbrowiec w Gminie Godkowo. Gry na skrzypcach uczył się między innymi u Friedricha Davida w Lipsku (Leipzig). - Zmarł w roku 1929 w Berlinie.
 • Tłumaczka znów dała popis swych umiejętności. .. ech, szkoda słów. .. "Elektryk Otto Laski zamieszkały przy ulicy Wałowej (niem. Neustädtische Wallstraße)"- oczywiście chodzi o dzisiejszą ul. Hetmańską, a nie staromiejską Wałową (niem. Altstädtische Wallstrasse). Nagminnie kłaniają się braki tłumaczki w elementarnej topografii i historii miasta. Chyba najwyższy czas, by nawiązać współpracę z kimś kompetentnym!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  RodemzElbląga(2021-03-27)
 • Kiedyś Elbląg miał piękne budynki stare miasto a dziś smutno brak życia i chcą robić eksperymenty zresztą wątpliwej urody. Smutne że ktoś dopuściłby do tego. braku gustu. bleee
 • Nie podoba się historia miasta to jedź do Katowic lub Kartuz tam zawsze tylko Polacy mieszkali. kto uczył historii. zobacz mapę przedwojennej Polski. Bo chyba nie wiecie.
 • Nie ważne kto tu kiedyś żył. historia dla Polski była zawsze tragiczna. Wazne kto teraz żyje i kto rządzi i dba. jaki samorząd takie bogactwo Miasta.
 • Mam tę skazę, bo ortografia nie jest moja dobra stroną. Fajne iż ktoś może wskazać błędy. Dziękuje.
Reklama