UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Samolotem w Karkonosze

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... Samolotem w Karkonosze

Niedawno uruchomiono połączenie z Elbląga w Karkonosze (niem. Riesengebirge) i na Śląsk (niem. Schlesien). Samolot statruje o godz. 9.35 w Elblągu i po drodze zatrzymuje się w Gdańsku (niem. Danzig) (godz. 10.20), w Słupsku (niem. Stolp) (godz. 11.25), Szczecinie (niem. Stettin) (godz.13), Wrocławiu (niem. Breslau) (godz. 16.05), a następnie przybędzie do Jeleniej Góry (niem. Hirschberg) o godz. 17.45. Stamtąd można udać się na Śląsk. Samolot wyrusza z Jeleniej Góry, zatrzymując się w Nysie (niem. Neisse) o godz. 19.05, a następnie w Gliwicach (niem. Gleiwitz) o godz. 20 – pisała elbląska prasa w czerwcu 1929 roku.

Wznowiono kursy tramwajową linią nr 3

Tramwaje linii nr 3, które od przedwczorajszego popołudnia dojeżdżały do ulicy Studziennej (niem. Wilhelmstrasse), od dzisiejszego ranka znów kursują do Dampferanlagestelle przy rzece Elbląg. Przerwanie komunikacji na trasie Stary Rynek (niem. Alter Markt) - Dampfanlagestelle było spowodowane zerwaniem sieci linii elektroenergetycznej. Wczorajszej nocy sieć wysokiego napięcia przy ulicy Studziennej, która wymagała już naprawy, została odnowiona (ET, środa, 12.06.1929 r.).

 

Dyplom za dlugoletnią służbę

Izba Przemyslowa i Handlowa w Elblągu wręczyla dyplom uznania za wierną długoletnią służbę dozorcy Karlowi Brauerowi, który przepracował 18 lat w firmie C. und Horst Boehmer, prowadzacej prywatną aptekę ratuszową (ET, środa, 12.06.1929 r.).

 

Cenne znalezisko

Dwóch tolkmickich badaczy dokonało niedawno interesującego odkrycia. Na terenie młyna w pobliżu starego zamku znaleźli oni ząb mamuci wielkości 15 cm. Ząb, który jest ważnym prehistorycznym znaleziskiem, został przekazany prof. Ehrlichowi na użytek elbląskiego muzeum (ET, piątek, 14.06.1929 r.).

 

Johann Strauss przyjedzie do Elbląga

62-letni artysta ze swoim chórem został przyjęty w Anglii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii nie tylko wiwatami a wręcz z wielkim entuzajzmem. Obecnie podróżuje po Niemczech. Do Elbląga przybędzie 8 lipca (ET, sobota, 15.06.1929 r.).


       Zderzenie na ulicy Stary Rynek

W sobotę po południu na ulicy Stary Rynek (niem. Alter Markt) auto osobowe najechało na rowerzystę. W wyniku wypadku zostało uszkodzone koło od roweru i ubranie rowerzysty. Winę w wypadku ponosi kierowca auta, ponieważ jechał po lewej stronie jezdni. Usprawiedliwiał się jednak, że musiał jechać tą stroną ulicy, ponieważ chciał uniknaąć wypadku, albowiem rowerzysta wjechał mu pod koła na ulicy Stary Rynek (ET, poniedziałek, 10.06.1929 r.).


       Nieszczęśliwy upadek

Wczoraj wieczorem przy ulicy Nitschmanna doszło do nieszczęśliwego wypadku. Sparaliżowana Frida Freitag zamieszkała przy Trettinkenhof upadła przed domem Powszechnej Lokalnej Kasy Chorych. Z urazami głowy przewieziono ją autem medycznym do szpitala (ET, poniedziałek, 10.06.1929 r.).

 

Trudny los samotnej matki

Z powodu zaniedbania obowiązku utrzymania dziecka decyzją rejonowego sądu karnego służąca Erna S. została skazana na dwa dni więzienia. Ojciec jej urodzonego 25.06.1928 roku dziecka nie jest jeszcze znany i do zakończenia procesu alimentacyjnego matka zobligowana jest do utrzymania dziecka. Matka jednak nie wywiązała się ze swojego obowiązku, dlatego też dzieckiem zainteresowała się placówka opiekuńcza. Ponieważ oskarżona nie zastosowała się do ponownego napomnienia, by ze swej pensji przeznaczać 3 marki na dziecko, placówka opiekuńcza złożyła wobec kobiety wniosek o wszczęcie postępowania karnego. Oskarżona odwołała się od decyzji sądu, uzasadniając, że nie nie mogła płacić na dziecko. Sąd jednak [...] pozostał przy swojej decyzji, pozostawił jednak w gestii kobiety złożenie wniosku o zawieszenie kary (ET, sobota, 15.06.1929 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No proszę, - widać, ze u niemiaszkow jeszcze lepsze "apsztyfikanty", jak u nas 'a mòwią, że niby taki u nich ornung, no i że Johann Strauss był prawie sto lat temu, to ciekawe- to misto ma duszę i swoją bogatą historię
 • A dziś do Elbląga nawet pendolino nie dojeżdża i jest to jedyne 100 tys miasto, które nie będzie miało bezpośredniego połączenia kolejowego z CPK. Elbląg to szczurzą nora. Tak to miasto zapuścili mieszkańcy swoimi wyborami przy utnie wyborczej.
 • Mieli rozmach z tymi samolotami. Dzisiejsze władze do pięt nie dorastają. Aż szkoda że Niemcy przegrali wojnę
 • Ciekawe gdzie obecnie znajduje się ten znaleziony ząb mamuci
 • Dokładnie tak jest. Zawsze powtarzam że trzeba skończyć z władzą lewacko-liberalnych klik w ratuszu i wybrać ludzi mądrych i uczciwych, takich z wizją którzy sprawia że to miasto wreszcie wróci do dawnej świetności. Ale skoro z uporem maniaka odrzuca się znakomitych kandydatów to mamy potem to co mamy.
 • @TeofilSkorupa - @TeofilSkorupa skoro trzeba skończyć z władzą lewactwa to PiS/KO/PSL/Lewica musza zniknąć z sejmu. Jedyne postulaty wolnościowej ekonomii głosi Konfederacja.
 • Wolnościowa ekonomia to dobra rzecz ale ja obawiam się drożyzny po wejściu do strefy rubla. ..
 • Na zdjęciu pierwsze małe kameralne elbląskie lotnisko Flugplatz Schilingbrucke-Wansau (Schilingbrucke – dawna nazwa mostu na Fiszewce przy wyjeździe z Elbląga w kierunku Malborka, a Wansau – to dawna nazwa Zawodzia), które znajdowało się pomiędzy obecną ul. Warszawską – obwodnicą Warszawa-Gdańsk oraz ul. Żuławską. Lotnisko to zostało uroczyście otwarte i poświęcone 9.11.1913 roku i funkcjonowało do 1924 roku, gdzie wielokrotnie gościły powszechne w tamtych latach sterowce. Natomiast ów samolot w Karkonosze startował już z powstałego w 1915 roku cywilnego lotniska Flugplatz Eichwalde – Dąbki (dawna nazwa obecnej dzielnicy Dębowa), które po rozbudowie w 1935 roku zostało przekształcone w lotnisko wojskowe Luftwaffe, obecne lotnisko Aeroklubu Elbląskiego. Już pod koniec lat 20-tych XX wieku z Elbląga można było regularnie polecieć samolotem pasażerskim m. in. do Berlina, Gdańska, Słupska, Szczecina, Olsztyna, Królewca, Tylży, Kłajpedy, Rygi, Smoleńska oraz Moskwy, a pasażerowie na lotnisko byli dowożeni samochodem Magistratu.
 • Za Niemca Elbling to było prawdziwe miasto bo po 1945 r to parodia miasta nie mówiąc już o latach po upadku komunizmu !!!!! Od wielu wielu lat z miasta z możliwościami zrobiono mieścininę zabitą dechami z bandą darmozjadów zwaną władzami miasta !!!!
 • @TeofilSkorupa - W tym mieście nie ma już mądrych i chętnych kandydować. .. mieszanka złodzieji i cwaniaków, którzy się już nachapali ale mają jeszcze tępe dzieci, którym trzeba pomóc znaleźć jakąś pracę a te dzieci zrobią następne tępe dzieci i tak w Elblągu będzie zawsze. .. prawda czy nie ? Chętnie wpisał bym nazwiska ale wtedy usunął ten wpis
 • No takie są elblongi. Wybierają władze komuszo lewacka z 50 letnimi ukladzikami tej całej kliki i miasto umiera zero perspektyw. Ale coś im powiedz lub napisz to cię zagryzie ten wredny naród.
 • @Gość 45 - Zgadzam się z tobą ale kto jak nie my wybieramy te nieudolnie władze które niszczą Elbląg czasami udając że coś w nim robią. A prawda jest taka że ciągną nas w dół chcąc zrobić z nas małe prowincjonalne miasteczko stawiając na każdym rogu kościół biedronke i Borysa
Reklama