UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ukarano kobietę za obrazę policjanta

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... ukarano kobietę za obrazę policjanta

Z powodu obrazy sierżanta, funkcjonariusza policji nazwiskiem Daut, oskarżona została żona robotnika z Elbląga Anne Griese. 30 września ubiegłego roku Daut otrzymał polecenie aresztowania oskarżonej, ponieważ ta dopuściła się uszkodzenia ciała - o tym pisała elbląska prasa w lipcu 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Daut udał się do domu Anny Griese i zaczął nawoływać z ulicy, by ta poszła z nim. Kobieta jednak zaczęła się opierać tej prośbie i obraziła urzędnika państwowego w grubiański sposób, posądzając go o to, że jest w stanie upojenia alkoholowego. Świadkowie zdarzenia potwierdzili, że nie była to prawda. Oskarżyciel żądał sześciu miesięcy więzienia. Sąd wydał jednak stosunkowo łagodną karę 10 dni więzienia (AZ, sobota, 16.07.1904 r.).

 

Jak cesarska rodzina wypoczywa w Kadynach?

Cesarzowa udała się wczoraj po południu z dwójką swoich dzieci na wyprawę do Lisiej Góry (niem. Fuchsberg). Dziś przed południem rodzina cesarska wybrała się do kadyńskiego portu. Wróciła jednak szybko, ponieważ zrobiło się pochmurno. Hrabina Rantzau, która towarzyszyła Cesarzowej w podróży do Kadyn (niem. Cadinen), wróciła dziś do domu (AZ, sobota, 09.07.1904 r.).

 

Utonął siedmioletni chłopiec

W sobotę w stawie z karpiami przy Winnicy (niem. Weingarten) podczas kąpieli utonął siedmioletni syn handlarza korkami Wilhelma z ulicy Kwiatowej (niem. Blumenstraße). Wczoraj przed południem znaleziono ciało, a po południu ojciec zmarłego chłopca próbował powiesić się w swoim mieszkaniu. Zamiar ten w porę został zauważony przez sąsiadów, którzy odcięli nieszczęśnika. W podziękowaniu za uratowanie życia mężczyzna... pobił swoich wybawców (AZ, wtorek, 12.07.1904 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Robotnik Josef Kienast z Tolkmicka (niem. Tolkemit) miał 26 kwietnia w Pęklewie (niem. Panklau) napaść na robotnika Kunza i potraktować go sztachetą. Oskarżony jednak stwierdził, że nie jest to prawda. Zebrane dowody potwierdziły jednak, że nikt inny jak tylko Kienast mógł popełnić ten czyn, mimo że Kunz nie mógł rozpoznać sprawcy ze względu na panujące ciemności. Oskarżony otrzymał więc karę, uwzględniając środki łagodzące, 30 marek grzywny lub sześciu dni więzienia (AZ, środa, 13.07.1904 r.).

 

Cesarzowa wybrała się do Krynicy Morskiej

We wczorajsze popołudnie Cesarzowa po raz pierwszy towarzyszyła swoim dzieciom do kurortu Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Na plaży wypito herbatę i późnym popołudniem udano się w drogę powrotną. Licznie zebrana publika zgotowała matce narodu miłe powitanie. […] Obie towarzyszki zabaw księżniczki Wiktorii Luizy wyjechały dziś przed południem [...] o godz. 10.56 do Malborka (niem. Marienburg) (AZ, środa, 13.07.1904 r.).

 

Wykład na temat dzieła Lessinga w auli Augusty Wiktorii

Uczony z Wiesbaden Reinhold Richter, który jako błyskotliwy mówca i wybitny znawca literatury głosi wykłady we wszystkich większych miastach Niemiec na temat najbardziej znaczących klasyków literatury i wszędzie spotyka się z wielkim poklaskiem i uznaniem, wygłosi w piątek, 15 lipca wieczorem o godz. 20 w auli Szkoły Augusty Wiktorii wykład na temat dramatu Lessinga "Emilia Galotti" i jego znaczenia w historii literatury (AZ, czwartek, 14.07.1904 r.).

 

Zacny jubileusz elbląskiego rusznikarza

Jubileusz 50-lecia w zawodzie mistrza świętował w ubiegły poniedziałek mistrz rusznikarstwa J.J.H. Kuch zamieszkały przy ulicy Rzeźnickiej 10 (niem. Fleischerstraße). Mężczyzna mimo zacnego wieku nadal jest bardzo sprawny na ciele i na duchu (AZ, piątek, 15.07.1904 r.).

 

W tutejszym zalewie złowiono okazałą rybę

W ostatnich dniach pewien rybak złowił ogromnego jesiotra o wadze 238 funtów. Tym razem szczęście sprzyjało bardzo ubogiemu człowiekowi. Ryba warta jest 200-300 marek i zawiera w sobie 15 kg najbardziej delikatnego kawioru. Wartościowa ryba została zakupiona przez handlarza rybami C. Hueberta z Elbląga i zostanie sprzedana na targu (AZ, sobota, 16.07.1904 r.).

 

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten".

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To był wspaniały czas dla tego regionu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Czytelnik66(2022-07-16)
 • Najważniejsze info dnia !!! W końcu się stało
 • @Takie buty - Chędożyć kapitalistyczne podnóżki, burżujów, szopenfeldziarzy, kundelki na dolarowej smyczy, estetyczne dno z przerośniętym ego i podatkowych lib-złodziei; Zaorać również korporacyjny tzw. futbol, który ze sportem ani rywalizacją nie ma dziś nic wspólnego. W sumie, to te przepłacane pacynki na korporacyjnych sznurkach można by w jednem obozie re-edukacyjnem wraz ze złodziejskimi kapitaluchami, pazerną burżuazją, politykami-sprzedawczykami i pracowniczymi wyzyskiwaczami POzamykać - ku wiecznemu pożytkowi przyszłych pokoleń i całej ludzkości:) #KapitalizmKanibalizm, #oligarchia, #nieroby, #patologia, #dekadencja, #rak Hashtagi: #roszczeniowcy, #jelity, #wyzysk, #TaxTheRich!
 • @Takie buty - Przynajmniej z czystym sumieniem będę mógł przestać kibicować tym burżuazyjnym łachom z Barcy, i dobrze. Redakcjo, oddaj ocenzurowane komentarze nt. tego szopenfeldziarza Lewandowskiego; Hashtagi: #roszczeniowcy, #jelity, #wyzysk, #TaxTheRich!
 • Dawna Średnia Szkoła dla Dziewcząt - Kaiserin Augusta Victoria-Schule, to obecne I Liceum Ogólnokształcące im. J.Słowackiego przy ul. Pocztowej 2 (na foto dawna aula szkolna). Natomiast dla upamiętnienia XVIII-wiecznego pisarza, dramaturga Gottholda Ephraima Lessinga (1729-1781) oraz jego wnuka, malarza Carla Friedricha (1808-1880), wytyczona w latach 20-tych XX wieku nowa ulica dawnego Elbląga, obecna ul. Wojska Polskiego, do 1945 roku nosiła nazwę Lessingstrasse.
 • @lubie.kefir - Podobno towarzyszu wyrzucili cię z partii Razem stwierdzili cytat " Że dość mają śmierdziela nieroba który kłamie co do ukończenia studiów" I co teraz? Naprawdę pozostanie osiedlowy śmietnik i zbieranie puszek.
 • @Niszczlewactwo - Podobno zbierasz kiepy pod Spyżą i produkujesz z nich oleum na zawiasy do swojego kurzego móżdżku, prawda li to? [Cepie bez szkoły i POlotu; ] #KoniecEryDziadocenu Hashtagi: #SlynneCytaty, #WielkichLewakow;
 • @lubie.kefir - Zaprzeczasz ze wyrzucili cię z parti? Zaraz mogę przedstawić dowody. I w końcu ujawni czy skończyłeś studia zapluty śmierdzący kłamco z kozią bródką
 • @lubie.kefir - Chory z nienawiści człowieczku który sam w życiu do niczego nie doszedł napisz co Ty zrobiłeś aby zapracować na swoje utrzymanie na swoją emeryturę? Pochwal się w końcu swoimi osiągnięciami głupich studiów nie skończyłeś.
 • @Niszczlewactwo - A może tak - dla POrządku - sam się np. najpierw nam tu przedstawisz, przed milionami słuchaczy, zapluty a tchórzliwy frajerzyno, bo tow. Kolińskiego, to nikomu rozumnemu przedstawiać nie trzeba:) ["Leżysz pan, i robisz POd siebie!"; ] #SłynneCytaty; Hashtagi: #TakSieRobiHistorie, #dyletanci;
 • Cenzura; [Redakcjo, dajcież odpowiedzieć tchórzliwemu łachowi, skoro ewidentnie sam się prosi, rajt?; ] #KoniecEryDziadocenu Hashtagi: #MakeArtNotWar, #warmongers;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  lubie.kefir(2022-07-16)
 • @lubie.kefir - Akurat w Twoim przypadku przedstawianie się nie jest odwagą tylko zwykłym parciem na jakikolwiek stołeczek bo emeryturki czerwony karzełku z pracy w ngosie nie będziesz miał a jeśli już to mizerną. Gdziekolwiek się pojawisz zapiszesz itp jesteś przeganiany choćby za swoją arogancje brak kultury osobistej za brak umiejętności merytorycznej dyskusji na poziomie. Więc chyba to Ty mimo wielkich starań sam leżysz i robisz pod siebie
Reklama