UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... uruchomiono połączenie do Krynicy Morskiej

 Elbląg, Port w Tolkmicku przed wojną
Port w Tolkmicku przed wojną

Od 15 maja zostanie uruchomione połączenie statkiem z Tolkmicka (niem. Tolkemit) do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). […] Dlatego, że pociągi zatrzymują się niedaleko portu i parowiec rusza bezpośrednio po przybyciu pociągu z Elbląga do Tolkmicka, podróż ta jest o pół godziny krótsza od podróży statkiem na kierunku Elbląg – Krynica Morska […]. Więcej na temat nowego regularnego połączenia statkiem na kierunku Tolkmicko-Krynica nasi czytelnicy dowiedzą się z opublikowanego w jutrzejszym wydaniu rozkładu jazdy - o tym pisała elbląska prasa w maju 1904 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Wykład o Nowej Gwinei

Ciekawy wieczór czeka członków Związku Wojennego w poniedziałek. Komisarz policji Fitsch, który przebywa w naszym mieście na urlopie, opowie o swojej pracy w Nowej Gwinei, o kraju i mieszkających tam ludziach […] (AZ, niedziela, 08.05.1904 r.).

 

Pierwszy koncert w restauracji “Hotel Stadt Elbing”

Jutro po południu w pięknym i zadbanym ogrodzie restauracji “Hotel Stadt Elbing” odbędzie się pierwszy w tym sezonie koncert. Podczas koncertu usłyszymy kapelę Olsztyńscy Dragoni* (niem. Allensteiner Dragoner), która z pewnością zaprezentuje kilka dobrych utworów (AZ, niedziela, 08.05.1904 r.).

 

Związek Panien i Chłopców świętował kolejną rocznicę

Związek Panien i Chłopców z kościoła św. Anny świętował wczoraj sześciolecie swojego istnienia. Oba związki zostały powołane w tym samym czasie przez pastora Selke, pierwszy pod koniec kwietnia, a drugi na początku maja 1898 roku i od tamtego czasu pięknie się rozwinęły. […] Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe musiano zrezygnować z wycieczki do Bażantarni (niem. Vogelsang). Wieczorem członkowie obu związków zebrali się spontanicznie na wspólne świętowanie na plebanii (AZ, wtorek, 10.05.1904 r.).

 

Elblążanie świetnie się bawią w Loewenslust

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się miejsce rozrywki pod nazwą Loewenslust, które znajduje się przy Szosie Berlińskiej (niem. Berliner Chaussee, dzisiejsza ulica Warszawska), zaledwie 2 km od Elbląga. Ponieważ w niedzielne popołudnia zbiera się tam spora liczba gości, obecny właściciel uznał za konieczne, by powiększyć salę taneczną poprzez stworzenie przybudówki. Niektóre stowarzyszenia takie jak Związek Wojenny Krebswald (niem. Krebswalder Kriegerverein) organizują tam regularnie swoje spotkania. Zacieniony ogród z zacisznymi zakątkami położony nad rzeką zapewnia gościom latem miły pobyt (AZ, środa, 11.05.1904 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Robotnik Jackob Ceck w nocy z 5 na 6 grudnia ubiegłego roku miał pewną, do tej pory nieujawnioną, osobę uderzyć butelką. Ponieważ brak było wystarczających dowodów na jego winę, został uniewinniony.

Łajdakiem okazał się przebywający w Elblągu 21 listopada ubiegłego roku na delegacji Georg Brunner z Królewca (niem. Königsberg). Został on oskarżony o naruszenie w jednym z lokali przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) miru domowego i znęcał się nad gospodarzem lokalu. Poza tym obraził stróża nocnego. Za obrazę, naruszenie miru domowego i ciężkie uszkodzenie ciała został skazany na karę pieniężną w kwocie 80 marek lub 16 dni więzienia (AZ, środa, 11.05.1904 r.).

 

Koncert w hotelu Stadt Elbing

Jutro po południu w dniu Wniebowstąpienia w hotelu Stadt Elbing odbędzie się wielki koncert. Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 16, wystąpi kapela Pelza. Wstęp za wyjątkowo niską opłatą w wysokości 10 fenigów (AZ, czwartek 12.05.1904 r.).

 

Elbląski nauczyciel jedzie kształcić się do Berlina

Nauczyciel Hoop z Zawady (niem. Pangritz Colonie) od 1 października będzie przebywał na rocznym urlopie. W tym czasie będzie uczył się w Berlińskim Konserwatorium gry na organach (AZ, sobota, 14.05.1904 r.).

 

*w dawnym wojsku: żołnierz lekkiej jazdy (www.sjp.pwn.pl)

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama