UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w kawiarni Kaiserkrone odbywały się koncerty

 Elbląg, Wnętrze kawiarni Keiserkrone. Dzisiaj mieści się tu restauracja Wiarus
Wnętrze kawiarni Keiserkrone. Dzisiaj mieści się tu restauracja Wiarus

Idąc za przykładem kawiarni w innych wielkich miastach, restaurator Gold będzie od dziś organizować w każdą sobotę i niedzielę koncerty charytatywne na rzecz Czerwonego Krzyża. Wczorajszy koncert cieszył się dużym zainteresowaniem. Pan Gold ma nadzieję, że przekaże Czerwonemu Krzyżowi pokaźną sumę z organizowanych u niego koncertów - o tym informowała elbląska prasa w październiku 1914 roku. Zobacz, o czym jeszcze pisała.

Elblążanie wspierają Czerwony Krzyż

Wczoraj w kinie Lichtspielhaus odbyły się przedstawienia na rzecz Czerwonego Krzyża. Duża frekwencja była dowodem na to, że we wszystkich kręgach zbiórka pieniędzy na takie cele cieszy się zainteresowaniem. Mimo że sala była pełna, panował spokój, co było z kolei dowodem na to, z jak wielkim zainteresowniem widzowie oglądali przedstawienie. Szczególnie interesujące były zaprezentowane najnowsze zdjęcia z pola walki połączone z recytacją wiersza “Dla Ojczyzny” pana Schmidta, która została nagrodzona gromkimi brawami. Życzylibyśmy sobie, żeby w przyszłości podobne przestawienia cieszyły się tak wielkim uznaniem publiczności (ENN, sobota, 10.10.1914 r.).
      
       “Dom Świętego Józefa” przeznaczony na rezerwowy lazaret

Z daleka od ulicznego hałasu przy ulicy Zamkowej (niem. Burgstraße) leży “Dom Świętego Józefa”. W czasach pokoju był to konwent sióstr katolickich świętej Katarzyny, które znakomicie opiekowały się chorymi i Dom Starości, który po wybuchu wojny otworzył swoje progi dla rannych żołnierzy jako rezerwowy lazaret. Kierownictwo nad siostrami sprawującymi opiekę nad rannymi przejęła siostra przełożona Arcadia Schalenbach. Ponieważ w latach 1911 i 1912 w wyniku rozbudowy “Dom Świętego Józefa” przybrał imponujące rozmiary (zakon ma swoją siedzibę w Elblągu od 1893 roku, na początku mieścił się przy ulicy Rybackiej 10 (niem. Fischerstraße), a od 1900 roku przy Zamkowej 17) i zyskał wiele przestrzeni, udało się siostrom stworzyć przestrzeń dla 30 łóżek. Lazaret ma cały czas pełne obłożenie. Należy zauważyć, że “Dom Świętego Józefa” połączony jest z kaplicą, w której stoi fisharmonia. Tutaj odbywają się nabożeństwa (ENN, poniedziałek, 12.10.1914 r.). [Fisharmonia – instrument muzyczny z grupy instrumentów dętych klawiszowych – Wikipedia].
      
       Problemy z brakiem węgla zostanie zażegnany

Pozyskane przez nasz magistrat zapasy węgla mogą pokryć jedynie podstawowe potrzeby naszego miasta. W perspektywie są kolejne transporty węgla, które powinny pokryć kolejne potrzeby. W Niemczech nie brakuje węgla. Na Śląsku (niem. Schlesien) znajdują się jego duże zapasy. Zgodnie z zarządzeniem ministerstwa ze Śląska mają wyjechać dodatkowe pociągi z węglem i mają zaopatrzyć w ten surowiec Prusy Wschodnie i Zachodnie tak, żeby wkrótce zniknął problem braku węgla (ENN, poniedziałek, 12.10.1914 r.).
      
       Kara za kradzież pieniędzy przyjacielowi

Robotnik Karl Neumann z Elbląga był w czerwcu tego roku bezrobotny. Ponieważ własna matka nie chciała takiego darmozjada trzymać w domu, a mężczyzna był bez środków do życia, wdrapał się w nocy z 22 na 23 czerwca przez otwarte okno do mieszkania swojego przyjaciela ślusarza Karla Feuchta, skąd ukradł 10 marek w gotówce. Tutejszy sąd ławniczy uznał 25 września, że nie jest kompetentny w tej sprawie i przekazał ją izbie karnej. W zamian za stratę, jakiej doznał Feucht, Neumann przekazał mu mandolinę o wartości 50 marek. Podczas dzisiejszej rozprawy Neumann wnioskował o oddanie mu mandoliny, jeśli zostanie mu wymierzona kara. Mężczyzna otrzymał karę 2 tygodni więzienia (ENN, poniedziałek, 12.10.1914 r.).
      
       Pożar przy Mostowej

W ubiegłą sobotę przed południem z niewiadomych dotąd przyczyn w budynku przy ulicy Mostowej 27 (niem. Brückstraße), należącym do mistrza kowalskiego Hermanna Hofmeistera (obok „Złotego Lwa”) wybuchł pożar. Spłonęła więźba dachowa. Nasza straż pożarna ugasiła wkrótce pożar, który zniszczył doszczętnie więźbę dachową (ENN, poniedziałek, 12.10.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawe, co można było kupić w tamtych czasach za 10 marek, skoro mandolina kosztowała. .. .50 ?
 • @A_L - tu Hubert Urbański, skup się. .. A)5 mandolin, B)2 mandoliny, C)kopę jaj, D)kratę Englisch Brunnen.
 • dobrze, że w 1945 skończono z tymi niemieckimi złodziejstwami, miasto za czasów niemieckich to jedna złodziejską patologia była, okradali się na wyścigi, jeden drugiego, dobrze, że te czasy minęły i można bezpiecznie żyć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  12
  andryt(2021-10-16)
 • Wojna trwająca już od trzech miesięcy miała i musiała mieć wpływ na gospodarkę i finanse. W takim momencie normalnym jest powstawanie istotnych zakłóceń, a szczególnie lawinowy wzrost cen towarów i usług oraz oczywiście błyskawicznie spadającej wartości pieniądza. Stąd i w ówczesnym Elblągu ceny rosły, a w konsekwencji pogarszała się sytuacja bytowa mieszkańców. Ostatecznie skutkiem wojny, po jej zakończeniu, był światowy kryzys ekonomiczny. W tamtym czasie szczególnie mocno wpłynął on na kondycję miasta praktycznie wprowadzając je w olbrzymie problemy gospodarcze i społeczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  ObTob.(2021-10-16)
 • Minął wiek a polaczki dalej węglem palą. Świat poszedł na przód a Polska. .. Czego się spodziewać po takim rządzie
 • O qra. Znów komenty kradnie zbój
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  Taka sytuacja(2021-10-16)
 • Krótko i na temat. – Kawiarnia Cafe Kaiserkrone (Cesarska Korona), prowadzona przez Johanna Golda, znajdowała się na rogu obecnej ul. 1 Maja 5 i ul. Krótkiej (obecnie sklep), obok przedwojennego Central Hotel–po wojnie od 1954 roku znana restauracja Słowiańska. – Kino Lichtspielhaus … znajdowało się na rogu obecnej ul. Rzeźnickiej i ul. Przymurze. – Dawne zabudowania klasztorne Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny znajdujące się (również po II WŚ)przy ul. Zamkowej 17,gdzie mieścił się m. in. dom starców pw. św. Józefa – St. Josefsheim oraz kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa zostały uroczyście poświęcone 7.10.1912 roku. W latach 1914-1917 lazaret wojskowy. Po II WŚ od maja 1945 do grudnia 1946 roku sierociniec dla ok. 100 niemieckich dzieci, które wyjechały transportem kolejowym do Niemiec. Obecnie od 2006 roku funkcjonuje tu m. in. jadłodajnia dla bezdomnych Caritas-u Diecezji Elbląskiej.
 • Zupełnie nie rozumie, dlaczemu dziś nie pisze się artykułów prasowych w takiej poetyce:)[Ponieważ własna matka nie chciała takiego darmozjada trzymać w domu. .. ] Hashtagi: #AwLesieLezaZwloki...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  0
  człowiek-fisharmonia(2021-10-16)
 • A teraz pokazy organizują garów.
 • @człowiek-fisharmonia - poetyce:)[Ponieważ własna matka nie chciała takiego darmozjada trzymać w domu. .. ] to był jakiś protoplasta naszego słynnego lewackiego komucha, najprawdopodobniej dziadek
 • @A_L - Znalazłem ceny z 1900 roku ale nie chce mi się tłumaczyć więc zainteresowani niech zadadzą sobie sami trudu. Między 1900 a 1914 zakładam 100% inflację więc przyjmijmy połowę tych podanych kilogramówUm 1900 1 Kilo Schweinefleisch: 1 Mark, 50 Pfennig Um 1900 1 Kilo Pferdefleisch: 50 Pfennig Um 1900 1 Kilo Butter: 1 Mark, 86 Pfennig Um 1900 1 Liter Milch: 20 Pfennig Um 1900 1 Kilo Roggenbrot: 23 Pfennig Um 1900 1 Kilo Weizenmehl, 36 Pfennig Um 1900 1 Kilo Zucker: 65 Pfennig Um 1900 1 Kilo Kaffee: 4 Mark, 15 Pfennig Um 1900 1 Mandel Eier (15 Stück): 73 Pfennig Um 1900 1 Zentner Kartoffeln: 2 Mark, 63 Pfennig Um 1900 1 Liter Bier: 24 Pfennig
 • @Taka sytuacja - Klerowsko-pisowski rząd wprowadza sukcesywnie biedę w kraju. Kler liczy, że bieda spowoduje wprost na znaczny wzrost frekwencji wiernych w kościołach (codzienne modlenie się o przeżycie do jutra). To co się dzieje (drożyzna, inflacja, spadek zarobków)zostało za pewne zaplanowane już dawno. Tylko w biedzie religia staje się bardzo ważna i oni to doskonale wiedzą, taka prawda. Polska nigdy nie będzie polepszać bytu szarego obywatela, bo wtedy liczba wiernych maleje.
Reklama