UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zatrzymał się pociąg z uchodźcami

 Elbląg, Budynek dworca dawniej
Budynek dworca dawniej

Długi pociąg z uchodźcami z Kłajpedy (niem. Memel)*, złożony głównie z kobiet i dzieci, którzy w czwartek po południu opuścili swoje rodzine strony, przejeżdżał w piątek o godz. 17 przez nasz dworzec, kierując się dalej na zachód. Jako że pociąg zatrzymał się tutaj na dłuższą chwilę, uchodźcom umożliwiono posilenie się we własnym zakresie - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1915 roku.

Przygotowano dla nich kawę i kanapki. Z tego, co opowiadali uchodźcy, wynikało, że Rosjanie podczas napaści na Kłajpedę dopuścili się ogromnego wandalizmu i nie mieszczących się w głowie zbrodni. Nie oszczędzano kobiet, dzieci i starców. Duża część uchodźców, która podczas napaści rosyjskiej zgrai nie mogła opuścić miasta i była świadkami zbrodni rosyjskiej, mówiła, że woli lepiej wszystko stracić i ratować życie niż jeszcze raz przeżyć taką napaść (ENN, sobota, 27.03.1915 r.).

 

Ku ostrzeżeniu osób cierpiących na bóle zębów

Wciąż jeszcze często pokutuje w naszej społeczności błędne przekonanie, że bóle zęba da się uśmierzyć poprzez zastosowanie żrących, płynnych środków. Przez taką głupotę i nierozsądne użycie podobnego środka biedy napytała sobie w Królewcu (niem. Koenigsberg) 16-letnia Berta Peter z Ponarth (dzielnica Królewca). Dziewczyna przebywała w odwiedzinach u krewnych i nagle złapał ją ostry ból zębów. Poradzono jej wtedy, by na pokryty próchnicą ząb położyć kreozot**. Zamiast, jak to zwykle bywa, nasączyć mały wacik roztworem i umieścić go we wgłębieniu zęba, młoda dziewczyna wzięła mały łyk do ust i połknęła go, bo tak bardzo bolały ją zęby. Z popaloną jamą ustną i przełykiem dziewczyna straciła przytomność (ENN, czwartek, 25.03.1915 r.).

 

Podziękowania miasta za długoletnią wierną służbę

Zajmujący się kierowaniem statkami Gotfryd Kuck, zamieszkały przy ulicy Fischer Vorberg 7, od 25 już lat służy na rzecz gminy miasta Elbląg. Radca budowlany Braun przekazał jubilatowi oprócz pieniędzy także i dyplom za długoletnią wierną służbę na rzecz gminy (ENN, sobota, 27.03.1915 r.).

 

Problem z siłą roboczą

Pewna żona właściciela ziemskiego z Janowa (niem. Ellerwald IV Trift), której mąż jest obecnie obłożnie chory, wybrała się do miasta, by tam nająć parobka do pracy. Na wszelki wypadek najęła dwóch parobków. Przez niedzielę mężczyźni przebywali w gospodarstwie i nakarmili konie i bydło. Gdy jednak nastał poniedziałek i miała rozpocząć się praca, mężczyźni niepostrzeżenie zniknęli. Podobnie rzecz miała się u innego właściciela miejskiego, kiedy to wynajęty pracownik wytrzymał zaledwie trzy dni, po czym zaczął domagać się swoich referencji. Swojemu współtowarzyszowi powiedział: “Prędzej pójdę do więzienia, niż zgodzę się na taki zarobek jak jedna marka dziennie” […] (ENN, wtorek, 30.03.1915 r.).

 

Pożar na Bednarskiej

Ubiegłej nocy wezwano straż pożarną na ulicę Bednarską 28 (niem. Spieringstrasse). Z sypialni na pierwszym i drugim piętrze wydobywał się dym. Jak zeznała straż pożarna na szczęście nikt nie ucierpiał (ENN, czwartek, 25.03.1915 r.).

 

Robotnicy z Trettinkenhof wysyłają paczkę na front

Robotnicy fabryki lokomotyw Trettinkenhof znów zakupili dary, które automobilem zostaną dostarczone na front. W paczce znajdowało się: 20 koszul, 20 par kalesonów, 80 par skarpetek, 80 par ocieplaczy na stopy, 80 chusteczek za prawie 260 marek, papierosy, cygara, tytoń do żucia za 275,35 marek, latarki za 50 marek, czekolada i ciastka za 61,80 marek, środek na wszy i anizol za 38 marek, koniak i czerwone wino za 34 marki. Całość kosztowała 719,15 marek (ENN, poniedziałek, 22.03.1915 r.).

 

* miasto na wybrzeżu Morza Bałtyckiego nad Zalewem Kurońskim, w zachodniej części Litwy.

** składnik smoły drzewnej. Wydziela się również ze spalin na ściankach kominów przy spalaniu niedostatecznie wysuszonego drewna (np. w kominkach). Jest palny, ma postać żółtej, rzadziej bezbarwnej oleistej cieczy o piekącym smaku i charakterystycznym zapachu. Stanowi mieszaninę dwuwodorotlenowych fenoli i metylofenoli oraz ich eterów metylowych – (źródło: Wikipedia).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ... - Rosjanie podczas napaści na Kłajpedę dopuścili się ogromnego wandalizmu i nie mieszczących się w głowie zbrodni. Nie oszczędzano kobiet, dzieci i starców-... To zbrodnicza tradycja u najeźdźców z Moskowii zwanej Rosją. W I WŚ dopuścili się m. in. masowej zbrodni w Aschwangen (dzisiaj Tiszyno w ok. niedaleko Bagrationowska). - Zniszczyli dziesiątki miast w Prusach Wschodnich, między innym Gołdap, Bartoszyce, Górowo Iławeckie, Nidzicę, Szczytno. Doszli nawet do Krosna pod Ornetą, gdzie uszkodzili tamtejszą bazylikę.... - Robotnicy z fabryki lokomotyw Trettinkenhof... - To Kolonia Trettinkenhof - dzisiaj część dzielnicy Zatorze, rejon ulic Fredry, Narciarskiej, Kilińskiego i okolicznych.... - Fischer Vorberg... - To dawne Rybackie Przedzamcze, dzisiaj Rybna, Panieńska.
 • Historia zatacza koło. W dzisiejszych czasach cały świat podziwia nasz rząd za znakomitą organizacje i pomoc milionom przybyszy z Ukrainy. Brawo, wiem, że robicie wszystko co w waszej mocy a nawet i więcej...
 • @TeofilSkorupa - To społeczeństwo pomaga, a nie rząd ty wazeliniarzu pisowski.
 • @TeofilSkorupa - Jakie koło zatacza? To, że Niemcy, Prusi, Hitlerowcy, Krzyżacy czy jak oni się w końcu nazywają, 24 lata później zapomnieli o tej histori jak zaczeli rabować całą Europe do spółki z Rosją. Teraz mamy to samo. A my dalej wierzymy, że nam ktoś pomoże i że Ameryka ma dobre intencje.... jak w Jaucie. Kiedy my się w końcu obudzimy?
 • A mi się wydaje, że właśnie nam pomogą i nie chodzi o dobre serce, tylko o strefę wpływów. USA nie może sobie pozwolić na utratę wpływów w Polsce, a Niemcy? Cóż - z pewnością nie chcieliby mieć Rosji pod samym nosem. Jesteśmy pod wpływami USA, ale to wg mnie to najlepszy okupant i tak powinno zostać. A ruskie niech się kiszą u siebie.
 • Krzyżacy to nie Prusacy, Niemcy to też nie Prusy. Krzyżacy to Krzyżowcy. Poczytaj albo coś bo tragedia. Podstawówka to tylko przejście koło prawdziwej histori.
 • @9oo ja - Za Twoja rada poczytałem.... Germanie czyli Niemcy po naszemu to Prusy, Republika Weimarska, Niemieckie Cesarstwo, IiI Rzesza, NRD, RFN itd. Człowieku oni zmieniają nazwę przy każdej okazji jak im tylko vos nie wyjdzie.... byle to była wina kogoś innego. Jak nasi politycy od 30 lat Ci sami. Z tym samym bełkotem, kłamstwem i złodziejstwem, ale z nową nazwa.... A my wszyscy jak i Ty mówimy..... tamci to byli źli ale teraz....
 • Bez ingerencji władzy centralnej jaki i samorządowej ludzie sami nic by nie zrobili. PO co oszukujesz stan faktyczny! A ponadto zalałby nas masa podróżnych z Białorusi jak by twoi PObratyńscy rządzili !
 • Może na inny temat, lecz zauważyłem pewną prawidłowość... Pod żadnym z artykułów dotyczących lub związanych z obywatelami UA, jakoś dziwnym trafem, nieaktywna jest sekcja komentarzy. Dlaczego!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  NickOlson(2022-04-07)
 • Wniosek, że elbląski dworzec nie zmienił sie od 1915 roku nic a nic. Jprd.
Reklama