UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zmarł zasłużony radny miejski

 Elbląg, Ulica Królewiecka przed wojną
Ulica Królewiecka przed wojną

Znany w wielu kręgach, także poza granicami naszego miasta, radny miejski Hermann Wiens zmarł dziś przed południem o godz. 10 na atak serca. Zmarły, który przez długi czas należał do kolegium magistratu, miał 70 lat. Elblążanin zawsze interesował się żywo naszym życiem społecznym - o tym pisała elbląska prasa w lipcu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Elblążanie mogą wziąć udział w wycieczce balonem

Jak można się dowiedzieć w części ogłoszeniowej dzisiejszego numeru, w niedzielę 22 lipca w okolicy hali targowej odbędzie się lot balonem. Wezmą w nim udział latający balonami Oswald Lische z Drezna (niem. Dresden) i Thomas Thomik z Wrocława (niem. Breslau). Znani lotnicy, którzy cieszą się dobrą sławą, mają już za sobą wiele udanych lotów w większych miastach. Wielki balon “Codor”, który pobiera 560 metrów sześciennych gazu świetlnego, jest zaopatrywany przez gazownię. Napełnianie gazem odbędzie się przed południem, a o godz. 15 po południu odbędzie się koncert w ogrodzie. Bilety kosztują naprawdę niewiele. Chętni, którzy chcą wziąć udział w przejażdżce, mogą się zgłaszać (AZ, wtorek, 17.07.1900 r.).

 

Festyn dla dzieci

W środę, 18 lipca po południu od godziny 16 w Angielskim Zdroju (niem Englisch Brunnen) odbędzie się festyn dla dzieci. W ogrodzie będzie koncertować Szkoła Muzyki Militarnej pod kierownictwem kapelmistrza Lammicha (AZ, wtorek, 17.07.1900 r.).

 

Letni festyn Powszechnego Związku Robotników

Powszechny Związek Robotników zorganizował wczoraj na moście Schilligsbrücke swój letni festyn. Grupa uczestników wyruszyła spod zameczku z kapelą z Krynicy Morskiej na czele ulicami Królewiecką (niem. Königsbergerstraße), Stoczniową (niem. Schichaustraße), Starym Rynkiem (niem. Alter Markt) i Mostową (niem. Brückstraße) bezpośrednio do lokalu. Piękna pogoda zwabiła na uroczystość około 5000 osób, więc na Schillingsbrücke trzeba było rozstawić więcej ławek. Rozstawiono wiele budek z atrakcjami, grano w kręgle i strzelano. Przewodniczący związku, pan Perschon pozdrowił członków związku wraz z gośćmi i wyraził swoje życzenie, żeby związek rozwijał się i czynił postępy. Następnie życzył uczestnikom miłej zabawy i wzniósł toast na cześć związku. Wieczorem w obu salach odbywały się tańce (AZ, wtorek, 17.07.1900 r.).

 

Zbiegowisko na Bożego Ciała

Duże zbiegowisko zebrało się wczoraj po południu przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße). W tym miejscu robotnik Albert R. spotkał się z czeladnikiem murarskim Albertem H. z Zawady (niem. Pangritz Kolonie), który zaczął porządnie zadawać mu ciosy młotkiem. Również drugi mężczyzna okładał go pięściami. Mężczyzna został dość poważnie ranny (AZ, środa, 18.07.1900 r.).

 

Elektryczne połączenie autobusowe z Nowym Dworem Gdańskim

Niestety, jak już wcześniej donosiliśmy na naszych łamach, otwarcie elektrycznego połączenia autobusowego na trasie Elbląg - Nowy Dwór Gdański zostanie trochę przesunięte w czasie. O ile ta zwłoka nas trochę zmartwiła, o tyle cieszymy się, że w ogóle powstanie takie połączenie. Zalety takiego połączenia są ogromne. Wpłynie ono na pewno pozytywnie na rozwinięcie biznesowych relacji między Elblągiem a Nowym Dworem. Podczas gdy jazda pociągiem z Nowego Dworu do Elbląga i z powrotem wynosiła trzy godziny, jazda elektrycznym autobusem zredukuje ten czas o półtorej godziny. Jest to dla podróżujących ogromna zaleta, abstrahując już od tego, że również bilety są tańsze niż podróż pociągiem trzeciej klasy. Przewidziano po trzy połączenia w każdą stronę, a mianowicie z Elbląga: o 5:30 rano, o 12:30 w południe i o 19:30 wieczorem, z Nowego Dworu o 7:15 rano, o 14:15 po południu i o 21:15 wieczorem. Cena za podróż w jedną stronę na trasie Elbląg - Nowy Dwór wynosi 1,5 marek. Za krótsze odcinki ceny są niższe. […] Przewożenie bagażu do 10 kg za darmo. […] (AZ, czwartek, 19.07.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Elektryczne połączenie autobusowe... - wówczas koleją z Elbląga do Nowego Dworu Gdańskiego (Tiegenhof) można było dojechać przez Malbork (Marienburg), z przesiadką w Szymankowie (Simonsdorf) na pociąg relacji Szymankowo - Nowy Staw (Neuteich) - N. D.Gdański, która to linia została uruchomiona w 1886 roku. (na załączonym planie trasa Elbląg - N. D.Gdański zaznaczona żółtymi kropkami) W 1909 roku zostały rozpoczęte wstępne prace projektowe przy budowie linii z Elbląga przez Solnicę (Lakendorf) - N. D.Gdański do Gdańska (na foto wykropkowana), lecz w niedługim czasie prace te zostały przerwane bezpowrotnie.
 • Istotną jest trasa jaką miałby pokonać autobus elektryczny. W tym czasie w Jazowej (Einlage - niem. ) nie było mostu jedynie przeprawa promowa, a drewniany most powstał tam prawdopodobnie po 1920 roku. Zresztą po wojnie też tam most murowany powstał chyba pod koniec lat 50 - tych ub. wieku. W materiałach historycznych brakuje informacji o takim połączeniu komunikacyjnym. Jeżeli rzeczywiście je uruchomiono to prawdopodobnie taki autobus mógł jeździć przez Malbork i dalej Nowy Staw do Nowego Dworu. Natomiast linia kolejowa normalna z Nowego Dworu Gdańskiego do Szymankowa została zawieszona w 1990 roku. Jadąc pociągiem z Malborka do Szymankowa za stacją Stogi Malborskie widać jeszcze dzisiaj tory tego połączenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  EKG Bus.(2023-07-22)
 • Autobus elektryczny w 1900 roku? Niemożliwe. Chodzi raczej o cos6w stylu szynobusu przez Malbork bez przesiadki i czekania na połączenie.
 • Pierwsze autobusy elektryczne powstawały na przełomie XIX i XX wieku, a na szerszą skalę wykorzystywano je od 1900 roku, a w Londynie w 1907 roku utworzono stałą linię komunikacyjną autobusów miejskich. Produkowano je wraz z tramwajami i trojlebusami. Miały one być alternatywą wobec autobusów benzynowych, gdyż moc ówczesnych silników spalinowych ograniczała zakładane osiągi. Także w tym przypadku chodziło rzeczywiście o autobusy elektryczne.
 • @Ebusik - Tiaaa, i pewnie jeździły S7,a ładowały akumulatory pod Kauflandem?
 • ... - radny miejski Hermann Wiens zmarł -... To pewnie jeden ze znanej, elbląskiej rodziny mennonickiej, którego przodek, kupiec Wiens był w 1833 r. starszym zboru miejscowych Mennonitów. - -... na moście Schilligsbrücke -... Raczej przy moście, gdzie była m. in. dobra gospoda z ogrodem restauracyjnym. To dzisiaj most nad Fiszewką, w przebiegu ul. Warszawskiej.
Reklama