UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… powstrzymano włamywaczy

 Elbląg, Elbing - Schmiedestrasse
Elbing - Schmiedestrasse

W nocy z soboty na niedzielę trzej młodzi ludzie, ktόrzy prόbowali włamać się do domu przy ulicy Słonecznej, zostali zaskoczeni podczas swojego niecnego występku. Do mieszkania weszła dziewczyna, płosząc włamywaczy, którzy to zostawili w zamku wytrych - o tym pisała elbląska prasa w lutym 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Aresztowania w naszym mieście

W poniedziałek po południu aresztowano producenta pantofli Wilhelma Gudewitza z Schiffsholmu, ktόry jakiś czas temu podczas bójki ugodził nożem i ranił ciężko mężczyznę ze wsi Bielnik (niem. Kraffohlsdorf).

Wieczorem tego samego dnia aresztowano z kolei przybyłego niedawno do Elbląga producenta szczotek Johanna Gurlandama, ponieważ żebrał on na ulicy Rybackiej naprzykrzając się przechodniom (AZ, środa, 07.02.1900 r.).

 

Gwałt na Schiffsholmie

W nocy z soboty na niedzielę na Schiffsholmie doszło do gwałtu na dziewczynie. Gdy dziewczyna zaczęła krzyczeć i jej krzyki zwabiły strόża nocnego, lubieżnik uciekł i niestety nie udało się go schwytać (AZ, środa, 07.02.1900 r.).

 

Wkrόtce największy bal maskowy w Elblągu

Poczyniono już spore przygotowania do balu maskowego, ktόry ma odbyć się w nastepną sobotę w Resursie Mieszczańskiej. Pomieszczenia Resursy Mieszczańskiej zostały ozdobione własnoręcznie wykonanymi dekoracjami tak, że trudno te pomieszczenia rozpoznać […]. Mała sala, w ktόrej pomieści się zaledwie dziesięć tańczących par, została udekorowana w stylu japońskim. Przy wejściu głόwnym będzie znajdować się poczta, gdzie będą sprzedawane własnoręcznie zrobione kartki pocztowe i świąteczne gazety. Z tego miejsca kartki i listy zostaną dostarczane bezpośrednio na pocztę […]. O godz. 22.30 w dużej sali rozpoczną się występy, ktόre, sądząc po poczynionych przygotowaniach, będą mieć całkiem przyjemny przebieg. O godz. 23.30 przez salę przejdzie uroczysty pochόd rόżnych grup w maskach. Następnie zostanie odtańczony polonez, po ktόrym maski zostaną zdjęte. Za aranżację uroczystego pochodu jak i za wspomniane dekoracje odpowiada mistrz malarski Albien, ktόrego wspierał także pan Philipp. Zaprezentowane i ustawione według jego artystycznego gustu grupy uczestniczące w uroczystym pochodzie z pewnością wywrą na zgromadzonych ogromne wrażenie […]. Kto jeszcze nie nabył biletόw wstępu na bal maskowy, musi się pospieszyć, ponieważ do nabycia jest łącznie 800 biletόw i wiele już zostało sprzedanych. Bilety można nabyć jeszcze jutro i w czwartek (AZ, czwartek, 08.02.1900 r.).

 

Orientalny teatr w Domu Rzemiosła

14 i 15 lutego w sali Domu Rzemiosła odbędą się przedstawienia orientalnego teatru. W ramach bogatego programu zobaczymy: czary w wykonaniu Sulimy Bey, prezentację żywych obrazόw według najbardziej znanych dzieł sztuki, występ tancerki z serpentynami, a także prezentację z ogromnego kinematografu (AZ, piątek, 09.02.1900 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Rzeźnik Heinrich Ehlert z Raczek Elbląskich (niem. Unterkrebswalde) otrzymał karę grzywny w kwocie sześciu marek lub dwa dni kary więzienia za obrazę funkcjonariusza policji.

Robotnicy Samuel Barwig i August Franz z Kępek (niem. Zeyer) odpowiadali przed sądem za poważne uszkodzenie ciała. 17 stycznia oskarżeni spotkali w pobliżu promu w Kępkach wyrobnika koszy Erdmanna Karstena z Nowakowa (niem. Bollwerk)* i bez większego powodu zaczęli okładać go kijami, a Barwig dodatkowo go kopał. Bawig, człowiek skory do wielkiej agresji, ktόry był już wcześniej wielokrotnie karany, został skazany na 6 miesięcy więzienia, a Franz uwgledniając okoliczności łagdzące otrzymał karę tygodnia więzienia (AZ, sobota, 10.02.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.


       *dzisiejsze Nowakowo powstało na terenie trzech dawnych osad: Bollwek lub Bollwerkskurg (Bastion Karczma) – Ostrόg (Ostrożeń), Alt Terranova - Stara Nowaziemia (Stare Nowakowo) lub Neu Terranova – Nowa Nowaziemia (Nowe Nowakowo), ktόre leżały po obu stronach ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Jako pierwsza okolo XIV wieku pojawiła się nazwa osady Bollwerk (bastion) – Ostrόg, pochodząca od grobli-ostrogi, jaką Elbląg zbudował w miejscu όwczesnego ujścia rzeki. Grobla ta miała zapobiegać zasypywaniu toru wodnego przez nanoszony tutaj piasek, glόwnie przez rzekę Nogat. (…) Grobla z biegiem lat przesuwała się coraz bardziej w głąb Zalewu Wiślanego, gdyż ujście rzeki było odsuwane przez ciągłe powiększenie osuszonych terenόw (źrόdło: www.historia-wyzynaelblaska.pl/ostrog--nowakowo.html)

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No to te niemiaszki, widać było gorsze barachło, od naszych przecież grzecznych bezdomnych, którzy rozbojow gwałtów nie dokonują. , tak że warto choć za to dać im ciepłą strawę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  Jojek.(2023-02-11)
 • Piękna ulica a nad nią króluje nasza katedra, ale czy tak naprawdę nasza ? Miasto zakładali Krzyżacy kościół też jest ich dziełem, choć w późniejszych latach ciągle rozbudowywany, to w końcu jest nasz tak jak I miasto, bo zdobyczne co prawda dzięki Krasnej Armii, I jakby ich dzisiaj nie lubieć, to jednak coś", im, zawdzięczamy, te coś to jednak sporo, to jest miasto I jego historia. Czy wie ktoś o jaką ulicę tu chodzi, bo to chyba nie jest 1 Maja, za blisko katedry?
 • To ulica Kowalska
 • W nawiązaniu do zdjęcia. Podobnie jak dawne Stare Miasto Elbląg miało swoją ulicę Schmiedestrasse - ul. Kowalska, tak i Nowe Miasto Elbląg miało swoją Neustadtische Schmiedestrasse - ul. Kowalska Nowomiejska, obecna ul. Ślusarska pomiędzy ulicami Giermków-Janowska. Na załączonym foto dawna ul. Kowalska widziana z przeciwnej strony - od Starego Rynku w kierunku pl. Słowiańskiego.
 • Nic w Elblągu nie jest dziełem Krzyżaków. Jedynie wydali akt lokacyjny miasta, ale jego budowa i rozwój gospodarczy to zasługa mieszczan, którzy przybyli tu z terenów dzisiejszych Niemiec. Potem do miasta przybywali ludzie praktycznie z całej Europy w tym też z ziem obecnie polskich. Jedyne koszty jakie ponieśli Krzyżacy dotyczyły budowy Zamku, który zresztą w początkowym okresie wojny trzynastoletniej zniszczyli elbląscy mieszczanie. Był to odruch zemsty za krzyżacki ucisk, a szczególnie dosłownie grabienie finansowe mieszczan Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  MarVon(2023-02-11)
 • /z Schiffsholmu/ - to dzisiejsza ulica Kotwicza. /(Prawidłowo, niem. Unterkerbswalde) / - Karczowiska Dolne.
 • @Jaka to ulica - Może dlatego w Elblągu gwiazda czerwona świeci jak psu jajca. Dziwne że patriotycznym kibicom to nie przeszkadza
 • Nigdy, a praktycznie wcale, mieszkańcy Prus nie utożsamiali się z Niemcami. Zawsze podkreślali swoją odrębność, stąd nawet Cesarz Niemiec posiadał jednocześnie tytuł Króla Prus. W okresie III Rzeszy Prusacy w pewnym sensie "poczuli" jedność, ale i wtedy starali się zachować chociaż oznaki autonomii. Stąd Herman Göring był też premierem Rządu Prus. Natomiast w czasach Cesarstwa, a nawet Republiki Weimarskiej nazywanie mieszkańców Prus Niemcami powodowało niezadowolenie i mogło prowadzić do nieporozumień. Wbrew pozorom nie jest to wymysł historyków, a respektowanie faktycznego stanu sytuacji. Przykładowo zasiedziali mieszkańcy Mazowsza jeszcze w początkach lat 70 - tych XX wieku jeśli jechali do miejscowości na terenie Warmii lub Mazur mówili, że jadą na Prusy.
 • @KwP - Prof. M.Andrzejewski, Historia Elbląga, tom IV, strona 12: - - / W omawianym okresie (1918-1945) Elbląg miał bezsprzecznie charakter miasta niemieckiego i zagadnienie identyfikacji narodowej nie stanowiło dla zdecydowanej większości jego mieszkańców problemu. Mieli oni niemiecką tożsamość narodową, tak że w przypadku elblążan trudno jest twierdzić, by poczucie przynależności regionalnej osłabiało ich więzi z niemczyzną. Ludność narodowości niemieckiej wyraźnie w Elblągu dominowała /... / Bezsprzecznie w sferze świadomości narodowej ludność Elbląga była w pełni ukształtowana i całkowicie identyfikująca się z narodem niemieckim /... /.
Reklama